x-kom hosting

Dysk m.2 widoczny w jednym slocie, a w drugim nie

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: HAKELBERY ,
Viroz
utworzono
utworzono

Cześć, 

 

Kupiłem ostatnio nowy dysk m.2 i chciałem osadzić go w slocie najbliżej procesora na płycie Gigabyte Z490 GAMING X(na screenie niżej nr. 1). Jednak ani BIOS, ani system go nie widział. Przełożyłem dysk do slotu pod aktualnym dyskiem(nr. 2 na screenie) i wszystko działa poprawnie. 

 

Aktualny dysk, to Kingston SA2000M8 1TB

Nowy dysk: ADATA legend 840 1TB

 

Wiem, że moja płyta nie obsługuje standardu PCIE 4.0, który obsługuje dysk adaty, jednak z tego co wiem, jest ono wstecznie kompatybilne(a ten dysk wydawał się dla mnie najsensowniejszy). Ponadto wykrywany jest on w drugim slocie.  Jedyne, co mi osobiście przychodzi na myśl, to dzielona magistrala z innym urządzeniem - kartą graficzną, lub drugim dyskiem. Wydaje mi się to jednak trochę głupie, bo w tym przypadku ten slot zwyczajnie nie ma sensu. 

 

Strona producenta podaje z kolei tylko 2 dyski m.2

Cytuj

Dual Ultra-Fast M.2 with PCIe Gen3 X4 (1 with Thermal Guard) & SATA interface

(https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z490_aorus_gaming_x/kf)

 

 

image.thumb.png.65880630d405bedb310264bce3d42a73.png

 

  • Rekomendowana odpowiedź
HAKELBERY
komentarz
komentarz
8 minut temu, Viroz napisał:

Wiem, że moja płyta nie obsługuje standardu PCIE 4.0

cpu

Viroz
komentarz
komentarz
1 minutę temu, HAKELBERY napisał:

cpu

Czyli co? Co musiałbym zrobić, żeby móc użyć tego portu?

HAKELBERY
komentarz
komentarz

Nie jestem pewny ale comet lake chyba ma 20 lini ewentualnie 28 a jeśli 20  to ten drugi musisz dać pod zarządzanie chipsetem czyzli m2 nr 3

Jeszcze sprawdz czy nie koliduje z jakimś SATA

Viroz
komentarz
komentarz

Nie mam nic na SATA, więc na pewno nie koliduje

HAKELBERY
komentarz
komentarz

No zazwyczaj to m2 wyłącza SATA ale zawsze producent mógł wymyślić odwrotnie

Duzo raczej nie straciłeś na predkościach

Viroz
komentarz
komentarz

Wiadomo, różnicy pewnie nawet nie odczuję, pytałem zwyczajnie z ciekawości, bo zanim dokupie kolejny dysk pewnie i tak zdążę wymienić płytę. Dzięki za odpowiedź 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.