x-kom hosting

Gigabyte GA-890XA-UD3 i 32GB ram

vasteq
utworzono
utworzono (edytowane)

Mam takiego dziadziusia jak w tytule do tego procesor Phenom II 965, karta graf. Radeon HD5700 i 8GB ramu 1333mhz. Pamięci brakuje i chcę dołożyć do maxymalnych 16GB jak podaje GIgabyte w opisie. Z tym że podaje konfiguracje zarówno 4x4GB jak i 2x8GB a ja zastanawiam się czy obsłuży 4x8GB dając 32GB?

 

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-890xa-ud3_10/kf

 

Kolejne pytanie czy będzie różnica w szybkości jeśli zamontuje 4x4gb a 2x8GB?

Czy różnica pomiędzy 1333 a 1600 lub kręconym 1866 będzie zauważalna w tak starym komputerze, mając dysk systemowy SSD i WIn10?

Jakiego następcę niedrogiego byście polecili żeby obsłużył AMD Ryzen 5 5600?

 

Mogeto
komentarz
komentarz
12 minut temu, vasteq napisał:

zastanawiam się czy obsłuży 4x8GB dając 32GB?

Nie obsłuży. Możesz maksymalnie 16GB.

 

12 minut temu, vasteq napisał:

czy będzie różnica w szybkości jeśli zamontuje 4x4gb a 2x8GB?

Nie będzie żadnej, bo Quad Channel nie jest tutaj obsługiwany, czyli 4x4 będzie wydajne tak samo jak Dual Channel (2x8). Nawet jak dasz 4x4 to i tak będzie pracować w Dualu.

W sumie, to nie wiem gdzie wyczytałeś, że ta płyta główna obsługuje moduły o pojemności 8GB.  Na moje oko max 4GB, bo 4x4 to 16GB.

 

Przede wszystkim jakie zastosowanie komputera? Podstawowe zwykłe czynności typu internet? Żadnych gier?

vasteq
komentarz
komentarz

Tutaj można sprawdzić 2x8gb

https://www.compuram.biz/memory/gigabyte/motherboard/workstation-desktop/amd-series/ga-890gpa-ud3h-ga-890xa-ud3-ga-890fxa-ud5/?st=tab_maxmem

 

Ogólnie potrzebuję do photoshopa. Obecnie pracuje na PS2020 ale myślę o nowszych a tu już potrzebna będzie karta grafiki z DirectX12. I nie chciałbym może od razu wszystkiego zmieniać ale zacząć od pamięci bo 8GB to Photoshop 2020 zjada przy poważniejszych pracach. A grafikę myślę o 1070 lub 3060 ale nie wiem czy ruszy na tej płycie, chyba musiała by mieć UEFI prawda?

Czy w tak starym kompie na tym procku będzie widać różnice przy pamięciach 1333-1600-1866MHz?

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Trzeba odwoływać się do oficjalnej specyfikacji procesora oraz chipsetu płyty głównej, a nie do takich stronek. Poza tym, jeśli nie ma konieczności ryzyka, to lepiej go nie podejmować, zwłaszcza, że w tym przypadku 4x4 byłoby tak samo wydajne jak 2x8 czyli i tak nic nie zyskasz.

 

Wyższe taktowanie pamięci RAM może zrobić lekką różnicę w grach (od kilku, do kilkunastu procent w zależności od gry). W Twoich zastosowaniach różnica będzie marginalna.

 

Nie łącz kart graficznych typu RTX3060 z 14-letnim procesorem wartym 30zł. Jest to co najmniej dziwne. To są podzespoły z różnych epok.

Raczej nie ma co inwestować w ten komputer, jeśli pracujesz w programach graficznych. Zamiast RTX3060 można wrzucić tańszego GTX1660, a za oszczędzone pieniądze zbudować platformę (procesor, płyta, RAM) na współczesnym Ryzenie. Będzie niebo, a ziemia.

vasteq
komentarz
komentarz

Tak tylko jak mówię że nowa karta na starej płycie by już została do późniejszej rozbudowy, potrzebna by była żeby odpalić nowszego Photoshopa, a po dalszej rozbudowie może i wykorzystywana do innych celów niż tylko Photoshop. 1660 jest chyba porównywalne do 1070?

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.