x-kom hosting

Okulary VR bez karty graficznej.

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: ThreeG ,
Dazi
utworzono
utworzono

Siemka, generalnie nie wiem czy to odpowiednie forum do takiego sprzętu, ale pomyślałem że może tutaj ktoś mi pomoże. 

Generalnie sprawa wygląda tak że od jakiegoś czasu jestem chętny na zakup okularów vr.  Jednak chciałbym taki model owych okularów, aby nie miał w sobie wbudowanej karty graficznej i żebym podłączył je tylko do komputera , gdyż wiem że te podstawowe które są wbudowane np. W vr od mety nie radzą sobie dobrze z częścią gier a moja karta z komputera na spokojnie powinna sobie poradzić. Czy taki zabieg jest w ogóle możliwy? A, jeżeli jest to gdzie takie okulary mógłbym kupić? 

Jestem mocno zielony w tym temacie, więc każda pomoc mile widziana:)

  • Rekomendowana odpowiedź
ThreeG
komentarz
komentarz

Jeśli chodzi o temat gogli VR to istnieją modele które mogą działać osobno, tzw. standalone VR (posiadają swój system, sklep z apkami itd.), takie które działają tylko po podłączeniu do PC (PCVR), telefonu, czy konsoli, a także które działają w obu tych trybach. Jeśli chodzi o Quest 2 czy 3 to mogą działać w obu trybach.

Jeśli chcesz wykorzystywać swoją kartę graficzną to interesuje cię PCVR, tzn. że odpalasz grę fizycznie na komputerze, a jedynie obraz wysyłasz do googli przez USB/WiFi/Display Port (w zależności co dane gogle VR obsługują). Do streamowania obrazu z komputera do gogli możesz wykorzystać albo oprogramowanie producenta, albo np. zewnętrzne aplikacje typu Virtual Desktop.

 

Co do wybrania konkretnego modelu typowo pod PCVR to musisz określić jeszcze budżet. Z moich doświadczeń to takie mainstreamowe i całkiem opłacalne modele to od najgorszego/najtańszego do najlepszego/najdroższego będzie to: Quest 2, Pico 4 i Quest 3.


Co do tej trójki - jeśli masz mały budżet to Quest 2 będzie przyzwoitą opcją, jednak jeśli chcesz dopłacić np. do lepszych soczewek, czy lepszego obrazu to albo Pico 4 albo Quest 3. Osobiście przy większym budżecie bardziej szedłbym w Questa 3, bo mimo to, że w przypadku PCVR różnica między Pico 4 jest prawie niezauważalna, to mam wrażenie że jest lepiej wykonany i dopasowany (przykładowo w Pico 4 ta gąbka jest wyprofilowana do azjatyckiego kształtu głowy, przez mogą występować mniejsze lub większe prześwity, oczywiście można to wyeliminować poprzez kupienie customowej gąbki). No i teź Meta ma o wiele większe community przez co prędzej znajdziesz pomoc, czy dane akcesorium do gogli.
Gdybyś też jednak chciał wykorzystać tryb standalone VR to tutaj Meta ma sporą przewagę w postaci lepszego softu, większej biblioteki gier/aplikacji
 

Osobiście kilka miesięcy temu zdecydowałem się na Pico 4, bo różnica cenowa między Quest 2 była niewielka, no i o wiele lepsze soczewki też o tym zdecydowały. Przez moment rozważałem poczekanie na Quest 3, jednak widząc, że nie ma wielu różnic pod kątem PCVR, a były nieco poza ustalonym budżetem to stwierdziłem że nie warto czekać.

Na rynku VR z takich popularniejszych mamy jeszcze np. HTC, Pimax, Valve, czy HP, ale o nich nie wiem za dużo aby polecić któryś konkretny model. Możesz jeszcze zajrzeć https://vr-compare.com/ i przejrzeć listę, może coś Ci wpadnie w oko.

Co do ostatniego pytania czyli gdzie kupić - Questy możesz kupić np. w sklepie Mety, ale też w innych popularnych sklepach, warto sprawdzać w wielu miejscach bo czasem można wyrwać lepszą cenę. Co do Pico 4, ja swoje kupiłem na Amazonie, bo akurat była fajna promka.


 

Dazi
komentarz
komentarz

@ThreeG  Jakich cen mniej więcej się spodziewać ? Gdyż ofert jest bardzo dużo i ceny tych samych modeli są strasznie różne. 

ThreeG
komentarz
komentarz

Jeśli chodzi o różnice cenowe to też jest kwestia pamięci wewnętrznej, w przypadku PCVR nie potrzebujesz dużej ilości miejsca więc możesz wybrać wariant z mniejszą pamięcią. Poza tym niektóre oferty mogą mieć jakieś dodatkowe akcesoria typu podstawki, lepsze paski itd., natomiast jeśli widzisz ten sam model w różnej cenie to po prostu jest to marża sprzedawcy :)
Jeśli chodzi o Questa 2 to najtaniej znajdziesz go za ok. 1550zł, Pico 4 to już okolice 1900-2000zł, natomiast Quest 3 w oficjalnym sklepie Mety to 549 euro co po przeliczeniu daje około 2450zł (choć może być nieco więcej), co śmieszne w innych sklepach najtaniej to okolice 3000zł. 

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.