x-kom hosting

Problem ze spadkami fps w 3 miesięcznym laptopie.

WhiteDyeEye
utworzono
utworzono

Witam, mam problem z nowym laptopem. Podczas grania w CounterStrike normalnie mam 250-300fps. Jednakże raz jakiś czas następuje spadek do mniej niż 10. Trwa to około 10 sekund i wszystko wraca do normy. Ale potrafi także w między czasie ścinać obraz na sekundę w odstępach 3-5 sekund. Czytałem cos o statteringu jednakże żadne środki temu nie zaradziły. 

Nazwa urządzenia    MSI
Procesor    13th Gen Intel(R) Core(TM) i9-13900H   2.60 GHz
Zainstalowana pamięć RAM    16,0 GB (dostępne: 15,7 GB)
Typ systemu    64-bitowy system operacyjny, procesor x64
Karta graficzna RTX 4070

anioł2009
komentarz
komentarz

Jakie temperatury na cpu i gpu są w obciążeniu ??

WhiteDyeEye
komentarz
komentarz

Czym to najlepiej sprawdzić? widziałem mnóstwo programów i w sumie nie wiem...

 

anioł2009
komentarz
komentarz

Właczasz HWINFO64 , właczas grę , grasz , po 10 minutach sprawdzasz temp cpu, gpu i czego tam mozesz...Wklejasz tu screeny i sprawdzamy

leelareso
komentarz
komentarz

Masz laptop podpięty do ładowarki podczas gry?

WhiteDyeEye
komentarz
komentarz

@anioł2009 Sprawdziłem po 10minutach grania na boty i o to wyniki

Zrzut ekranu 2023-10-12 153649.png

Zrzut ekranu 2023-10-12 153658.png

Zrzut ekranu 2023-10-12 153708.png

Zrzut ekranu 2023-10-12 153715.png

Zrzut ekranu 2023-10-12 153723.png

Zrzut ekranu 2023-10-12 154017.png

Zrzut ekranu 2023-10-12 154023.png

leelareso
komentarz
komentarz

No to wiadomo skąd są dropy fps, cpu się przegrzewa. 10 min w grze i takie temperatury to lipa straszna,

WhiteDyeEye
komentarz
komentarz

@leelareso @anioł2009 Da się to jakoś zniwelować? Są dropy ale dosłownie chwilowe do prawie zera klatek i dalej śmiga normalnie

 

 

leelareso
komentarz
komentarz

No są dropy bo pewnie zbija taktowania i temperatura spada i tak w koło macieja. Nie pacłes gdzieś laptopem zbyt mocno przypadkiem albo bawiłeś się w biosie i limity ściągałeś?

anioł2009
komentarz
komentarz

13900h  :E   Pasta do wymiany albo wyłaczenie turbo boosta.

Limity są okej nic się nie dzieje...tutaj sam procesor jest winowajcą i pewnie układ chłodzenia. 

 

Co to jest za laptop dokładnie - marka model ???

leelareso
komentarz
komentarz
3 minuty temu, anioł2009 napisał:

13900h  :E   Pasta do wymiany

W nowym laptopie? Przy tym cpu żadna pasta nie da rady, prędzej ciekły metal. No ale, laptop nowy więc ciort wie jak z gwarancją i plombami.

4 minuty temu, anioł2009 napisał:

wyłaczenie turbo boosta.

Albo zrobić UV bez wyłączania turbo, delikatny offset mógłby pomóc.

anioł2009
komentarz
komentarz

@leelareso najpierw trzeba wiedzieć co to za laptop bo uv ciężko zrobić już z 12 gen a co dopiero 13 gen...  Ja w swoim do 10 gen musiałem wgrywać zmodowany bios premy żeby cokolwiek móc zrobić z voltażem :E 

leelareso
komentarz
komentarz

A to nie wiedziałem, co to się stało z intelem że takie kwiatki są? Możesz w skrócie powiedzieć?

WhiteDyeEye
komentarz
komentarz

@leelareso @leelareso @anioł2009 To jest 2 miesięczny laptop tj. MSI Pulse 17 B13V. Wyłączenie Turboboosta by pomogło? 

 

 

@leelareso Co do limitów w nic się nie bawiłem, zielony jestem w takie rzeczy, nawet o program do temperatu pytałem więc no.

 

leelareso
komentarz
komentarz

A co ci szkodzi zobaczyć. Spróbuj.

WhiteDyeEye
komentarz
komentarz

@leelareso @leelareso Jak ja nawet nie wiem jak :D lepiej nie pogarszać juz beznadziejnej sytuacji...

 

 

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

Wchodzisz w bios wyłączasz opcję zazwyczaj zwaną turbo boost i zapisujesz (znajduje się w opcjach procesora). ciężko cokolwiek zepsuć. Zawsze można w prosty sposób przywrócić domyślne ustawienia.

anioł2009
komentarz
komentarz

Ulala, słaby model...wspólne heatpipe'y na cpu i gpu. Kaganiec 80 stopni dla gpu, po osiągnieciu tej temp laptop zbija takty co może powodować spadki. Prądożerny i gorący procesor mu w tym nie pomaga.   

@leelareso  od 10 gen cpu nie da sie robić uv na laptopach, skrajne wyjątki się zdarzają ale to rzadko... Było o tym głośno że intel to poblokował w mobilnych procesorach. I choć IXTU działa to niestety klapa...Tym bardzie throttlestop, wszystkie opcje na szaro związane z UV.  Biosy są zablokowane laptopów, jedynie w DTRach za ponad 10 kafli biosy są odblokowane. Ja musiałem do 10870h wgrywać zmodowany bios żeby go ogarnąc, choć wciąż sprawa w toku bo mimo niskich temp zbija takty ( pwr limit ponoć choć nie wiem jak to możliwe ).

leelareso
komentarz
komentarz

@anioł2009 A poprzez intel extreme tez nie przejdzie?

anioł2009
komentarz
komentarz

@leelareso nie, tylko modding biosu ( o ile wgle jest możliwy ). W takich sytuacjach zostaje tylko: wyłaczenie boosta, ciekły metal, lub wodowanie :E 

leelareso
komentarz
komentarz

@anioł2009 Nigdy nie interesowałem się laptopami bo nigdy mi z nimi nie po drodze a tutaj takie kwiatki od intela, nie ładnie intel nie ładnie.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.