x-kom hosting

Złożony komputer sam się restartuję

loleczek196
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam.

 

Mam na imię Robert  Hello.  :)

 

A więc tak, po xx latach postanowiłem że złoże sobie komputer. Kiedyś też sam sobie składałem i działał prze ładne pare lat - jedynie GPU wymieniałem aby pograć w nowsze gierki. 2 tygodnie temu skuszony promocją na Ryzeny i przymusowym odpoczynkiem w szpitalu z nudów złożyłem a następnie kupiłem "wymarzony" zestaw.

Niestety chyba mnie to przerosło albo trafiłem na jakiś uszkodzony podzespół.

 

A mianowicie: mój zestaw to:

 

AMD Ryzen x7900x3d

AsRock x670e Steel Legend 

Ram Lexar Ares 32GB 6400 a następnie Kingston Fury 32 GB 6400

Chłodzenie ThermalRight Phantom Spirit

Zasilacz MSI a850g

Dysk kc2000  2TB Kingstona

 

 

Co się dziejie.

 

Po złożeniu kompa jak wyżej przy próbie włączenia, gdy ma się załadować system windows komputer się restartuje i tak w kółko. Ustawienia XMP ramu nie skutkują, zmniejszenie taktowania ram też nie pomaga. Próba z aktualizacją BIOS też nie daje skutku, nawet najnowsza wersja Beta nie pomaga.

 

Po wyciągnięciu jednej kości ram. Gdy zamontowane jest 1x16GB to wtedy komputer uruchamia się normalnie. Windows się załaduje, ale gdy odpalę youtube, grę chcę zaktualizować to wtedy komputer się zrestartuje. Czasem system wytrzyma 5 min, a czasem 30 minut.

 

Na stronie asrocka x670e SE jest informacja - raczej brak informacji na temat wsparcia pamięci RAM firmy Lexar. więc doszedłem do wniosku że wina leży najprawdopodobniej po winie RAMu. Postanowiłem więc zamówić inne kości a mianowicie Kingston Fury 32 GB 6400. kości te są na stronie asrocka wymienione jako współpracujące.

 

Niestety po zamontowaniu 2x16GB Kingston Fury 32 GB 6400 restarty znowu występują i nie ma możliwości uruchomienia Windowsa.

Po wyciągnięciu jednej kości komputer się uruchomi, ale też wystąpią restarty.

 

 

Zrobiłem test RAM -1  jednej kości za pomocą wbudowanego w Windows narzędzia. Wszystko pokazuje że jest OK.

 

 

W dzienniku zdarzeń mam zawsze 2 takie błędy:

 

Błędy  Poprzednie zamknięcie systemu przy 15:51:22 na ‎10.‎10.‎2023 było nieoczekiwane.

 

- EventData
      15:51:22
      ‎10.‎10.‎2023
       
       
     
E7070A0002000A000F00330016009703E7070A0002000A000D003300160097033C0000003C000000000000000000000000000000000000000100000000000000
 
       

 

KRYTYCZNE

 

System został uruchomiony ponownie bez uprz zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.

 

 

 

 

<Data Name="BugcheckCode">0</Data>
  <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
  <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
  <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
  <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
  <Data Name="SleepInProgress">0</Data>
  <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
  <Data Name="BootAppStatus">0</Data>
  <Data Name="Checkpoint">0</Data>
  <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
  <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
  <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
  <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
  <Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
  <Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
  <Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>

 

 

 

 

 

 

 

 

Po przeszukaniu internetu wychodzi na to że Asrock x670e Ma chyba mega problemy z zasilaniem w szczególności Ryzena x7900x3d i Ramu.

 

Jakieś pomysły co zrobić? Bo mi już się chyba pomysły skończyły. Wymieniłem Ram na inny bo myślałem że to wina ram ale restarty są nadal.  Co płytę wymieniać na inną?

Jakiś sposób na zdiagnozowanie problemu, żeby zobaczyć dlaczego komputer się restartuje? Co ma winę?

 

 

pozdrawiam.

 

 

 

Edyta:

 

PO przeszukaniu supportu asRocka znalazłem informację że dużo pomaga wyłączenie:

Global c-state - faktycznie, na razie na jednej kości bez restartu.

Edytowane przez loleczek196

loleczek196
komentarz
komentarz

Znalezione.

 

Aby Asrock x670e Steel Legend działał poprawnie z Ryzen x7900x3d oraz 32GB RAM należy w BIOS 

Global c-state

Boost CPU

 

Wtedy normalnie działa komputer

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.