x-kom hosting

DDR3 3200MHz + i7 4790K To możliwe? Pytanie odnośnie podkręcania

Ramgilz
utworzono
utworzono (edytowane)

Hej, na początku napiszę, że nie mam kompletnie żadnego doświadczenia z podkręcaniem, jedyne co kręciłem kiedyś to procesor, i tylko zwiększałem taktowanie - bez podnoszenia napięć. Ogólnie z hardware też tak średnio u mnie.

Zauważyłem, że moja płyta główna (Asus Z97-A) wspiera nawet do 3200MHz na DDR3.

Za to procesor (i7 4790K) tylko 1333/1600MHz.

Aktualnie w menagerze zadań taktowania to 4.4GHz procesor i 1600MHz RAM.

 

Nie mam żadnych problemów ze stabilnością jedynie temperatury, ale to już na dniach zmieniam pastę na procku i karcie (wszystko już mam kupione), do tego wyczyszczę cała obudowę z kurzu i będzie super.

 

Podczas grania na CPU maksymalnie 84st, podczas testu cinebencha 91.

IDLE 45stopni

Podczas grania na GPU maksymalnie 74st, 90st hotspot

IDLE 55-60stopni

 

1) No i pytanko czy mogę sobie podkręcić ramy na 3200MHz? Czy procesor mi tego nie dźwignie? W UEFI mam ustawiony profil XMP ale z kolei w zakładce taktowań RAMU mogę zmieniać aż do 3400MHz.

2) Czy ewentualnie mogę sobie pozwolić na podkręcenie procesora chociaż do 4.6Ghz? Jeżeli tak to zwiększać napięcia czy jak?

 

Z tego co się dowiedziałem to prędkość RAMU mnie najbardziej ograniczają jeśli chodzi o gry procesorowe/multiplayer, stąd tez moje pytanie.

 

Załączam:

Nagranie z Speccy etc: https://streamable.com/1nx2s3

Nagranie z UEFI: https://streamable.com/cayoyv

 

Do testowania PC używam: 3D Mark, CinebenchR23 i OCCT - brak bluescreenów czy restartów.

 

Zasilacz: Be Quiet BQT L8-CM 80+ Bronze 530W

 

Jeśli coś jeszcze mam pokazać to śmiało pytać.

 

 

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

Gpu się gotuje w hotspocie (73c w idle)jak i sam rdzeń (55 w idle to jakaś masakra)  i samo oc nie ma praktycznie żadnego sensu bo to marginalny przyrost klatek w porównaniu do zarzynania swojego blaszaka i poboru prądu. W nowych sprzętach się ogranicza woltaż by poprawić ich działanie. A co do pytania ciężko to stwierdzić, krzem krzemowi nie równy, jak  ci tak zależy to próbuj samemu, obejrzyj poradniki na YT. Więcej i szybciej się dowiesz co i jak niż czytając ścianę tekstu.

Mogeto
komentarz
komentarz

Procesory Haswell bez problemu ogarniają prędkość RAM na poziomie 2133/2400. Może przy odrobinie szczęścia 2666.  Na 3200 raczej nie ma co liczyć.

Ponadto, jeśli fabryczna prędkość Twojej pamięci RAM to 1600 - sukcesem będzie jeśli wskoczy na 2133 (po podniesieniu napięcia i poluzowaniu opóźnień). Tutaj tak samo na 3200 nawet nie ma co liczyć.

 

LWG
komentarz
komentarz

w co grasz i jaka rozdzielczość ? 

Ramgilz
komentarz
komentarz

W sumie to nic specjalnego, CS2, czasami w jakieś tytuły sprzed 5/10 lat (singleplayer). 
1920x1080

 

A co w przypadku gdy procesor nie obsłuży np. tych 3200MHz? Komputer się nie włączy? Czy będzie tzw. (niestabilnie)?
Już co nieco oglądałem materiałów o overclockingu CPU (mojego modelu) i RAMU, i z tego co rozumiem to timingi też trzeba zwiększać? Czyli liczby idą w górę.


Fabryczna prędkość to bodajże 1333Mhz, profil XMP podbija do 1600.

 

Z tym poborem prądu to też racja, jeżeli cała jednostka ma mi pobierać te 15/20% więcej prądu czy ile tam, to może faktycznie nie warto podkręcać tego, szczególnie na wyższe poziomy.
Wymagań ogromnych nie mam, 50/110 fps mi wystarcza w singleplayer. Gorzej w grach multi jak nie mam stałych 144, czasem spada do 120.

LWG
komentarz
komentarz
43 minuty temu, Ramgilz napisał:

Z tym poborem prądu to też racja, jeżeli cała jednostka ma mi pobierać te 15/20% więcej prądu czy ile tam, to może faktycznie nie warto podkręcać tego, szczególnie na wyższe poziomy.

Pobór prądu w stosunku do wydajności rośnie wykładniczo; +2% do wydajności +4do poboru prądu; +4% do wydajności = +16% do poboru -> bardzo duży skrót :)

 

46 minut temu, Ramgilz napisał:

A co w przypadku gdy procesor nie obsłuży np. tych 3200MHz? Komputer się nie włączy? Czy będzie tzw. (niestabilnie)?

tak i nie, jak bardzo mocno przesadzisz to komputer nie uruchomi się, jak delikatnie ,,przesadzisz" to w kluczowych momentach sprzęt będzie sie wieszał (najczęsciej bluescreen) 

 

51 minut temu, Ramgilz napisał:

W sumie to nic specjalnego, CS2, czasami w jakieś tytuły sprzed 5/10 lat (singleplayer). 
1920x1080

jakie masz teraz wyniki i czego oczekujesz ? 

 

podkęcanie ram'u w wielu przypadach daje mizerny efekt 

Mogeto
komentarz
komentarz

Przy GTX970 nie ma co żyłować tego zestawu. Pod Twój konfig idealnie by pasował RTX3050, ale niestety cena tej karty jest przesadzona. Niemniej, przy GPU pokroju RTX3050 można byłoby pobawić się w OC procesora i pamięci RAM, ale nie przy GTX970.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.