x-kom hosting

[2500-3000] laptop 2w1 za bon dla nauczyciela

momo12
utworzono
utworzono

Tak jak w temacie - lada moment mają ruszyć te bony na zakup laptopa.

Jestem zielona w temacie, potrzebuję pomocy z wyborem...

Właściwie główna sprawa, na której by mi zależało, to żeby był to laptop typu 2w1 - konwertowalny. Prawdopodobnie musi spełniać wymogi określone przez ministerstwo (m.in. 8 GB RAM, 256 GB pamięci - lub  przypadku chromebooków 64GB; ekran min 13cal, wejście video. aaaa... i cośtam było o wydajności w teście CrossMark - min. 1200 punktów, ale tego to nigdzie nie mogę znaleźć...). W sumie nie wiem na ile to są zalecenia, na ile sztywne ramy - tzn czy da się kupić za bon laptopa, który nie spełnia któregoś z kryteriów... ale myślę, że trzeba spróbować się tego trzymać...

Laptop ma być używany przede wszystkim do pracy typowo szkolnej - przygotowanie lekcji, prezentacji, jakieś filmy/filmiki, praca biurowa, etc... Z takich mniej typowych programów, które używam to program do edycji nut - MuseScore - ale z tego, co widziałam na chromebookach w razie czego da radę to uruchomić.

Nie jestem pewna na 100% czy to miałby być zwykły laptop czy chromebook - czytałam trochę o różnicach, ale jakoś nie mam wyczucia jak to się sprawdza w praktyce... wydaje mi się, że do moich potrzeb chromebook może być ok (nie na zasadzie, że wolę chromebooka, ale biorę go też pod uwagę).

W gry na komputerze nie gram zupełnie, ale komputer obsługuję dość mocno wielozadaniowo - wiecznie mam mnóstwo zakładek w przeglądarce pootwieranych, sporo plików w wordzie i innych programach - i zależy mi, żeby to działało płynnie, a nie przycinało się non stop...

Aktualnie mam od trochę ponad roku Asus Vivobook chyba jakieś x515JA (coś takiego mi się wyświetla) - w każdym razie z 16GB RAM i pamięcią512GB, z procesorem intel i5 - i z niego mi się korzysta bardzo fajnie.

Jedyne czego mi brakuje na ten moment to właśnie ten dotyk, możliwość korzystania jak z tabletu. Na pewno nie chciałabym, żeby nowy komputer działał zauważalnie gorzej niż obecny...

Nie jestem jeszcze na 100% przekonana czy w ogóle tego laptopa teraz kupować, czy poczekać do końca ważności bonu (grudzień 2025) - w międzyczasie mój lapek trochę się zestarzeje... Najchętniej bym w ogóle kupiła tableta, ale chyba przy bonie to nie wchodzi w grę ;)

 

Bon przewidziany jest na 2500zł, i w sumie najfajniej by było gdzieś w tej kwocie się zmieścić, ewentualnie trochę dołożyć, ale raczej nie za wiele...

Nie wiem czy jest realne znaleźć coś, co by odpowiadało temu, czego potrzebuję... ale może ktoś coś mógłby podpowiedzieć? będę bardzo wdzięczna....

tapczan2
komentarz
komentarz (edytowane)

Wydaje mi się, że w tej cenie nie kupisz nowego laptopa 2w1 z podanymi parametrami.

Z tradycyjnych laptopów modę polecić model z gwarancją na 3 lata jak Dell Inspiron 3520 i5-1235U/16GB/1TB/Win11 120Hz za 2 999 zł. Masz tu 16 GB RAM z możliwością zwiększenia do 32 GB, dysk SSD 1000 GB, mocny 10 rdzeniowy procesor i5, dobry matowy ekran 120 Hz, świetną gwarancję w systemie Next Business Day 36 miesięcy i zainstalowany Windows 11.

Druga tańsza opcja to Acer Aspire 3 i5-1235U/16GB/512/Win11 2 599 zł. Ma 16 GB RAM z możliwością zwiększenia do 32 GB, dysk SSD 512 GB + miejsce na drugi dysk, mocny 10 rdzeniowy procesor i5, dobry matowy ekran IPS i zainstalowany Windows 11.

momo12
komentarz
komentarz

Dzięki za podpowiedź :)

Tylko tak naprawdę to komputer, który mam w tej chwili sprawuje mi się naprawdę dobrze i w sumie nie mam potrzeby zamieniać go na nowy model... Jeśli rzeczywiście nic sensownego z laptopów 2w1 nie da się znaleźć spełniającego kryteria to pewnie poczekam...

Bon ma mieć ważność do końca 2025 roku... więc wtedy pewnie bliżej tej końcowej daty bym czegoś szukała...

momo12
komentarz
komentarz (edytowane)

A jeszcze w tym temacie pytanko...

Co sądzicie o Acer Chromebook Spin 514? Czy by się nadał, czy jednak będzie działał gorzej niż mój obecny laptop? Parametry ma gorsze trochę, ale z tego co czytałam to rozumiem, że chromebooki nie potrzebują aż tak wysokich parametrów...

A jeśli tak - to w jakiej wersji minium? Na stronie x-kom widzę, żę różnia się (przede wszystkim?) rodzajem procesora, ale to mi nic nie mówi...

No i mają dość małą pamięć wewnętrzną... pytanie czy można ją rozszerzyć np jakąś kartą pamięci?

I jeszcze jedna kwestia - jak przeglądałam internet gdzieś mi mignęło, że z chromebooków jest problem z drukowaniem.... że nie można podłączyć drukarki, że wszystko musi iść przez Google... ale jak teraz szukam to wygląda na to, że normalnie można drukować - może to kiedyś był problem? Coś ktoś wie na ten temat?

 

Edit: znalazłam ten artykuł odnośnie m.in drukowania: https://dell24.pl/67-news-Piec-rzeczy-niedostepnych-na-urzadzeniach-Chromebook

ale może to jakiś dawny artykuł, a teraz się zmieniło?

tapczan2
komentarz
komentarz

System chrome OS ma pewne ograniczenia. Jak nie chcesz co chwila się irytować to szukałbym czegoś z systemem Windows.

momo12
komentarz
komentarz

Tzn jakie ograniczenia? Bo właśnie cały czas nie mogę znaleźć konkretnych informacji... Z tego co przeczytałam do tej pory to wiem,że nie wszystkie programy zadziałają na chrome OS, ale z tych, które używam chyba nie powinno być problemu (jedyny taki nietypowy to MuseScore,ale widziałam, że można go na chrome OS uruchomić...) i jak przeglądałam różne opinie to nie widziałam,żeby ktoś jakoś bardzo na system narzekał...

No,ale właśnie - nie miałam okazji go przetestować,zobaczyć jak to działa i być może są jakieś rzeczy, które by utrudniały normalnie korzystanie ...

tapczan2
komentarz
komentarz

Warto mieć świadomość wad tego systemu. Zaznaczam że to moje zdanie. Ktoś inny może być zachwycony tym systemem. Zobacz:

 

momo12
komentarz
komentarz

Dzięki za ten materiał :)

Choć jak patrzę na komentarze, to mam wrażenie, że większość osób nie podziela tej opinii...

Chyba muszę jeszcze trochę o chromebookach poczytać w takim razie...

Jedna rzecz, która mnie zaniepokoiła to kwestia Office'a. Z tego materiału wynika, że Office'a się nie zainstaluje na chromebooku, trzeba korzystać z innych programów... ale rozumiem,że z Office 365 można korzystać? Tylko wtedy to nie jest taka pełna wersja jak przy normalnie zainstalowanym na komputerze? (przepraszam jak jakieś głupoty piszę, nie znam się na tym aż tak bardzo - wiem że coś mam zainstalowane na komputerze, a z czegoś mogę korzystać w przeglądarce i wygląda to trochę inaczej, trochę inne funkcje ma :D )

I właściwie kwestia tego Office'a to na razie taka pierwsza rzecz, która mnie trochę zastanowiła... bym musiała trochę więcej spróbować podziałać na przeglądarkowej wersji szczególnie Worda i zastanowić się czy by mi to wystarczyło...

Bo że sprzętowo jest na gorszym poziomie... to chyba nie do końca, bo te droższe chromebooki mają parametry też lepsze... wiadomo tu nie ma co porównywać chromebooka za 1000 z chromebookiem za 2,5 tysiąca np...

W sumie to, że chrome os jest łatwiejszy w obsłudze to brzmi dobrze... Jeśli by udało się znaleźć jakiegoś chromebooka w wersji konwertowalnej, z całkiem niezłymi parametrami spełniającymi wymogi ministerstwa... to może nie byłoby to głupie rozwiązanie...

no, chyba że tak jak wcześniej pisałam - pojawi się coś, co sprawi, że uznam, że chromebook nie jest dla mnie...

 

Ja komputera używam przede wszystkim do przeglądania internetu i przygotowywania lekcji - a tu głównie canva, no właśnie wspomniany office (głównie word), i zasadniczo to co w internecie - różne aplikacje, pomoce i materiały dostępne online. No i wspomniany musescore, ale z tego co widzialam na chromebooku można to uruchomić...

A, no i kwestia drukowania - czy ktoś wie, czy z chromebooka bez problemu można drukować, czy jakieś kompikacje się pojawiają? Bo ze 2 razy mi to gdzieś mignęło w internecie, ale do końca nie wiem o co chodzi... a akurat bez drukowania to kiepsko by było ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.