x-kom hosting

Nowe podzespoły - temperatura RYZEN 5800X3D

DivertAlive
utworzono
utworzono (edytowane)

Siemka, wymieniłem podzespoły, pierwsze co chciałem zrobić to sprawdzić jak działają na ultra ustawieniach HOGWART LEGACY. Ogólnie gra działa bardzo dobrze, nawet z całym RAY TRACINGiem przy ustawieniu jakości śledzenia na WYSOKI. Niepokoją mnie jednak temperatury, które przy zamkniętej obudowie, ray tracingu osiągają po 90 stopni, a nawet przekraczają 90 (max. 91,92).

 

Zrobiłem testy (wyniki w załączniku):

 

HOGWART LEGACY ULTRA + RAYTRACING (reszta ustawień ULTRA)
1) zamknięta obudowa
2) otwarta jedna ściana obudowy
3) otwarte dwie ściany obudowy

 

HOGWART LEGACY ULTRA BEZ RAYTRACINGu (reszta ustawień ULTRA)
1) zamknięta obudowa

 

Co do wykorzystania procesora jest on na poziomie max. 30%, przy taktowaniach nawet po ponad 4000 MHz. FPSy oscylują przy 144.

 

Mój sprzęt:
Win 11 64 bit (zoptymalizowany pod gry)
RAM  3600 MHz 32 GB
Karta graficzna RTX 4070 12 GB Windforce 
Procesor Ryzen 7 58003XD 3.4 GHz 8 rdzeni 16 wątków 
Chłodzenie SilentumPC Grandis 2
3 wentylatory po 120 mm (2 z przodu, jeden z tyłu) 
Dysk SSD M.2 
OBUDOWA COOLER MASTER https://www.morele.net/obudowa-cooler-master-master-box-lite-5-mcw-l5s3-kann-01-1294325/

 

Komputer jest wyczyszczony, sterowniki zainstalowane. Zastanawiam się czy wina będzie leżeć po stronie obudowy i złej cyrkulacji powietrza (jeśli tak to jaką obudowę byście polecali) czy może GRANDIS 2 nie wyrabia? 

 

Zamieszczam również wyniki obserwacji z HWMONITOR.


*Dziwne jeszcze jest to, że po zapisie monitoringu HWMONITOR, te wartości w notatniku są mniejsze niż w rzeczywistości były podczas obserwacji. Podczas monitoringu patrzyłem na wartość Value

ULTRA + RAY TRACING - HOGWART - PO 30 minutach grania (obudowa 1 strona otwarta).txt ULTRA + RAY TRACING - HOGWART - PO 30 minutach grania (obudowa całkiem otwarta).txt ULTRA + RAY TRACING - HOGWART - PO 30 minutach grania (obudowa zamknięta).txt ULTRA BEZ RAY TRACING - HOGWART - PO 30 minutach grania (obudowa ZAMKNIĘTA).txt

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

Grandis 2 nie wyrabia + Obudowa typ piekarnik, jakiej pasty użyłeś?

masz ogólnie wgrany nowy bios?

DivertAlive
komentarz
komentarz

Tak, nowy bios jest wgrany. Jaką obudowę polecasz? 

leelareso
komentarz
komentarz

Na pulpicie ile ma stopni albo w biosie? Może być też, że coś źle złożyłeś.

DivertAlive
komentarz
komentarz

Normalnie jest wszystko git jak nie gram, temperatury zmieniają się po zmianie ustawień graficznych czy ściągnięciu ściany obudowy.

leelareso
komentarz
komentarz

to nie jest odp na pytanie ile ;d

anioł2009
komentarz
komentarz

Grandisa jeszcze bym nie skazywał na smietnik... Bardziej obudowa do wymiany i airflow porządny do zrobienia. :) 

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)
7 minut temu, anioł2009 napisał:

Grandisa jeszcze bym nie skazywał na smietnik

na noctua nh d15 dobija podczas gry 85c to nwm nie widziałem porównań na grandisie w porównaniu do noctuy

@DivertAlive By zbić temperatury możesz ustawić negatywny offset w biosie by zbić temperatury i zmniejszyć pobór prądu.

anioł2009
komentarz
komentarz
6 minut temu, leelareso napisał:

na noctua nh d15 dobija podczas gry 85c

u kogo ? Jakis test czy filmik był o tym ?

leelareso
komentarz
komentarz

Na angielskich forach piszą, że w bardziej wymagających grach dobija im 80/85c na noctua nh d15 z obudową z meshem na froncie.

anioł2009
komentarz
komentarz

E to coś skopali... Jakies 2 miesiące temu składałem komputer z tym cpu, w budzie 500dx...chłodzenie dark rock pro 4..pasta honeywell, porządny airflow..delikatny undervolt i w cyberpunku nie było więcej niż ~70 stopni. Więc coś tam skopane mieli albo nie ogarniete :co:

 

No ale te cpu bez delikatnego DIY są gorące aczkolwiek 250W rozpraszania na grandisie 2 powinno dać sobie radę..nie znamy też warunków w jakich pracuje komputer więc ciężko stwierdzić dokładnie

leelareso
komentarz
komentarz

Prędzej skopane bo tematy sprzed roku, więc chyba powinno być lepiej. Mogło się zdarzyć, że kolega dostał słabego losa w loterii krzemowej.:E

anioł2009
komentarz
komentarz

Albo mobo dowala napięciem :E jak pisałem wyżej, ciężko stwierdzić nie mając tego przed oczami w warunkach serwisowych 

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

ano dział IT przez telefon xD Podpiął pan kabel do gniazdka xD

anioł2009
komentarz
komentarz

b450 tomahawk max, sekcja ma takie sobie te radiatory, do 3800x moze tak ale do 5800x to tak meh 

leelareso
komentarz
komentarz

@anioł2009 A takie ogólnie pytanie mam. Co lepiej w biosie ustawić by wyznaczało limity, płyta główna, auto czy procesor?

anioł2009
komentarz
komentarz

@leelareso Limitami się nie bawię, zostawiam na auto...tylko podstawowy undervolting w biosie -> VDDCR voltage ( offset na minus i soc voltage ) [zależnie od biosu ]  Oczywiście o OC nie ma mowy.

Dla chcących manualnie bawić się limitami polecają PBO2 tuner https://github.com/PrimeO7/How-to-undervolt-AMD-RYZEN-5800X3D-Guide-with-PBO2-Tuner/blob/main/README.md  Osobiście  nie zagłębiałem się bardzo w to jako że sam undervolting po prostu działa i osiąga się to co chciało - czyli niższe temperatury. No i jednak rzadko kto się już decyduje na 5800x3d jako że 7 gen już jest od jakiegos czasu.

  • Dobra wypowiedź 1
leelareso
komentarz
komentarz

Dzięki

  • Dobra wypowiedź 1
DivertAlive
komentarz
komentarz

@leelareso na pulpicie po uruchomieniu 30/40 stopni. Konkrety Panowie, konkrety, bo jak na razie to gdzie nie pytam to raczej każdy zgaduje i daje jedynie coraz droższe chłodzenia. Może najpierw wymienię obudowę i zobaczę jak będzie na Grandisie? Skoro po ściągnięciu osłony obudowy temperatury od razu spadły? 

anioł2009
komentarz
komentarz
6 minut temu, DivertAlive napisał:

Może najpierw wymienię obudowę i zobaczę jak będzie na Grandisie? Skoro po ściągnięciu osłony obudowy temperatury od razu spadły? 

Jak napisałem wyżej, ja bym najpierw wymienił obudowę i zrobił porządny airflow a dopiero potem myślał o nowym chłodzeniu

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.