x-kom hosting

[6700K + Z170] Zbyt wysokie napięcie i undervolting

czesio666
utworzono
utworzono

Cześć
Pacjent to i7-6700K na płycie MSI Z-170A Pro (najnowszy bios). Postanowiłem zrobić undervolting więc pierwsze co włączyłem offset i dałem -0.05V. Zwiecha przy stress teście. Następnie -0.01V i ponownie zwiecha. O co chodzi? I wtedy patrze co się dzieje z napięciami.
Sczytałem napięcie w biosie:
1) na ustawieniu Auto = 1,296V
2) na ustawieniu offset -0.01 = 1,16V

3) na ustawieniu offset +0.01 = 1,18V
4) na ustawieniu offset +0.05 = 1,23V

O co w tym chodzi? Czy MSI daje jakieś napięcie bardzo zawyżone na auto?
Zrobiłem na szybko test na ustawieniu 1 i 4. Różnica w temperaturach 72C do 62C. Czyli obniżenie napięcia działa przy dodatnim offsecie.
Później zrobię dokładne odczyty napięć, głównie różnice pomiędzy VCore a Core VID oraz jak to napięcie zmienia się z zakresie Idle, Load i Boost.

leelareso
komentarz
komentarz

prawie 1.3v to częste napięcie dla i7 6700k + kwestia loterii krzemowej.

czesio666
komentarz
komentarz

Nie jestem pewien. Pytanie w jaki sposób ustalane jest napięcie w trybie auto oraz w trybie offset. Bo wyraźnie jest tu różnica a nie powinno jej być jeśli napięcie bazowe jeet odczytywane z procesora.

leelareso
komentarz
komentarz

Nie wiem dokładnie jak ustawiłeś te offsety, czy boosty się załączają etc. Z tego co pamiętam domyślnie 1 rdzeń pozwalał na 4200mhz a reszta do 4000mhz się podbijała.

czesio666
komentarz
komentarz

Przecież jest napisane jak i jaki jest odczyt napięcia w biosie.

 

Napięcie jest bez boosta bo obciążam wszystkie rdzenie. Ale nie o to chodzi. Chodzi o to dlaczego płyta podaje różne napięcia bazowe na auto i na offset.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.