x-kom hosting

Laptop na studia, do programowania i okazjonalnie do gier (3-5k)

KaaEmm
utworzono
utworzono

Cześć, wybieram się na studia informatyczne i szukam jakiegoś laptopa w przedziale 3-5k. Wiem, że duży przedział, po prostu czym taniej tym lepiej, ale na droższe oferty też zerknę i je rozpatrzę.

 

Wiem, że informatyk itp. ale w laptopach jestem totalnie zielony, dlatego szukam tutaj pomocy.

 

Najbardziel zależy mi na tym, żeby zabierać laptopa na uczelnię i tam na nim pracować, głównie programowanie, bazy danych, ale wracając do domu rodzinnego raz na jakiś czas chciałbym odpalić takie gry jak FC 24 (nowa fifa), Forza Horizon 5, World of Tanks, CS2, LoL. Gry nie muszą świetnie wyglądać, powiedzmy że ustawienia średnie mnie zadowolą, ale chciałbym stałe 60fps. Obrabiam też zdjęcia, ale to nie jest aż tak ważne.

 

Znalazłem dwie oferty i mam kilka pytań.
1. https://www.x-kom.pl/p/1081223-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-gaming-3-15-i5-11320h-16gb-512-rtx3050.html - bardziej budżetowy
Czy jest sens pchać się w 3050?
2. https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-acer-an515-57-nh-qewep-004-i5-11400h-16gb-512ssd-rtx3060-15-6-w11
Czy TGP na wysokości 95w jest wystarczające w 3060?
Ile wynosi praca na samej baterii przy odpalonym programie do programowania (Visual albo Brackets) w laptopie z dedykowaną kartą graficzną taką jak 3060?

 

Może odpuścić sobie dedykowaną kartę graficzną i skupić się na wydajności na samej baterii?

 

Jestem otwarty na inne propozycje w podanym przedziale cenowym oraz na inne uwagi.

tapczan2
komentarz
komentarz (edytowane)

Pierwszy model ma procesor tylko z  4 rdzeniami.

Do gier zobacz Lenovo IdeaPad Gaming 3-16 i5-12450H/16GB/512/Win11 RTX3060 165Hz za 4 799 zł. Ma wydajny 8 rdzeniowy procesor i5, grafikę dedykowaną RTX 3060 o mocy 105 W więc do gier, które wymieniłeś powinno być OK. Dodatkowo masz tu dobry matowy monitor IPS 16" o rozdzielczości 2560 x 1600 (WQXGA) 165 Hz jasności 500 cd/m² z pokryciem barw 100% sRGB. Zaletą tego modelu jest też pojemna bateria 4623 mAh i dużo złącz.

 

Jak chcesz odpuścić sobie dedykowaną kartę graficzną to możesz zerknąć na Lenovo ThinkPad E15 i5-1235U/16GB/512/Win11P za 3 499 zł. To solidny model z gwarancją na 3 lata. Ma mocny 10 rdzeniowy procesor i5, 16 GB RAM, matowy monitor IPS 15,6" o jasności 300 cd/m² z pokryciem barw 100% sRGB. Zaletą tego modelu jest też pojemna bateria 4948 mAh, solidna obudowa (aluminiowa pokrywa matrycy, standard militarny MIL-STD-810H) i waga na poziomie 1,70 kg.

  • konto oficjalne
X-KOM
komentarz
komentarz

Cześć, 

 

Tak naprawdę gry, które wymieniłeś powinny ruszyć bez większych problemów na współczesnych integrach. Może za wyjątkiem Forzy, gdzie pewnie będzie trzeba suwaki przestawić w stronę niskich wymagań. 

Przede wszystkim zyskasz na mobilności - taki laptop będzie po prostu lżejszy i co do zasady jego czas pracy na baterii będzie lepiej zoptymalizowany. 

Chociaż tak naprawdę można tutaj dojść do pewnego kompromisu. Czyli mieć laptopa z RTX-em, który będzie lekką 14-stką z fajnym czasem na baterii. Mam tutaj na myśli ASUS Vivobook Pro 14 i5-12450H/16GB/512/Win11 RTX3050 OLED 90Hz.

Jest to 14-sto calowy laptop z 3050-tką z nisko obciętym TGP. Nie jest to najwydajniejsza odsłona tego GPU, ale DLSS w bardziej wymagających grach jest w stanie uratować cenne FPS-y. 
Czas pracy na baterii przy mało wymagających czynnościach to około 7-8 godzin. 

 

 

 

 

Prosaid
komentarz
komentarz

MSI Cyborg 15 i5-12450H/16GB/512 RTX4050 144Hz 4099 zł
Wydajnościowo nie jest to demon prędkości, lecz nie jest źle. Procesor 12 generacji, do tego grafika RTX4050 z 40W TGP, mało ale pozwoli pograć w gry o które wspomniałeś na niezłych detalach. Plusem jest tutaj bateria, zależności od pracy wytrzyma około 5-6h w trybie mieszanym.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.