x-kom hosting

Laptop nie wykrywa całej pamięci RAM

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: leelareso ,
Accivity
utworzono
utworzono

Witam,

Mam problem ze swoim laptopem zainstalowałem dwie kości po 16GB(dwie takie same) system nie do końca je widzi.

Gdy wchodzę w BIOS wykrywa mi 32GB - a tak sytuacja wygląda w System/informacje "32,0 GB (dostępne: 15,4 GB)" to 15GB to chyba trochę za mało? jak wrzucam kości x2 po 8 to mam tyle samego dostępnej pamięci RAM.

czytałem na różnych forach i pisali o aktualizacji BIOSu ale nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie, oraz z deaktywowaniu w BIOSie iGPU - ale mój laptop tego nie posiada. Nic innego nie przychodzi mi do głowy co można zrobić.

Model lapka ASUS TUF GAMING A15 FA506IHR

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Według opisu masz układ zintegrowany, lecz niemożliwe, żeby brał tyle pamięci dla siebie. ;) Może trzeba coś pogrzebać w BIOS, może system czegoś nie ogarnia, na ten moment koncepcji większych brak. :huh:

Accivity
komentarz
komentarz

@Jack Callahan nie mam pojęcia co w BIOS można jeszcze zmienić 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Szczerze, po uruchomieniu sprzętu dostałeś informacje o zmianach, że procesor lub pamięć została zmieniona? Może być tak, że konfiguracja BIOSu jest zapisana pod 16GB, choć w obecnych czasach powinno to byc automatyzowane. :hm:
Pokaż też menedżer zadan, a głównie tą sekcję, czy obsadzenie gniazd jest w nim wyświetlane poprawnie.

image.png.ee18de59f09ad3612a5f93a806a54e74.png

Accivity
komentarz
komentarz

@Jack Callahan image.png.66ead4ab9d259a0f63f05399daee01fd.png@Jack Callahan nie mam pojęcia co w BIOS można jeszcze zmienić 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Ja nie mam BIOSu przed sobą, więc nie pomogę za mocno, trzeba tam czytać po prostu... I szczerze... weź poszukaj tam ustawień integry, powinno byc jakieś ustawienie ilości pamięci zarezerwowanej dla niej, to 16,6GB w menedżerze to jest mocno podejrzane. :P

Accivity
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak mam być szczery nie znam sie na tym kompletnie... moje ustawienia w BIOS są inne niż na filmikach i mało co mogę tam edytować. Ale dzięki za pomoc :)

@Jack Callahan nie mam pojęcia co w BIOS można jeszcze zmienić 

image.png

Jack Callahan
komentarz
komentarz

BiOS to dość prosta sprawa, lecz najłatwiej chyba będzie zanieść to komuś, kto przeszpera to. Mógłbym próbować też szukać, jak w tym laptopie BIOS wygląda i zdalnie pokierować... lecz zwykle to się źle kończyło. :hm:

leelareso
komentarz
komentarz

Może być to problem po prostu z kompatybilnością płyty z danymi pamięciami.. Patrzyłeś na listę wspieranych kości do tego laptopa?

Accivity
komentarz
komentarz

@leelareso Nie... nawet nie wiedziałem że jest taka możliwość i to jest istotne... 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Brak kompatybilności prędzej raczej by się objawiał brakiem stabilności systemu lub nieuruchamianiem się sprzętu, chyba że jest jakaś whitelista... Choć wiadomo też, że sprzęt potrafi płatać różne figle. ;) 

leelareso
komentarz
komentarz

Też wątpię by mogło by być to. Bardziej mi to wygląda na problem windowsowy, instalowałeś kupy takie jak driver booster albo inne optymalizatory systemu? Zobacz czy w trybie awaryjnym normalnie ci wykrywa.

Accivity
komentarz
komentarz

Windows raczej nie... robilem formata nie instaluje takich rzeczy

leelareso
komentarz
komentarz

 Stary temat, spróbuj zrobić tak samo. Może zaskoczy

Accivity
komentarz
komentarz

odpiąłem jedna kosc i w info mam:16,0 GB (dostępne: 7,42 GB) cos jest nie tak

leelareso
komentarz
komentarz

Wyłączałeś w biosie całkowicie integrę?

Accivity
komentarz
komentarz

chodzi o iGPU?? ja w ogóle nie mam tej opcji w BIOS

Accivity
komentarz
komentarz

zaraz sprobuje, wiesz co tylko teraz wlozylem stare 8gb ram i mam tak :8,00 GB (dostępne: 7,42 GB) moze kosci jakies nie teges?

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

w ostateczności możesz bios zaktualizować jak tego nie robiłeś.

Accivity
komentarz
komentarz

do tego wlozylem druga kosc i mam 16,0 GB (dostępne: 15,4 GB) chyba cos nie tak jest z koścmi

@leelareso robilem aktualizacje mam 302 wersje

tzn byla aktualna

image.png.2c061f487d7998daf1674c14d882842b.pngDalej tak samo 

Accivity
komentarz
komentarz

Jakies pomysły jeszcze?:ban:

leelareso
komentarz
komentarz

Jak pisałem wcześniej, wygląda to na problem  z softem a nie samymi pamięciami. Laptop jest już leciwy więc może nie współgrać z tymi pamięciami o takiej pojemności.

Resetowałeś bios po wymianie kości? Jak nie to spróbuj do wartości domyślnych przywrócić jak włożysz te kości.

Accivity
komentarz
komentarz

próbowałem nic nie pomaga....

  • 1 miesiąc później...
Accivity
komentarz
komentarz

Witam,

Dla sprostowania problem został naprawiony... Okazało się ze kości RAM nie są kompatybilne z płytą główną.

Temat do zamknięcia dzięki!

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.