x-kom hosting

Skacząca temperatura procesora!

psyzhnzdtx
utworzono
utworzono

Witam od niedawna kupiłem sobie nowy komputer 

specyfikacja: 

Procesor Intel Core i5-13600K,
Płyta główna MSI PRO Z790-P WIFI
Karta graficzna ASRock Radeon RX 6800 XT Phantom Gaming OC 16GB GDDR6
Zasilacz Endorfy Supremo FM5 Gold 1000W
Pamięć G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36
Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 240 ARGB
Obudowa MSI MPG Velox 100P Airflow ARGB
Dysk SSD Samsung 980 500GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut 1g

Mój problem wygląda następująco
od jakiegoś czasu mam, problem ze skaczącymi temperaturami procesora w przeciągu 2s temperatura procesora potrafi wskoczyć z 30stopni do 60stopni i po chwili wraca, to do normy test został przeprowadzony na
hwmonitor. Sprawdziłem, czy mam poprawny backplate wszystko wyglądało na to, że tak. Wymieniłem pastę i brak zmian. Robiłem też jakiś benchmark w CPUID CPU-Z MSI i temperatura z 30 stopni wzrosła do 95 i nie zeszła poniżej ani też już nie rosła. Zostawiłem też hwmonitor na jakieś 5 minut zobaczyć, jak będą wyglądać temperatury.

Nie wiem co może go boleć prosiłbym o jakieś rady. image.png.3561dbda2fb080f967d74807cd050cf9.pngimage.thumb.png.64d0a0ea147f9945455f81d6d38c07ec.png

image.png.2746bab2d2d05a0c0a0f32d46ac30440.png

image.thumb.png.7419cd48d43c3f78b17df99f57c87ab1.png

 

HW MONITOR.txt STRESSTEST.txt

psyzhnzdtx
komentarz
komentarz (edytowane)

@Mogeto Czyli, krótko mówiąc, undervolting przyniesie korzyść? 

Zapomniałem dopisać, że głupie otwieranie kart itd. lub ruszenie myszki to jakieś 20 stopni i potem znowu spada pierwszy raz tak mam w komputerze.

Zauważyłem również że poszczególne rdzenie dobijają do 100% zużycia a inne sobie odpoczywają i mają okolice 40% zużycia jesteś mi to jakoś w stanie wytłumaczyć, bo zielony jestem w te komputery 

Mogeto
komentarz
komentarz

To normalne. Tak to jest zaprojektowane.

Wydajności brakuje wtedy, gdy użycie wynosi 100% na wszystkich wątkach w procesorze (w Twoim przypadku na 20 wątkach), czyli po prostu cały procesor leci na 100%.

U Ciebie tak nie jest.

Tak, undervolting robi robotę. Tylko na początku nie idź na tak agresywnie do 1,1v, tylko zacznij od 1,25v i powoli obniżaj o 0.05v za każdym razem testując stabilność. W ten sposób dojdziesz do granicy stabilności przy jak najniższym napięciu. Jeśli dojdziesz do 1,15v to będzie bardzo dobrze.

 

  • Super 1
psyzhnzdtx
komentarz
komentarz

Dzięki wielkie za rady wssystkie. 

Temperatury sięgają maksymalnie 60 stopni na stresstest @Mogeto

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.