x-kom hosting

Chłodzenie Fera

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: ThreeG ,
xmatt
utworzono
utworzono

Witam wszystkich,potrzebuje pomocy ponieważ niedawno kupiłem komputer oto ten sprzęt : Intel Core i3-12100F,Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MH, Gigabyte B760M GAMING X DDR4, Lexar NM620 1TB oraz chłodzenie powietrzem Endorfy Fera 5 Dual Fan. Mój problem polega na tym, że chłodzenie jest strasznie głośne i nie mam pojęcia jak je poprawnie ustawić w BIOSie, temperatury w idle wynoszą od 42° do 55°, a w grach osiągają maksymalnie 79°. Prosiłbym o pomysły jak ustawić krzywą wentylatorów w BIOSie, przypominam że chłodzenie powietrzne jakie posiadam to Endorfy Fera 5 Dual. Z góry dziekuję za pomoc

  • Rekomendowana odpowiedź
ThreeG
komentarz
komentarz

Tutaj krzywa wentylatorów nie jest problemem, a źródło samych temperatur. Przy tym procesorze i takim chłodzeniu w idle powinno być ok 30° a przy obciążeniu temperatury nie powinny przekraczać 55-60°. Więc albo coś poszło nie tak przy montażu chłodzenia (za mało pasty termoprzewodzącej, nieściągnięta folia ochronna), albo masz bardzo słaby przepływ powietrza w obudowie - tańsze i/lub mniejsze obudowy potrafią być niezłymi piekarnikami, no i takim standardem w obudowie są 2 wentylatory - jeden na przodzie i jeden na tyle.

  • Dobra wypowiedź 1
xmatt
komentarz
komentarz (edytowane)

@ThreeG Dołozyłem troche pasty i po odpaleniu w Core tempie sytuacja w idle wygląda tak jak na screenie folijka była zdjęta , po odpaleniu Assasina Valhalli temaratura spadla do 60/67 stopni max , a i jeszcze pytanie na jakims trybie ustawic chlodzenie w biosie? ,Czy te temp w idle są okej?

Zrzut ekranu 2023-09-09 200246.png

@ThreeG obudowa jaką posiadam to Krux Cella

Edytowane przez xmatt
ThreeG
komentarz
komentarz

No i teraz wygląda to w porządku. Jeśli chcesz jeszcze zbić temperatury to możesz dołożyć na przód wentylator, będzie kilka stopni mniej. Co do ustawień w biosie to po wejściu do biosu wciśnij F6 i będziesz mógł edytować krzywe wentylatorów. Tak na szybko możesz po prostu zmienić tryb na Silent, ewentualnie jeśli Cię nie zadowoli efekt to w trybie Manual możesz dowolnie ustawić krzywą 

AudiAWX
komentarz
komentarz

Wgraj GCC ze strony płyty głównej tam gdzie sterowniki inne.
Będziesz wentyle i argb z poziomu windy ustawiał i możesz robić różne profile.

Ogólnie to przedni wentyl na 1200 a tył 1600 mam ale buda solidna więc cicho.

xmatt
komentarz
komentarz

@ThreeG  Ajak ustawić na manual tą krzywą chlodzenia mniej wiecej? totalnie jestem zielony jesli chodzi o chlodzenie

xmatt
komentarz
komentarz

@AudiAWX Doradziłbys jak ustawić krzywą wentylatora mniej więcej w tym biosie? Aby komputer nie był zbytnio głośny i spoko chłodził procka

@ThreeG Lub kolega jakby mogł doradzic jak tą krzywą ustawic aby dobrze chłodził i był w miare cichy 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.