x-kom hosting

Problem z ustawieniem biosu a może wadliwy slot pamięci ram?

jareckiud
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, mam problem z moim pc.
Kupiłem używany komputer, wszystko ładnie działało do czasu aż postanowiłem sobie kupić dysk pod m.2.
Po instalacji dysku zrobiłem również reset bios do ustawień fabrycznych (nie pamiętam po co).
Od tamtej pory komputer zaczął się zawieszać. Zawieszał się zaraz po pojawieniu się ekranu z podaniem hasła, 
nieraz udało mi się wpisać hasło i zawieszał się tuż po wyświetleniu pulpitu.
Po 30-40 resetach działał jak gdyby nic, nawet po ponownym uruchomieniu wszystko działało do czasu aż po wyłączeniu odczekał jakąś chwilę i znowu zwiechy
(nawet w biosie potrafił się zawiesić).
Myślałem, że to wina nowego dysku więc go wyciągnąłem i zainstalowałem system na wcześniejszym dysku gdzie wszystko ładnie działało, niestety problem pojawiał się nadal.
Teraz odkryłem, że problem leży po stronie pamięci ram a raczej płyty głównej.
Komputer działa bezproblemowo gdy jest wpięta jedna kość w slocie drugim od procesora, gdy wpięta jest w slot pierwszy komputer nie wstaje.
Gdy podpinam obie kości znowu zwiechy (system widzi obie kości). Wykonałem testy programem memtest na pojedynczych kościach i zero błędów.
Na obu kościach pojawiają się błędy. W biosie po przestawieniu napięcia kości z 1.2 na 1.35 memtest przeszedł pomyślnie i chwilę komputer działał prawidłowo
ale niestety znowu się zaczęło psuć. Po wykonaniu kolejnych testów na tym samym napięciu a mianowicie 1.35 gdzie chwilę wcześniej było ok nagle zaczęło wywalać błędy.
Żaden ze mnie znawca ale wydaje mi się, że biosie trzeba coś ustawić odnośnie pamięci ale nie wiem co. Zmieniałem różne rzeczy ale problem zawieszania nie ustępuje
albo komputer nie wstaje i muszę wyciągać baterię z płyty głównej.
Bios zaktualizowany do najnowszego (na wcześniejszych wersjach ten sam problem).
Załączam screeny ze specyfikacją, wynikiem memtest oraz bios.

Bios.jpg

memtest.jpg

Specyfikacja.jpg

Edytowane przez jareckiud

xardas228
komentarz
komentarz

Spróbuj zmienić Profil XMP(pierwsze zdjęcie, pierwsza wartość) najpierw na taki który będzie pokazywał Częstotliwość taktowania 2666Mhz, jeśli dalej będzie źle to spróbuj profil który da 2133Mhz lub spróbuj to ustawić ręcznie na 2133. Przy okazji trochę się w tym pogubiłem, napisałeś "Na obu kościach pojawiają się błędy" Chodzi o to że kiedy którakolwiek z pamięci jest w pierwszym slocie to memtest wywala błędy a jeśli są w drugim to nie? Jeśli tak to sprawdź niedziałający slot pod kątem kurzu lub przebarwień które mogłyby wskazywać na spalenie, szczególnie chodzi mi o piny/blaszki wewnątrz plastiku. Nie upadła Ci żadna śrubka na płytę główną podczas montowania dysku?

 

  • Dobra wypowiedź 1
leelareso
komentarz
komentarz

Często tak jest, że po update biosu nie działał xmp więc wcześniejszy właściciel ustawił sobie na sztywno zamiast xmp a ty to zresetowałes, zostaw na domyślnych i zobacz czy to samo jest.

jareckiud
komentarz
komentarz

@xardas228 

Po kolejnych testach stwierdzam, że pierwszy slot pamięci jest uszkodzony (wizualnie wygląda w porządku). W drugim slocie obie kości działają prawidłowo, komputer wstaje, memtest przechodzą bezbłędnie. W pierwszym slocie albo komp nie wstaje a jak wstanie to zaraz na etapie wyświetlanego loga płyty głównej zwiecha albo reset.

Gdy są obie pamięci to w biosie widać je, lecz zwiechy/resety.

Dysk montowany bez narzędziowo więc nie miałem jak uszkodzić slotu pamięci oraz nigdy wcześniej nie wyjmowałem kości pamięci.

Pytanie czy coś takiego się naprawia, jak z opłacalnością?

Patrzyłem na aukcjach to praktycznie same uszkodzone z tą podstawką.

Możecie coś polecić bo kompletnie się na tym nie znam w co celować.

xardas228
komentarz
komentarz

Osobiście celowałbym raczej w wymianę platformy, typu Ryzen 3600+MSI B450M-A PRO MAX ~535zł+jakieś chłodzenie z allegro na cpu typu Fera 3 za 50-70zł. W ten sposób za 600zł masz 6 rdzeni 12 wątków zamiast 4/4 w które musisz zainwestować 250-300zł a ostatecznie może się okazać że to kontroler pamięci w i3-8100 ma problemy z bliższym slotem i procesor też do wymiany.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.