x-kom hosting

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: lloyd12 ,
lloyd12
utworzono
utworzono (edytowane)

Po kilku minutach rozgrywki w DOOM 2016/Eternal otrzymuję błąd WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR i natychmiast restartuje się komputer. Procesor kupiony zaledwie rok temu.

bUdf0ZO.png

 

  • Procesor: AMD Ryzen 5 3600 + SilentiumPC Fera 5 ARGB
  • Płyta główna: MSI B450M-A PRO MAX
  • Grafika: ASUS Radeon RX 580 Dual OC 4GB GDDR5
  • Ram: G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Aegis
  • Dysk: SAMSUNG MZVL2512HCJQ-00BH1 512,1 GB
  • Zasilacz SilentiumPC Elementum E2 SI 450W
Edytowane przez lloyd12
Dodany model zasilacza

xardas228
komentarz
komentarz

Dzieje się tak tylko i wyłącznie w grze Doom Eternal, czy w innych też?

  • Dziękuję 1
lloyd12
komentarz
komentarz

W innych też, np. Doom 2016.

Jaką diagnostykę zalecacie zrobić? 

xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

Zainstaluj program HWInfo64 odpal w trybie only sensors/tylko czujniki i sprawdź czy nic się nie przegrzewa podczas stress testów zarówno CPU jak i GPU w programie Furmark.

 

Wyjmij drugą kość ramu i sprawdź czy błąd występuje, jeśli tak to wyjmij pierwszą kość ramu a wsadź drugą i to samo. Chociaż jak przez rok było dobrze to niska szansa że nagle ram padł, raczej grafika się kończy, możesz spróbować odinstalować sterowniki od grafiki w trybie awaryjnym za pomocą programu DDU i po restarcie zainstalować ze strony producenta, możesz pokazać zrzut ekranu/zdjęcie z programu HDsentinel->szczegóły->SMART. Jeśli to nie dysk ani pamięć ram to przydałaby się grafika na podmianę, albo twoją przetestować u jakiegoś znajomego w komputerze.

Edytowane przez xardas228
  • Dziękuję 1
lloyd12
komentarz
komentarz

Na razie tylko zrzut z HDSentinel, więcej jutro.

image.thumb.png.3a3b8e762a9f6e18c38a81e1fc830a16.png

lloyd12
komentarz
komentarz (edytowane)

Problem występował w Dead Island 2, Doom 2016, Doom Eternal - innych gier nie instalowałem.

Na co dzień używam HWMonitor, ale sprawdziłem HWInfo64 i temperatury są akceptowalne - grafika 40-75*C, procesor 30-70*C w trakcie stresów.

Nie sprawdzałem pamięci RAM w ten sposób, ale za to przeleciałem programem Memtest86 i nie wykazało błędów.

Zrobiłem format i nie rozwiązało to problemu, który pojawił się nagle 21 sierpnia. Sterowniki najnowsze z Windows Update oraz od producenta. Bios najnowszy dostępny dla tej płyty głównej i wcześniejszy też nie rozwiązywały problemu, nie było różnicy czy są domyślne ustawienia BIOS czy z XMP i innymi funkcjami.

Dziwne jest w tym wszystkim to, że rozpoczynalem grę, chwila rozgrywki i wtedy wyrzucało, a Futurmark na GPU/CPU nic.

 

W oprogramowaniu od AMD delikatnie zmniejszyłem GPU, VRAM, zasilanie i póki co testuję, zobaczymy...

  • Dostrajanie GPU ustawiłem na -2.
  • Dostrajanie VRAM zmieniłem z 1750 na 1700.
  • Dostrajanie zasilania ustawiłem na -2.

image.thumb.png.e3d8bb5c55ead9f89d5657e54c0f46bd.png

Edytowane przez lloyd12
xardas228
komentarz
komentarz

Zmniejszanie zegarów jak najbardziej ma sens, ale test pamięci memtestem nie wykazuje dużej części błędów powyżej ddr3 niestety.

  • Dziękuję 1
  • 2 tygodnie później...
  • Rekomendowana odpowiedź
lloyd12
komentarz
komentarz (edytowane)

Cześć, wracam, aby zostawić swoją odpowiedź.

 

Nie rozumiem tego, ale po wykonaniu ustawień zmniejszenia zegarów jak wspomniałem w moim poprzednim poście komputer podczas grania działa stabilnie! Udało mi się ukończyć Dead Island 2 (2023), Doom (2016), Doom Eternal (2020) + 2x DLC, świetnie sprawuje się aktualnie w Starfield (2023) i Horizon Zero Dawn (2020).

 

Temperatury podzespołów są na dobrym poziomie, a jeśli wystąpią problemy w przyszłości postaram się zdemontować kartę graficzną i oddać do lokalnego serwisu, bo wychodzi na to, że to w niej tkwił problem, choć bardzo bardzo ją oszczędzałem i nie męczyłem. (nigdy nie demontowałem wentylatorów, aby wymienić pastę, starałem się czyścić z kurzu przy zachowaniu wszelkiej ostrożności)

 

Dziękuję za pomoc w sprawdzeniu i przeprowadzeniu testów, może komuś to się przyda na przyszłość, więc...

 

JEŚLI WYSTĄPI PROBLEM WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR i nie zostają żadne wpisy w dzienniku zdarzeń odnośnie tego błędu to trzeba spróbować w przypadku kart AMD zainstalować adrenalin/pro edition i zmniejszyć troszkę zegary. Jeszcze dodam, że po raz pierwszy kiedy wystąpiło to zdarzenie to było ładowanie shaderów do gry Dead Island 2.

 

Pozdrawiam i dziękuję bardzo za chęci. Temat można zamknąć.

Edytowane przez lloyd12
Temat do zamknięcia

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.