x-kom hosting

Bottleneck

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: xardas228 ,
xszymufinn
utworzono
utworzono

Witam, mam procesor ryzen 3 3200ge z kartą GTX 1660 TI i w wielu grach użycie GPU jest na poziomie 50-80%, a CPU 90-100%. Czy przez to fpsy są mniejsze? Szybkość ramu 2666mhz podkręcona na 2933mhz

xszymufinn
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie odinstalowałem też  sterowników starej karty, ale starą kartę miałem zintegrowaną i słyszałem że przy zintegrowanej karcie nie trzeba odinstalowywać, ale przy wymianie procesora już pewnie będzie trzeba?

xardas228
komentarz
komentarz

Lepiej zawsze robić DDU w trybie awaryjnym na wszelki wypadek. Podaj jeszcze model płyty głównej jeśli chcesz wymieniać procesor, ale pewnie wystarczy aktualizacja biosu i wymiana na 5600, natomiast ryzen 3200 nie powinien być wąskim gardłem dla 1660 Ti, w jakich grach karta chodzi na tak niskich procentach obciążenia? Przetestuj to dopiero po zrobieniu pełnego DDU i AMD i nvidii.

  • Dziękuję 1
xszymufinn
komentarz
komentarz (edytowane)

@xardas228 gigabyte a320m-s2h rev 3.0, w GTA 5 tak chodzi i częściowo w Fortnite gdzie notuje także stuttering. Na youtubie pisali pod benchmarkiem, że do 3 3200g 1660 ti może być za mocne już, a ja mam trochę słabszą wersje bo 3 3200GE, czyli energooszczędną. Na razie sprawdziłem jedynie te 2 gry, jeszcze później sprawdzę SW battlefront 2 i zobaczę jaki będzie wynik, ale wydaje mi się że ten procesor 4/4 limituje trochę tą kartę 

xardas228
komentarz
komentarz

Fortnite lubi bardzo mocne procki. Procesor może limitować tą kartę, ale raczej bliżej 5-10% niż 20-50% Sprawdzałeś czy procesor się nie przegrzewa?

  • Dziękuję 1
xszymufinn
komentarz
komentarz

@xardas228 pod obciążeniem około 75 stopni, w fortnicie akurat i tak lepiej trochę wyglądało to niż w GTA 5, bo GPU wykorzystywane było średnio gdzieś w 75-80%, a CPU w 100%

  • Rekomendowana odpowiedź
xardas228
komentarz
komentarz

Fortnite tyra i procesory 6/12 i 8/16 od czasu przejścia na nowy Unreal Engine. Zrób to DDU dla AMD i nvidia w trybie awaryjnym później zainstaluj najnowsze sterowniki z oficjalnej strony bo przy zmianie procka na taki bez integry i tak powinieneś to zrobić. Ryzena 3200G i GE dzieli zaledwie 200Mhz w trybie turbo, GTA jest starą grą niezdatną do benchmarkowania na dzisiaj a Fortnite lubi znacznie mocniejsze CPU, porównaj sobie klatki z tym testem, odejmij ~5% i jeśli są podobne to jest ok. Jeśli głównie grasz w strzelanki online typu fortnite, warzone etc. to zmiana procesora jak najbardziej wskazana. Bierz ryzena 5600 zaktualizuj bios do wersji F4 i wymieniaj. Pokaż jeszcze zakładkę "Mainboard" z programu CPU-Z bo może nie potrzebujesz aktualizacji BIOSu.

  • Dziękuję 1
xszymufinn
komentarz
komentarz (edytowane)

@xardas228 najnowsze sterowniki już zainstalowałem, nie odinstalowałem jedynie tych od integry. Wersja GE też ma niższe TDP i ghz od wersji G, ale to odjęcie 5% jest wydaje mi się trafne. Na razie nie porównam tych FPS bo grałem na epickich ustawieniach a na filmie jedynie niskie i wysokie, ale później to sprawdzę, jednak widzę, że użycie GPU też nie jest najwyższe na tym filmie, także myślę że bottleneck jest prawdziwy w tej konfiguracji. Wersja biosu to F2, sprawdziłem w CPU-z.  Dodam też, że dużo większe spadki w fortnite mam niż na filmiku, nie wiem dlaczego? Bo ścinki się zdarzają nawet na niskich ustawieniach

xszymufinn
komentarz
komentarz

@xardas228image.thumb.png.7b51a605d36c7241f006e9f0f088edfe.pngNFS Payback kolejna gra na średnim poziomie zużycia GPU, a fpsy w mieście 50-85, a poza miastem 80-110. Ustawienia graficzne ultra.

Jeśli chodzi o zdjęcie z programu CPU-Z:

image.thumb.png.51ebc785df13283670cf5c58357a01e7.png

                                    image.thumb.png.047e0b4d1914eceecaecb61dc54680f2.pngW Fortnicie częste spadki FPS tak jak na obrazku, a zużycie GPU spada momentami do 1%. Ustawienia graficzne na kolejnym obrazku:image.thumb.png.5cdc48f24fd4efe9a54ca02508ddd30b.png

xszymufinn
komentarz
komentarz

Dopóki zużycie GPU nie spada do niskich wartości, nie ma żadnych spadków, ale tak to są częste 

anioł2009
komentarz
komentarz

Ram w 1 czy 2 kosciach ?

xszymufinn
komentarz
komentarz
leelareso
komentarz
komentarz

Procesor nie daje coś rady, w tle nie masz odpalonych żadnych zbędnych śmieci albo jakiś proces żyłuje cpu?

xszymufinn
komentarz
komentarz

@leelareso właśnie nie, jedynie gra i msi afterburner. Czytałem że jak jest cpu bottleneck to właśnie taki stuttering jest i spadki FPS, skoro fortnite to gra procesorowa to musi być powód tego wszystkiego, bo zdarza się to nawet na niskich ustawieniach 

xszymufinn
komentarz
komentarz

Zorientowałem się też, że karta działa jedynie na PCI Express x8, przez to że procesor nie wspiera x16. Być może też ma to jakiś wpływ na to.

xszymufinn
komentarz
komentarz (edytowane)

@leelareso w takim razie albo procesor za słaby albo coś jeszcze ze sterownikami, gdyż nie usunąłem sterowników zintegrowanej karty graficznej bo czytałem na Internecie, że ich nie trzeba usuwać także je zostawiłem. Ale czy to mogłoby mieć związek z tym? Do GTX 1660 TI mam najnowsze.

xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie trzeba, ale odinstalowanie wszystkiego w trybie awaryjnym programem DDU i zainstalowanie ponownie często pomaga.

 

  

15 minut temu, xszymufinn napisał:

przez to że procesor nie wspiera x16

Gdzie znalazłeś taką informację?

  • Dziękuję 1
leelareso
komentarz
komentarz

Dlaczego się tak skupiliście na gpu jak to CPU z nagrań kolegi dobija często do 100% i tam może leżeć problem albo jakieś wirusy, śmieci w tle.

  • Dziękuję 1
xardas228
komentarz
komentarz

Aaa faktycznie przecież to procek z integrą, czytałem kilka innych tematów w tym samym czasie i zapomniałem o tym. Tak jak pisał wyżej leelareso dla tej karty graficznej nie ma znaczenia czy to pcie 3.0 x16 czy x8

  • Dziękuję 1
  • 3 tygodnie później...
xszymufinn
komentarz
komentarz

@leelareso Musi coś być z tym procesorem nie tak, bo cały czas jest na 95-100%, a karta graficzna momentami spada do 0-1 % i wtedy właśnie są ścinki. Ale czy ten procesor jest aż tak słaby, żeby takie ścinki były?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.