x-kom hosting

Zasilacz komputerowy ma problem z włączeniem się w słoneczne dni

ruskibot
utworzono
utworzono

Witam, mój zasilacz Chieftronic Power Play 850W 80 Plus Platinum (GPU-850FC) ma problem z włączeniem się.

Mianowicie w dni słoneczne komputer za każdym razem wpada w coś typu bootloop, konkretnie włącza się na 2-3 sekundy następnie wyłączając się, i po kilku sekundach znowu powtarzając poprzednie kroki. Sytuacja ta nie zdarza się np w pochmurne dni, wtedy uruchamia się za pierwszym razem. Napięcia zmierzone na liniach 12V, 5V i 3,3V są w normach, odstają po 1%. Odłącznie wszystkich podzespołów komputerowych nie rozwiązuje problemu (zwierałem wtyczkę 24pin z podłączonym dyskiem hdd dla obciążenia), więc to mam wyeliminowane. Czy może to mieć związek z fotowoltaiką występującą na sąsiednich domach i ewentualnie jak sprawdzić czy to to? Napięcie w sieci w słoneczny dzień to 233V. Zasilacz gdy wyłączony jest komputer podaje normalne zasilanie, mianowicie można podpiąć się pod port usb i np naładować telefon. 

Specyfikacja komputera:

CPU - Intel Core i7-10700KF

MOBO - Gigabyte Z490 Gaming X

Grafika - ASUS RTX 3070 TUF Gaming OC

RAM - 4x8GB Kingston Fury 3600Mhz CL16

Dyski - 2x1TB Kingston A2000

          - Seagate Barracuda 1TB

Obudowa - Corsair Carbide 270R

Chłodzenie CPU - Arctic Liquid Freezer II 360mm

anioł2009
komentarz
komentarz

To nie ma związku ani z fotowoltaika sąsiada ani z pogodą na zewnatrz. 

 

Uruchamiales komputer z tylko jednym dyskiem ssd ? 

Kosci ram pojedynczo testowales ?

Temperatury cpu jakie sa w biosie ? 

Update biosu byl robiony ? 

System win 10 czy 11 ?

To zwieranie wtyczki 24 pin to slabo widzę.... Zwiera sie piny od wlacznika komputera na mobo jak chcesz testowac kompa bez dyskow i karty np... W jaki sposob przetestowales kompa skoro wypiales 24 pin wtyk ?? 

ruskibot
komentarz
komentarz (edytowane)

Uruchamiałem komputer z jednym dyskiem, bez dysków, bez ramu, każda kość osobno sprawdzana, w biosie około 30-35 stopni, bios najnowszy, win 11, uruchamiałem zasilacz przez zwarcie spinaczem do masy, gdy był odpięty od mobo symulując sygnał wydawany przez wciśnięcie przycisku na obudowie, zwierając włącznik od obudowy sytuacja jest taka sama. Manualnie uruchamiam sam zasilacz sprawdzając czy jest sprawny, sytuacja wyglądała tak samo w momencie gdy wszystko było od niego odpięte, mianowicie sam zasilacz wpada w powerloop, nie jest to związane z resztą komputera.

Zasilacz z podpiętym jedynie dyskiem hdd w celu spowodowania że zasilacz się uruchomi, bez obciążenia nie wystartuje.

Przesyłam link do artykułu który więcej o tym mówi: 

 

Edytowane przez ruskibot
anioł2009
komentarz
komentarz
55 minut temu, ruskibot napisał:

Manualnie uruchamiam sam zasilacz sprawdzając czy jest sprawny, sytuacja wyglądała tak samo w momencie gdy wszystko było od niego odpięte, mianowicie sam zasilacz wpada w powerloop, nie jest to związane z resztą komputera.

Nie przetestujesz zasilacza nie obciążając go w 100% :E   Podpięcie dysku go nie przetestuje, nie tędy droga.

 

Artykuł który podlinkowałeś mówi które piny zewrzeć żeby uruchomić zasilacz ale samo uruchomienie nic a nic Ci nie daje .

 

Szczerze w Twoim przypadku oddałbym kompa do serwisu na podmianki części każdej z kolei... Bootlop nie jest winą zasilacza tylko, może być zwarcie w budzie i stąd resety ( działa zabezpieczenie zasilacza ). Ale żeby to dokładnie określić trzeba to mieć przed oczami...przez forum ciężko to będzie zdiagnozować no chyba że masz psu, mobo, cpu, ramy na podmiankę :) 

ruskibot
komentarz
komentarz (edytowane)

@anioł2009Chodzi mi o to że zasilacz kompletnie nie mający kontaktu z resztą podzespołów komputera dalej zachowuje się tak samo. To zachowanie występuje jedynie w momencie uruchomienia zasilacza, nie ważne czy jest pod niego podpięta reszta komputera, czy nie. Jeżeli zasilacz będący jedynie podpięty do gniazdka dalej zachowuje się tak samo to oznacza że problem leży w nim lub w sieci a nie w reszcie komputera. Podpiąłem moją starą płytę MSI H110M Pro-VD z i5-7400 i sytuacja się nie zmieniła. To nie wina pozostałych podzespołów ponieważ na innych jest to samo.

PS: uruchamiałem płytę zworkami na płycie gdy leżała na kartonowym pudełku, więc zwarcie na obudowie chyba odpada

Płyta nawet nie wchodzi do biosu, mignie na ułamek sekundy dioda cpu i się wyłącza, tak w kółko. Coś bradziej typu powerloop nie bootloop ponieważ komputer się nie bootuje

Edytowane przez ruskibot
xardas228
komentarz
komentarz

Jeśli chcesz się upewnić że to nie wina twojej sieci elektrycznej(a zdarzają się takie przypadki jak bad wall power) to w dzień w który się nie uruchomi, komputer pod pachę, kurs do jakiegoś znajomego i test. Spróbuj też ponownego montażu lub poluzowania śrub chłodzenia wodnego bo zbyt mocny docisk do rdzenia też czasami powoduje problemy ze stabilnością, no i najlepiej wszystkie próby przeprowadzać na pojedynczej kości ramu, żeby zmniejszyć szansę na problem z kontrolerem pamięci/pamięcią. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to sprawdź stan pinów w sockecie.

ruskibot
komentarz
komentarz

Dzięki za pomoc, spróbuję tak zrobić, dam znać jak efekty

anioł2009
komentarz
komentarz
9 godzin temu, ruskibot napisał:

Podpiąłem moją starą płytę MSI H110M Pro-VD z i5-7400 i sytuacja się nie zmieniła.

To zmienia postać rzeczy już.... Masz zasilacz na podmiankę ? Komputer podpinasz bezpośrednio do gniazdka czy przez jakąś listwę ?

ruskibot
komentarz
komentarz

Podpinam bezpośrednio do gniazdka, dzisiaj pożyczam od kolegi bequiet purepower 11 850W i zobaczymy czy coś się zmieni.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.