x-kom hosting

Dobieranie procesora do płyty

Barpb
utworzono
utworzono

Witam jest ktoś w stanie wytłumaczyć w jaki sposób dobiera się procesory do płyty głównej? Na co zwracać uwagę bym w przyszłości potrafił dołożyć do pc właśnie przykładowo procesor który będzie bez problemu działał z płytą główną która już jest w pc 

Np : żebym nie wziął za mocnego procesora bo mi się będzie widzieć, że wtedy to dopiero pc będzie, zapieprzać :) a tak naprawdę nawet go nie podłącze bądź nie będzie on kompatybilny 

Z góry dziękuję  

MarioMario980
komentarz
komentarz

Po prostu musisz czytać specyfikacje  prockow jak i plyty. Ważny jest socket- czyli gniazdo procesora. Np LGA 1700 w Intelu czy AM5 pod Ryzeny. Sprawdzasz zgodność plyty z danym procesorem i tyle. 

Barpb
komentarz
komentarz (edytowane)

Na przykład wczoraj sprawdzałem specyfikację do płyty głównej https://www.x-kom.pl/p/263739-plyta-glowna-socket-1151-msi-b150m-mortar-2xpci-e-ddr4.html

 

No i jest napisane w rodzinach procesorów, że kompatybilny z 

Intel Core i7
Intel Core i5
Intel Core i3
Intel Celeron
Intel Pentium
No i dobrałem do tej płyty i3-9100 i dostałem informację że nie jest kompatybilna, że jest to przedział 6000 7000 (nie mam pojęcia skąd jest ten przedział nie potrafiłem tego znaleźć =/   ) 
 
Najzwyczajniej może myślę zbyt prosto, ale skoro kompatybilny z rodziną i3 to dlaczego i3-900 jest niekompatybilne 
 
Z góry dziękuję za poświęcony mi czas, jestem jeszcze młody, a bardzo chciałbym zrozumieć składanie komputerów bądź dobieranie do nich podzespołów, żeby zbędnie czasami nie przepłacać 

Aaa no i i3-9000 ma Socket 1151

Również i płyta taki ma 

MarioMario980
komentarz
komentarz

Tutaj dochodzi architektura jeszcze. 9 generacja to cofee lake. Poprzednie  to skylake i kabe lake(?) Coś słyszałem o problemach z kompatybilnością właśnie cofee z poprzednimi ale lepiej niech się wypowie ktoś ogarniający temat, bo nie chcę Cię wprowadzić w błąd . 

rafalluz
komentarz
komentarz (edytowane)

To, że płyta główna ma ten sam socket, nie oznacza automatycznie, że wspiera procesor.

 

Tu masz listę procesorów kompatybilnych z płytą, jesteś ograniczony do 6 i 7 generacji Core, które niestety, nie są zbyt opłacalne obecnie.

  • Dobra wypowiedź 1
Barpb
komentarz
komentarz

Ooo bardzo pomoże mi fakt że w końcu mam stronę która pozwoli mi sprawdzić co jest kompatybilne a co nie, dziękuję bardzo! :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.