x-kom hosting

Wynik i5 4690K w Cinebenchu, ścinki i samoczynne restartowanie

Kasche
utworzono
utworzono

Mam pytanie czy dla i5 4690K przy 4.1ghz taki wynik jest odpowiedni?

1272354565_Zrzutekranu2023-08-10135318.png.3de6e629a6eb042afb9d5199db229842.png

 

Następna sprawa jest taka że podczas grania np w Fortnite, GTA5 czy Fivem mam ścinki nawet do 30-40 fps. Dlatego podkręciłem mnożnik w biosie z bazowego x35 na x39, dużo to nie dało więc wyłączyłem limity w aplikacji ThrottleStop. Teraz spadki są rzadkie lecz podczas chwili grania w GTA5 restartuje mi sie cały komputer. Wydaje mi się że raczej że to nie przez temperatury bo cpu przy maksymalnym obiążeniu ma max 75 stopni a gpu max 80 stopni. Nic więcej nie zmieniałem i nie wiem co może być przyczyną.

Komputer to: i5 4690K | GTX 970 od MSI | Płyta główna MSI H81M-P33 | RAM Apacer 1x8GB ddr3 1600mhz | Zasilacz Cooler Master Thunder 500W

xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

8GB ramu w single channel to zły pomysł, dokup drugą taką samą kostkę, nawet jeśli gra nie zużyje więcej ramu to przewaga dual-channel nad single-channel jest znacząca.

https://i.imgur.com/bUogcuO.png

Bez podkręcania(swoją drogą 82 stopnie na boxowym chłodzeniu bo po tylu latach daje się we znaki fakt że intel dawał jakąś pastę pomiędzy rdzeń a IHS zamiast lutować) i5-4690k/MSI Z97 Gaming 3/2x8GB Kingston 2400Mhz CL 11

Kasche
komentarz
komentarz

@xardas228 Czyli winowajcą jest ram, a ewentualnie co jeszcze może być nie tak?

xardas228
komentarz
komentarz

Ścinki w FiveM mogą być winą słabo zoptymalizowanych skryptów na serwerze na którym grasz, do Fortnite ten procesor jest zwyczajnie zbyt słaby szczególnie po przejściu na UE5(sam z ciekawości odpaliłem na drugim kompie i widzę często jak wszystkie rdzenie lecą na 100%), a co do gta 5 single player spróbuj tych ustawień i porównaj klatki z filmikiem, jeśli będziesz miał te 10-15% mniej to duża szansa że tylko single channel jest problemem.

Kasche
komentarz
komentarz

@xardas228 Dobra jutro to ogarne i dam znać 

xardas228
komentarz
komentarz

Restartowanie pod obciążeniem wskazywałoby na problemy z zasilaczem, masz jakiś inny na podmiankę?

Kasche
komentarz
komentarz

@xardas228 Nie mam

Kasche
komentarz
komentarz (edytowane)

@xardas228 

Dobra zrobiłem testy, wszystko jest ustawione tak jak na filmiku oprócz rozdzielczości bo mam 1366x768 i wygląda o tak:

1 Test gta na mnożniku x38:

https://imgur.com/a/eilSkqz

fpsy nie spadają poniżej 60 nawet w mieście razem z deszczem

maksymalna temperatura to 86 stopni bo próbowałem wyciagnac z niego jak najwiecej

nie widziałem wiecej zuzycia niż 98% w sumie nawet rzadko jest powyżej 90%

komputer sam sie zrestartował sie po około 15 minutach

====================================

2 Test gta na fabrycznych ustawieniach procesora:

Imgur: The magic of the Internet

fpsy czesto spadaja ponizej 55 nawet 50

maksymalna temperatura to 75 stopni

w mieście praktycznie ciagle 90%+, czesto 100%

komputer sam sie zrestartował po 5 minutach dlatego 1 screen

==========================================

Wyszły takie wyniki więc przetestowałem fortnite na fabrycznych ustawieniach procesora i o dziwo zażynania 90%+ po meczu 20 minut nic sie nie zrestartowało

ustawienia dx11 i najnizsze i nie spadło ani razu poniżej 60 fpsow

============================================

zaraz sprawdze niższe ustawienia w gta bo może po prostu brakuje prądu dla karty

bo przy fortnicie zużywało max 50% karty a przy gta5 to bylo ciagle powyzej 60 do 80%

 

i jeśli ma to znaczenie to przy restarcie słychac pstrykniecie jakby jakiś switch sie przelaczal ale skad doladnie to slychac to ja nie wiem

 

we wszystkich testach brak niepotrzebnych aplikacji w tle

 

edit: ustawiłem wszystkie ustawienia na średnie albo wył grałem ponad 30 minut i nie wywaliło, niedługo odpale furmarka a potem furmarka i cinbencha naraz i zobacze przy czym wywali

 

Kasche
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra odpaliłem furmarka - normalnie, odpaliłem furmarka z cinebenchem - nic, nawet dalem podpórke pod karte graficzna bo troche wisiała, pograłem 30 minut w gta na fabrycznym taktowaniu i znowu restart zastanawiam sie czy cos nie tak jest z gra ale dzisiaj rano ja weryfikowałem i git jest. Teraz w gta ścieło tylko 2 razy do 50 fps przez pol godziny.... Nie wiem co już o tym myśleć

xardas228
komentarz
komentarz

Miałem tą 970 od MSI jeśli to wersja Gaming, padła 6 dni po zakończeniu gwarancji na początku 2018 roku, coś wypaliło przy sekcji zasilania. Karta ma już jakby nie patrzeć 9 lat, więc spróbuj dać jej więcej papu i wtedy testować ingame, albo najpierw zdejmij 10% z zegarów i sprawdź czy nie wykrzaczy w gta5, i testuj na niepodkręconym procesorze. Procesor też mógł się zdegradować z czasem i wymaga więcej prądu. Cała twoja praca przy testowaniu może być i tak bezsensowna jeśli uszkodzony jest zasilacz. Pamiętaj że karta ma oszukany VRAM(3.5+0.5) i jeśli wchodzisz na te ostatnie 0.5GB to klatki potrafią wariować przez to że ta część vramu jest wolniejsza.

  • Dziękuję 1
Kasche
komentarz
komentarz

Zmiejszylem taktowanie i po 30 minutach to samo a z tym vramem to srednio 3.5gb max 3.7gb zuzycia przy gta. I no nie wiem narazie to tylko gta i fivem wiec nie wiem czy zasilacz. Sprawdziłem czy na steamie ludzie maja taki problem i są pojedyncze przypadki ale nie rozwiazane. Zaraz sprawdze czy Cities Skylines też ma problemy i sprobuje niedługo zainstalować ets2

Kasche
komentarz
komentarz (edytowane)

Przy car mechanic simulator 18 nie wywalilo ale przed chwila wywaliło mi po 40 minutach grania w minecrafta...

 

Edit:

Dobra odkryłem chyba problem. Wentylator w zasilaczu w ogóle się nie kręci - nawet pod obiążeniem. I w sumie nie wiem dlaczego dopiero teraz pisze ale od początku złożenia komputera śmierdziało spalenizna. 

Czy ja mam częście że nic sie nie zapaliło? xd

xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

Największa ciekawostka jest taka że jak porówna się Cooler Master Thunder 500W i 600W to widać jedną różnicę, wersja słabsza nie ma zabezpieczenia przed przegrzaniem(OTP) więc twój zasilacz nie wyłącza się przy przegrzaniu tylko chyba dopiero jak coś zaczyna zawodzić i nie dawać rady pracować w krytycznej temperaturze? Z drugiej strony może Cooler Master uznał podczas wewnętrznych testów że wersja 500W nie grzeje się aż tak żeby dawać jej OTP? Pamiętaj że grzebanie samemu w zasilaczu wiąże się z ryzykiem śmiertelnego porażenia szczególnie jak nie masz pojęcia co robisz. Czytając recenzję zasilacza to nie ma on trybu pasywnego/pół-pasywnego, więc jeśli wentylator się nie kręci to jest uszkodzony.

rafalluz
komentarz
komentarz

Raczej chodzi o to, że 500W i 600W to nieco inne (acz obie raczej kiepskie) konstrukcje wewnątrz i mogą używać innych układów dostarczających zabezpieczenia (lub w 500W jest tak skonfigurowany, że OTP nie działa, albo jest nie najlepiej dostrojone).

xardas228
komentarz
komentarz

Ok, teraz dopiero zauważyłem że to całkiem inne konstrukcje(500W ma dwie linie 12v a 600W jedną)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.