x-kom hosting

Przejście z 19 LCD Samsung 931bw na 24-25 LED 144hz-165hz: dolegliwości wzrokowe szczypanie itd

mulit100
utworzono
utworzono

Mam problem z oczami piekącymi, szczypającymi, zmęczonymi już po chwili po przejściu z monitora LCD 19 CALI 2MS 75hz samsung 931bw , na ktorym siedze okolo 15-18 lat i nic sie nie dzieje z oczami do dzis, a po przejsciu na monitor wiekszy typu 24-25" LED 144hz-165hz 1 ms lub 0.5ms oczywiscie z funkcjami ochrony oczu z flickerfree itd nic to nie daje, zmniejszam jasnosc w tym monitorze nowym do 0 lub 10-15% i rzeczywiscie nie razi tak oczu, bo gdy nie zmieniam jasnosci to jest wypalarka oczu, otoz juz mialem okolo 5 minitorow roznych nowych , wszystkie zwracalem niestety i powrot do mojego 19" LCD na ktorym nie mam problemu z oczami, nie wiem naprawde, mam nadwrazliwe oczy albo po prostu trzeba dobrac odpowiedni monitor.

bylem u okulisty, ktory stwierdził w lewym lub prawym oku nie pamietam w zeszlym roku bylem jakos 0,75 dioptrii ze mam astygmatyzm, faktycznie to racja, bo jak zaslonie jedno oko dłonią to obraz jest rozmazany wtedy np, w tv jak probuje czytac cos, a drugie oko jest wyrazne czytanie wlasnie. i dala mi wizytowke do optyka, ale nic nie mowila na temat ze powinienem nosic okulary.

przepisala ze krople do oczu jakies nawilzajace chyba, ale uzylem kilka razy i olałem to .

i dalej jestem w ciemnej dupie jesli chodzi o przejscie na wiekszy monitor 24-25". Uwierz probowalem duzo rzeczy, niechce zajezdzic sobie oczu tym nowym monitorem i kazdy monitor testowalem zaledwie max 2-3 dni, moze niektore dluzej, ale problem u mnie jest praktycznie od razu po chwili z oczami na tym nowym monitorze. Ktos pomoze w tej kwestii czy dalej zostaje mi zostać przy MAŁYM monitorku, ale przyjaznym dla oczu?

Wysłał mnie do optyka ,tzn mam tam się stawić i tam mi zbadają wzrok czy mam nosić okulary ? Ja nie potrzebuje okularów . Jakos na starym monitorze nie mam problemów , już wolę nie mieć okularów i być na starym monitorze niż nosić okulary i być na nowym monitorze .

19" 1440x900 75hz
24-25" full HD 1980x1080 144hz lub 165hz

Jeszcze raz to powiem, na starym monitorze nie mam problemów z oczami, więc na nowym odpada, żeby miały dochodzić okulary, za to podziękuję.

  • konto oficjalne
X-KOM
komentarz
komentarz

Cześć, 

 

Zwykle takie objawy, które opisujesz daje właśnie zbyt wysoka jasność (łamana przez) niedopasowana do warunków w pomieszczeniu. 

 

Sam prywatnie korzystam z monitora, który ma 400 nitów i nie wyobrażam sobie pracować na takich wartościach nawet w bardzo słoneczny dzień. Zwykle pracuje na 8-10 w skali. Ba, w nocy zjeżdżam jeszcze niżej. 

Być może, że Twój stary monitor ma po prostu dużo niższą jasność minimalną i maksymalną - stąd taki szok dla oka na nowym panelu. 

Generalnie jest taka zasada, że im niższa jasność minimalna monitora, tym bardziej komfortowy dla naszego oka. 

 

Jeśli chodzi o pracę po zmroku, to odradzam pracę w całkowitych ciemnościach. Zawsze warto sobie nieco doświetlić pokój, aby nie było jednego jasnego punktu, którym będzie monitor. Ja zwykle stosuje zwykłą biurwą lampkę z ciepłym światłem, które odbijam od ściany lub sufitu, tak aby w pokoju panował przyjemny półmrok. Wówczas jak odwrócisz mimowolnie wzrok od monitora, to oko nie musi się aż tak "przestawiać".

Nieco bardziej estetyczne i równie skuteczne mogą okazać się lampki montowane bezpośrednio na monitor, które naprawdę skutecznie doświetlają całe stanowisko bardzo miękkim światłem. 

Chociaż i tak niska jasność to absolutna podstawa. 

 

Byłbym zapomniał - jeśli na którymś z modeli miałeś włączony HDR, to ja prywatnie nie polecam z niego korzystać, bo byle dokument odpalony w środku nocy jest wstanie wypalić wszystkie komary w pokoju. 

 

 

  • Dobra wypowiedź 1
mulit100
komentarz
komentarz

Dzięki! Wezmę te porady pod uwagę i będę to sprawdzał, gdy zakupie kolejny raz nowy monitor. Na pewno napiszę odpowiedź.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.