x-kom hosting

Wymiana Pentium G630 w PC do przeglądania internetu

tojapiotrek
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

 

PC HP Compaq 6200 PRO:

Intel Pentium CPU G630 2.7 GHz DualCore

2 x 2GB DDR3 Samsung dual channel

 

Komputer służący w zasadzie tylko do przeglądania internetu, niektóre strony www z dużą ilością danych/wykresów. 

Wykorzystanie CPU przy ładowaniu www 100%, natomiast RAM połowa w zapasie. 

Procesor ma (podobno) zablokowany mnożnik, więc jedyny sensowny upgrade dla mnie to chyba wymiana go na inny model. 

Jaki najwydajniejszy procesor mógłbym wrzucić w to miejsce i czy radiator również kwalifikowałby się w takim wypadku do wymiany? 

 

 

Jeśli chciałbym dokupić również RAMu, to najlepiej gdyby były to identyczne dwie kości które już posiadam, czy można skonfigurować to jeszcze jakoś inaczej?

Sławomir
komentarz
komentarz

możesz poszukać czegoś taniego.

np.

 

i5-2400

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i5-2400-4x3-1-ghz-13102833889?reco_id=4b76bde2-3241-11ee-8419-2297b56a189a&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

 

i5-2500s

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i5-2500s-4x-2-7ghz-3-7ghz-pasta-sklep-13446015634

 

i5-3570

https://allegro.pl/oferta/procesor-i5-3570-3-40ghz-13770228873

 

Są to jednostki 4 rdzeniowe i powinny wystarczyć do twoich zastosowań.

Nie widzę sensu kupowania procesorów i7, za 200zł.

 

Kości pamięci ważne żeby miały takie same prędkości i opóźnienia CL

tojapiotrek
komentarz
komentarz

Rozumiem że mam kierować się tylko socketem 1155 i niczym więcej pod względem kompatybilności z płytą główną? 

 

Czy któreś z tych procesorów mają odblokowane mnożniki i czy jest ewentualnie sens się tym bawić? 

Procesor najbardziej obciążony jest podczas ładowania stron www, później jego obciążenie drastycznie spada, więc raczej nie groziłoby mu przegrzanie. 

rafalluz
komentarz
komentarz

Płyta główna nie obsługuje podkręcania, więc odblokowany mnożnik odpada.

  • Dobra wypowiedź 1
  • 7 miesięcy później...
tojapiotrek
komentarz
komentarz

Witam, 

 

Zmieniłem procesor  na i5 3570 3,4Ghz

Po wciśnięciu przycisku zasilania komputer pika 5 razy, następnie po kilkudziesięciu sekundach wiatrak odprowadzający powietrze z obudowy wchodzi na wysokie obroty. 

Monitor pozostaje wyłączony.

 

tojapiotrek
komentarz
komentarz (edytowane)

A aktualizacja BIOSu płyty głównej?

Zamiast tego i5 3570 w co ewentualnie powinienem maksymalnie celować?

Jest jakaś strona internetowa, gdzie mógłbym sprawdzić kompatybilność płyty głównej z poszczególnymi procesorami?

Mogeto
komentarz
komentarz

i5 2500 ewentualnie i7 2600

  • Dobra wypowiedź 1
tojapiotrek
komentarz
komentarz

Płyta główna to dokładnie: Hewlett-Packard 1497

chipset: Intel Cougar Point Q65, Intel Sandy Bridge

 

Mam szukać dokładnie i5-2500, czy może być np. i5-2500K? Czy te literki na końcu mają jakieś większe znaczenie?

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i5-2500k-4x3-3-ghz-14990833679

Mogeto
komentarz
komentarz

Wersja K to możliwość podkręcania poprzez mnożnik.

Pod chipset Q65 bez sensu brać procesor z serii K (bo Q65 nie obsługuje podkręcania) tzn możesz wziąć K pod warunkiem że jego cena nie będzie wyższa niż za zwykły model.

Ewentualnie można dorzucić do i7 2600/2600K/2700K.

  • Dobra wypowiedź 1
tojapiotrek
komentarz
komentarz

Dobra, wychodzi na to że maksymalnie tak jak wyżej: i5-2500 lub i7-2600.

Różnica w cenie około 70 PLN. Odczuję jakąś różnicę na i7, czy wystarczy ta i5-ka? 

Komputer tylko do przeglądania www. 

Mogeto
komentarz
komentarz

Jeżeli tylko do neta, można zostać przy i5 2500.

  • Dobra wypowiedź 1
  • 2 tygodnie później...
tojapiotrek
komentarz
komentarz (edytowane)

Włożyłem i5 2500, poprawa wydajności niezaprzeczalna. 

Mam jeszcze pytanie odnośnie pamięci RAM. 

Podczas mojego użytkowania jej użycie nie przekracza 3 GB, czyli 75%. Czy jest sens dokładać kolejne kości?

Obecnie mam 2 kości 2GB w trybie Dual Channel i jeszcze 2 wolne sloty na płycie głównej. 

Najwydajniej w moim przypadku pamieć działać będzie na 4 kościach, czy lepiej kupić jedną dużą kość? 

Dokupując ewentualnie dwie kolejne kości powinny być identyczne z tymi, które już posiadam? Jakie powinny mieć parametry? Czy najlepiej gdyby były identyczne z tymi które już posiadam włącznie z producentem?

 

 

4.jpg

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

@tojapiotrek

32 minuty temu, tojapiotrek napisał:

Obecnie mam 2 kości 2GB w trybie Dual Channel i jeszcze 2 wolne sloty na płycie głównej. 

Najwydajniej w moim przypadku pamieć działać będzie na 4 kościach, czy lepiej kupić jedną dużą kość? 

w żadnym wypadku na jedną. Prędzej możesz wymienić obecne na 2x8gb z wyższą częstotliwością.

btw, ty masz pomieszane te kości ram? Bo dziwna prędkość wychodzi 665mhz

Polecam ci je też przełożyć w sloty 2/4 licząc od strony procesora. by działały optymalnie

tojapiotrek
komentarz
komentarz

Kości są identyczne włącznie z producentem i są wpięte dokładnie tak jak mówisz. Sloty 1 i 3 w kolorze białym są puste, a w 2 i 4 czarne wpięte są kości. Licząc od strony procesora oczywiście. 

Czy te 2x8 GB ja odczuję w jakiś sposób skoro na ten moment wykorzystanie RAMu to 75%?

anioł2009
komentarz
komentarz

W starych pc najbardziej odczuwalną zmianę daje SSD, cpu, ram. Cpu już zmieniłeś, ssd nie wiem czy masz. Ram skoro masz wykorzystanie 75% to nie da Ci te 2x8 tak widocznego kopa jak zmiana hdd na ssd - tu róznica jest kolosalna.

  • Dobra wypowiedź 1
tojapiotrek
komentarz
komentarz

Wjechał SSD jako pierwszy. Został ewentualnie ten RAM. 

Myślałem nad dokupieniem po prostu dwóch kolejnych identycznych kości, tylko nie wiem czy to pracuje wtedy nadal w trybie nadal dual channel, czy najlepiej jest mieć 1, 2 czy 4 kości 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.