x-kom hosting

Chłodzenie karty graficznej- dobór termopadów.

oskar1st
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, posiadam kartę graficzną RX 6950 XT, w wersji referencyjnej, karta notuje dość wysokie temperatury na hot spocie, według AMD jeżeli jest poniżej 110 stopni- jest ok. Robiłem na tej karcie UV, co poskutkowało obniżeniem temperatur hot spotu poniżej tych 110 stopni, wcześniej krążyło to w okolicach 108/110 stopni. Teraz gdy na dworze jest cieplej pod pełnym obciążeniem zauważyłem, że karta czasem wchodzi na 102 stopnie, co według AMD jest niby ok, ale wiatraki wtedy już trochę dają się we znaki, stwierdziłem, że rozbiorę ją i zobaczę, czy żaden termopad się nie wysunął gdy składali ją w fabryce, bo widziałem taki przypadek na reddicie, akurat tamta karta to była 6900 XT, lecz wszystko było na swoim miejscu. Po rozbiórce zobaczyłem, że termopady w tej karcie są jakieś bardzo kruche, jak plastelina, rozpadały sie praktycznie przy dotyku, z tego co wyczytałem w internecie tak być nie powinno, dodatkowo z ciekawości podmieniłem ten węglowy termopad który AMD stosuje na rdzeniu karty na pastę termoprzewodzącą, żeby zobaczyć czy przypadkiem temperatury nie będą lepsze, karte złożyłem na tych starych termopadach i z randomową pastą którą dostałem z AIO silver monkey, i o dziwo temperatury spadły, karta maksymalnie miała 95 stopni na hotspocie, (głównie były to okolice 90 stopni) pod pełnym obciążeniem i zmniejszył się również rozstrzał temperatur między temperaturą GPU a hot spotem wcześniej było to zazwyczaj jakoś 22 stopnie, teraz maks 15 stopni różnicy, dodatkowo karta szybciej stygnie jak przestaje grać, zaraz wiatraki wchodzą na 0 RPM. Po tym co widziałem w środku karty, chce wymienić wszystkie te termopady i założyć tam jakąś porządną pastę, bo skoro tak mały zabieg z randomową pastą, przyniósł taki rezultat, jest to obiecujące, i tu przechodzę do meritum, czy ktoś wie może jakiej grubości termopady są na tej karcie? Niestety nie miałem czym ich zmierzyć gdy ją rozkręciłem, tak samo szukałem "na googlach" ale nic nie znalazłem, jeżeli nie- to jakie są najpopularniejsze grubości, wtedy kupie kilka rodzajów i po prostu dopasuje, kolejne pytanie, jaką pastę polecacie? Trochę rozciągnąłem temat ale chce, żeby wszystko było jasne, co robiłem z kartą, czemu chcę w ogóle to wymieniać, po prostu, żeby uniknąć wszelkich pytań i odpowiedzi typu zrób UV, to nic nie da itd.

Edytowane przez oskar1st
zmiana tematu na bardziej trafny.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.