x-kom hosting

Tajemnice kości RAM: Zagadka ukrytej wady.

Eastwolf
utworzono
utworzono (edytowane)

Kupiłem ostatnio dodatkowe kości pamięci do komputera. Przez kilka dni wszystko było dobrze - łącznie z graniem. Pewnego razu podczas przeglądania Internetu zawiesił się - Obraz zastygł całkowicie, na płycie głównej zaczęły migać diody błędu naprzemiennie DRAM oraz CPU. Dopiero po wyjęciu kości mogłem go włączyć z powrotem. Ponownie go wyłączyłem i jeszcze raz włożyłem dodatkowe kości żeby się upewnić czy błąd znów wyskoczy. Po paru dniach (ale szybciej niż za pierwszym razem) znów wyskoczył. Zrobiłem testy narzędziem systemowym "diagnostyka pamięci" oraz memtest86 na różnych kombinacjach, wszystko sprawne, błąd wyskakuje jedynie gdy zajęte są 4 sloty. Po testach - komputer z 4 kośćmi już w ogóle przestał się uruchamiać.

Nie mam już niestety możliwości robienia dalszych testów, sprzedałem te kości gdy upewniłem się że są sprawne, ale chciałbym wiedzieć co poszło nie tak aby uniknąć tego w przyszłości.

Czy kości Ram Kanału A mogły się gryźć z tymi z B pomimo tego że są prawie takie same?

Czy może 4kości z prędkością 3200mhz to za dużo dla Intel i5 10600 i stąd błąd cpu na płycie?

Czy jeśli to za dużo na procek to czy włożenie 2 kości po 16gb 3200mhz będą działać?

Dlaczego na początku działało wszystko a potem przestało?

Proszę o jakieś rady bo mnie to zżera.

 

Intel i5 10600 3.3 LGA1200

Msi Z490-A Pro

GeForce RTX 3070 

16GB 3200mhz ddr4

Zasilacz: BeQuiet BOT L8-CM-730w

CPUZ.jpg

Te posiadam stale i niezmiennie HX432C16FB3AK2_16.pdf te kupiłem ostatnio KF432C16BBK216.pdf

Te kości posiadam.jpg

te kupiłem ostatnio.jpg

Edytowane przez Eastwolf
Dodatkowe Zdjęcia

xardas228
komentarz
komentarz

1. Mogły się gryźć.

2. Może kontroler w procku słabszy, ale byłoby o tym głośno tak jak o słabych kontrolerach w Zen i Zen+.

3. Raczej tak.

4. Tutaj mam swój wywód:

W grudniu tamtego roku zmieniłem 2x8GB Goodram 2666Mhz CL16 na 2x16GB Corsair Vengeance LPX 2666Mhz CL16 z sygnaturki. Pamięci są na liście QVL producenta, goodramy nie były. Po miesiącu zaczęły się bardzo rzadkie bluescreeny(raz na 3 tygodnie,miesiąc przerwy, trzy jednego dnia, 3 tygodnie przerwy etc) Testy windowsowym narzędziem, memtest86, TestMem5 nic nie pokazywały w żadnej konfiguracji(pierwsza kość w pierwszym slocie, następnie w drugim, obie kości pozamieniane etc) W marcu zdecydowałem się wysłać je na gwarancję do sklepu i po 2 tygodniach miałem nowe. Od tego czasu żadnego problemu. Wniosek jest taki że są błędy których narzędzia do testowania nie pokazują.

Eastwolf
komentarz
komentarz

Tak jasne, też miałem oddać na gwarancje ale one na pewno były sprawne bo wyciągnąłem stare kości i komputer działał na nich bez problemu. Dopiero gdy 4 kości wkładałem były błędy. Zastanawia mnie ta dioda błędu CPU, czy możliwe jest że zapalała się przez różne modele ramu? 

anioł2009
komentarz
komentarz
33 minuty temu, Eastwolf napisał:

Zastanawia mnie ta dioda błędu CPU, czy możliwe jest że zapalała się przez różne modele ramu? 

Tak

xardas228
komentarz
komentarz

Oczywiście nie mówię że w twoim przypadku było podobnie jak w moim tylko zaznaczam że memtest nie jest wyrocznią.

Tak na chłopską logikę skoro kontroler pamięci został przeniesiony do CPU to płyta główna mogła świecić diodą CPU w przypadku problemu z ramem.

leelareso
komentarz
komentarz

Stare zeny mają problemy z 4 kośćmi ramu niestety ;d

Eastwolf
komentarz
komentarz
Godzinę temu, xardas228 napisał:

Oczywiście nie mówię że w twoim przypadku było podobnie jak w moim tylko zaznaczam że memtest nie jest wyrocznią.

Jasne, zrozumiałem, doceniam

 

Godzinę temu, xardas228 napisał:

Tak na chłopską logikę skoro kontroler pamięci został przeniesiony do CPU to płyta główna mogła świecić diodą CPU w przypadku problemu z ramem.

no właśnie chłopski rozum mi to podpowiadał ale wolałem aby ktoś potwierdził.
 

No dobra, co radzicie spróbować najpierw, wymienić ram na 4 takie same kości po 8GB 3200? Czy na 2 16GB 3200? Czy to raczej bez różnicy? jjakieś benchmarki na YT sugerują że wydajność na 4 jest troche lepsza, co sądzicie?

xardas228
komentarz
komentarz

Tu masz mniej/więcej opisane plusy i minusy. Osobiście od czasów przeniesienia kontrolera pamięci do procesora nie biorę więcej niż 2 ponieważ wystarczy że trafi Ci się słabsza sztuka krzemu i kontroler powie nie, jeśli masz nerwy/czas na odsyłanie pamięci do sklepu to kombinuj. Najgorsze jest że testy nic nie wyjaśniają bo w jednych jest od 5 do 10% przyrosty a drugich jak tu przyrost w granicach błędu pomiarowego.

Eastwolf
komentarz
komentarz

Neh... 16GB mi wystarczy... Nie mam czasu, nie mam nerwów. Je**ć słabszy krzem. :-) Problem rozwiązany 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.