x-kom hosting

Świecąca dioda DRAM na płycie głównej

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Bartik23 ,
Bartik23
utworzono
utworzono

Witam! Ostatnio składałem komputer, wszystko niby działało, podłączyłem do monitora a tam czarny ekran. Patrzę do środka komputera a tam świeci się na biało dioda CPU. Wyczytałem, że aby mój procesor działał płyta główna musi mieć najnowszy bios. W tym celu wziąłem starszy procesor, aby włączyć kompa i zaaktualizowac bios. Wszystko dobrze zamontowałem, włączam komputer a tu dalej czarny ekran. Tym razem w środku świeciła się dioda DRAM. Próbowałem przekładać kości, uruchamiać komputer z jedną, ale to nie pomogło. Starszy procesor był dopiero co kupiony, więc nie powinien być zepsuty. Nie sądzę też, żebym dostał wadliwe obydwie kości ramu lub wszystkie zepsute na nie sloty. Ten temat pojawiał się tu kilka razy, ale żadne rozwiązanie mi nie pomaga. 

Specyfikacja komputera:

Zasilacz chieftronic 750w Plus gold 80

Ram Kingston fury 32gb 3200mhz cl 16

Karta graficzna Radeon RX 6800

Dysk lexar 1tb

Chłodzenie spc Fortis 5 dual fan

Nowszy procesor AMD ryzen 7 5800X

Starszy procesor AMD ryzen 3 4100

Płyta główna MSI mpg b550 gaming plus 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Ta płyta główna wspiera opcję 'BIOS flashback', możesz go zaktualizować bez posiadania procesora. ;) 

image.png.3bfe41f23f813077e6b4b2cb61299abc.png

Patrząc jeszcze na szczegóły, pendrive powinien być sformatowany na FAT32. ;) 

Bartik23
komentarz
komentarz

Wiesz może czy muszę rozbrajać cały komputer i zostawić tylko zasilacz z płytą główną, czy jednak mogę to zrobić przy zlożonym?

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Możesz przy złożonym. ;) 

Bartik23
komentarz
komentarz

Dobrze, to spróbuję to zrobić i dam znać czy się udało.

Bartik23
komentarz
komentarz (edytowane)

Włożyłem pendrive'a do właściwego slotu, czerwona dioda pomrugała 5 razy i zgasła, wiesz może co to oznacza?

@Jack Callahan I wiesz może co trzeba teraz zrobić?

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Próbowałeś uruchomić komputer?

Bartik23
komentarz
komentarz

No nie, bo nie wiedzialem czy mam ten pendrive wyciągnąć, czy zostawić i czy coś się stanie złego.

Jack Callahan
komentarz
komentarz (edytowane)

Oczywiście dioda się świeciła po wciśnięciu przycisku z tyłu komputera? To BIOS sflashowany, możesz wyjąć pendrive i spróbować uruchomić komputer.

Dodam też tylko, że poczekaj parę minut po włączeniu. Ostatnio kupiłem sprzęt, też płytę główną od MSI, lecz z procesorem starszej generacji niż płyta, to obraz się może po minucie dopiero pojawił, gdyż BIOS musi się skonfigurować przy pierwszym starcie. ;) 

Bartik23
komentarz
komentarz

Komputer włączony, nic się nie pojawia na monitorze, natomiast dioda DRAM dalej świeci.

 

Może powinienem zrobić jeszcze raz ten flash biosu?

 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Jeśli przeprowadzony poprawnie to raczej trzeba szukać problemu w czymś innym. Masz jakieś inne moduły DDR4 do testu może?

Bartik23
komentarz
komentarz

Niestety nie mam, ale mogę spróbować pożyczyć od znajomych.

Bartik23
komentarz
komentarz

Próbowałem wyciągnąć i włożyć baterię biosu, nic to nie dało. Ramu nikt z znajomych nie pożyczy, mógłbym ewentualnie kupić dla testu.

Jack Callahan
komentarz
komentarz (edytowane)

Ogólnie dziwne, żeby kości Kingstona przyszły wadliwe, ale wszystko możliwe. Bardziej podejrzane, że obie nie działają... jeśli obie testowałeś pojedynczo i odpowiednio długo na uruchomienie poczekałeś. ;)

Jeśli 14 dni nie minęło od zakupu, możesz zrobić zwrot pamięci i wybrać inny model lub egzemplarz. Nie ma pewności, że zadziała, ale masz prawo do zwrotów. ;)

  • Rekomendowana odpowiedź
Bartik23
komentarz
komentarz

Okazało się jednak, że to była częściowo wina płyty głównej, sloty na ram mają tylko jeden zatrzask, zamiast dwóch, przez co kości mi się z jednej strony blokowały i nie wchodziły do końca. Płyta główna ich nie zczytywała i dlatego komputer mi się nie włączał. Jednakże dziękuję za pomoc!

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.