x-kom hosting

Sapphire Pure Fusion Mini E350: problem z uruchomieniem

Boreber
utworzono
utworzono

Witam, stałem się posiadaczem komputerka z płytą główną ipc-e350m1 na pokładzie. Przy pierwszym uruchomieniu i zainstalowaniu systemu wszystko działało bez najmniejszego zarzutu. Problem zaczął się gdy podpiąłem pod Niego kartę graficzną MSi GeForce gt430 ze swojego poprzedniego peceta. No i tu zaczynają się problemy. Po zainstalowaniu karty komputer już nie przechodził do biosu, głośniczek wydaje 6 szybkich piknięć i na wyświetlaczu na płycie pojawiał się kod 60 i coś w stylu "db" (nie byłem w stanie znaleźć czego się tyczy). Wyciągnąłem kartę, wszystkie zbędne peryferia i zresetowalem CMOS zworką i wypiąłem baterie biosu, po włożeniu spowrotem kod 60 już się nie pojawia, za to wyświetlacz zatrzymuje się na kodzie 34 i nie chce dalej iść, żadnego dźwięku z głośniczka itd. w manualu wyczytałem że jest to "CPU post-memory initialization. Application Processor(s) (AP) initialization". Gdzie szukać problemu? Czy płyta główna na śmietnik ?

Jack Callahan
komentarz
komentarz (edytowane)

Opis kodu 34 brzmi jak problem z RAMem... ale może być z procesorem. A włożenie karty graficznej... kto wie, może coś spowodowało zwarcie. Jeśli CPU było by wadliwe, to wtedy raczej utylizacja itp.

Boreber
komentarz
komentarz

@Jack Callahan próbowałem uruchamiać z jedną kością w różnych slotach, po wyjęciu wszystkich kości pojawia się błąd 15. Grafika na pewno była sprawna, może popełniłem błąd przy wkladaniu jej do slotu. Sprawdzę grafikę na innym kompie czy to nie ona jest wadliwa. Nie wiem czy CPU jest tutaj wlutowane, jutro sprawdzę czy może coś po prostu nie łączy. Nie kosztował mnie ten sprzęcior dużo ale fajnie byłoby gdyby działał :D

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Procesor jest na pewno lutowany. To stary złom, przeznaczony pewnie głównie do bardzo prostych zastosowań jak terminale. Może jeszcze się uda do tematu zajrzeć i coś bym poszperał, natomiast obawiam się, że coś nie działa. :( 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

O, a mnie na początku pojawiła się w Google płyta ASRocka... :D Dzięki za link, trochę szukania mniej będzie. :P 

DB - flash update is failed... próbowałeś aktualizować BIOS? :hm:

Kość pamięci z BIOSem jest nietypowa widzę, ale ma obok punkty lutowania na interfejs SPI. Dało by się to zaprogramować, lecz trzeba by było wiedzieć jak, najlepiej odpowiednimi narzędziami. ;) Możliwe też, że jest ona uszkodzona. Pytanie tylko by było, skąd włożenie karty graficznej miało by to uszkodzić? :D

Boreber
komentarz
komentarz

@Jack Callahan szczerze mówiąc nie mam pojęcia, najdziwniejsze jest to że przed podpięciem grafy sprzęt działał normalnie, uruchamiał się bez problemów itd, dopiero gdy podpiąłem GPU zaczęła się zabawa i sypanie błędami, zostawiłem na noc zrobioną zworkę na CMOS + wyciągniętą bateria od biosu, jutro rano sprawdzę czy coś się zmieni bo tak jak już pisałem po poprzedniej nocy błąd zmienił się z 60 + 6 piknięć na 34 i brak jakichkolwiek dźwięków a został po prostu bez zasilania 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

W sumie, oba błędy brzmią, jakby mogły się łączyć. Jeśli CPU leży, to trup i naprawa nieopłacalna, bo teraz i tak to raczej zabawka. Jeśli masz np. Arduino, można by spróbować napisać kod programujący... ale to nie takie proste. :P Programator pewnie by trochę kosztował, lecz usługa w serwisie też.

Boreber
komentarz
komentarz

@Jack Callahan jeśli stanie się cud i to zadziała to git, jeśli nie to leci na śmietnik albo alledrogo, może ktoś sobie to za grosze naprawi ;D

Boreber
komentarz
komentarz

@Jack Callahan wrocilem z pracy, włożyłem baterię i odpialem zworkę od CMOS, no i wróciliśmy do punktu wyjścia czyli komputer uruchamia się, wyświetlacz dobija do 60 i wyskakuje coś takiego, udostępniam filmik może będzie łatwiej odgadnąć bo ja niestety nie za bardzo rozumiem 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Jak na moje, trzymał bym się nadal opcji z przeprogramowaniem kości BIOS lub jej wymiany w przypadku niepowodzenia. :huh:

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.