x-kom hosting

Dysk SSD M.2 bez odpowiedniego wejścia.

Solo987
utworzono
utworzono

Cześć

kupiłem dzisiaj dysk SAMSUNG 980 500GB SSD jednak na mojej płycie głównej Asus P7H55 nie ma odpowiedniego wejścia na ten dysk. Istnieje możliwość podłączenia go za pomocą jakiegoś adaptera? 
Pozdrawiam Kacper 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Emm... probowałeś podłączyć dysk NVMe do platformy sprzed 14 lat? :huh: Cóż... jak patrzę, to jeśli jest to płyta ATX i masz tam dwa złącza PCIe x16. Pod drugie możesz podłączyć poprzez adapter, jest ich sporo, natomiast nie skorzystasz z pełni prędkości dysku, a dodatkowo nie będziesz mógł użyć go jako systemowego, bo BIOS płyty głównej po prostu nie obsługuje uruchamiania z takich dysków.

  • Dziękuję 1
Solo987
komentarz
komentarz

@Jack Callahan W takim wypadku jaki dysk kupić? Obecnie korzystam ze starego dysku talerzowego i chciałbym trochę przyspieszyć komputer. Słyszałem, że zainstalowanie systemu na szybszym dysku przyspieszy prace komputera. 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Ogólnie platforma to już mocny złomek... można by ją zmienić, ale nie taki jest cel, natomiast dysk kupiony na zwrot pewnie. A do starszych sprzętów to są dyski SSD 2,5" na SATA. 

  • Dziękuję 1
Solo987
komentarz
komentarz

@Jack Callahan W takim wypadku czy ten dysk GOODRAM CX400 G2 512GB SSD będzie pasował do mojej płyty głównej i czy zainstalowanie tam sformatowanego systemu realnie przyspieszy prace komputera?   

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Ymm... trudno żeby nie pasował, a system to na pewno będzie działać szybciej, pytanie jak Goodram stoi z jakością. Marka to raczej solidna, ale nie miałem doświadczenia z nią za bardzo, a tanie dyski mogą mieć różne kwiatki. Za 10zł więcej masz już Kingstona, natomiast nie neguję Goodrama, bo kwiatki się każdemu mogą zdarzyć. :)

 

https://www.x-kom.pl/p/356335-dysk-ssd-kingston-480gb-25-sata-ssd-a400.html?partnerid=100976852&sm12=MjM=&ts=1689438806&token=e6218f60e08e6c3b08e69fe02689d0e0&75

  • Dziękuję 1
xardas228
komentarz
komentarz

Nie kupuj tamtego goodrama, a także dysków z tej listy SATAFIRM

  • Dziękuję 1
Solo987
komentarz
komentarz

@xardas228 na tej liście znajduje się tez dysk który polecił @Jack Callahan

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Hmm... nie słyszałem o tym i się aż tak nie zagłębiam. :huh: Natomiast układy Phisona są powszechnie używane, często też w topowych dyskach, a raczej trzeba też mieć pecha, żeby na taki problem natrafić, ale fakt, jeśli konkretny kontroler ma wadę, można go unikać. Dodatkowo, na SSD nie warto i tak przechowywać istotnych danych, żeby nie było wielkiej tragedii jak coś się wysypie.

To żeby nie przepłacać... MSI Spatium wg opisu szybszy w transferze losowym, a Adata ma pamięci SLC, podobno najlepsze. ;) A tak... to wybór jest spory i można by szukać godzinami, a i tak nie ma mocno odczuwalnych różnic... chyba że coś źle działa. :D

https://www.x-kom.pl/lista/bhpbzdn9z

  • Dziękuję 1
xardas228
komentarz
komentarz

Oczywiście że nie można skreślać Phisona przez jeden wadliwy kontroler, ale dyski z tym konkretnym kontrolerem należy już skreślić jak najbardziej. Generalnie ważne dane należy backup-ować niezależnie od tego gdzie je trzymamy czy to ssd czy hdd. A jak możesz przepłacić to Crucial MX 500

  • Dziękuję 1
Jack Callahan
komentarz
komentarz

160zł MX500 a Samsung jeszcze droższy... :o Cóż, sądzę, że koledze wystarczy sprzęt, który będzie działał, ale oczywiście, jakość ma znaczenie. :P

Sam teraz złożyłem kompa tymczasowego i użyłem kupionego wcześniej Lexara NQ100 240GB... trochę poleżał i jak go podłączyłem, to wyszło, że zapis potrafi zejść poniżej 40MB/s, potem dopiero poczytałem komentarze z najnizszymi ocenami... więc widzę, że warto wybierać dobrze. ;)

  • Dziękuję 1
Solo987
komentarz
komentarz

@Jack Callahan @xardas228 a jesteście mi w stanie pomóc z instalacją systemu na nowym dysku? Dysk siedzi w komputerze i jest wykrywalny. Obecnie mam Windows 7, chce zrobić aktualizacje do 10. Czy da się z poziomu starego dysku (win7) zainstalować system w docelowym miejscu (nowy dysk) bez używania płyt DVD i pendrive? 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Powiedział bym, że nie warto, ale jak chcesz to można zrobić migrację danych z dysku... nie pamiętam tylko jak jedna darmowa aplikacja się nazywała. :huh: Na YT powinien się jakiś materiał na ten temat pokazać.

  • Dziękuję 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.