x-kom hosting

Pytanko o komputer, kartęę graficzną

Nyczus3
utworzono
utworzono

Witam, posiadam taki sprzęt:

 

-Procesor: Intel core i5 7400    3GHZ

-Płyta główna: Gigabyte H11M-S2-CF

-Pamięć ram 16GB 2400mhz

-Stacje dysków Toshiba 1T HDD i Samsun Evo 870 1T

-Karta Graficzna GeForce GTX1050Ti z 1 wentylatorem

 

Mam pytanko chciałbym wymienić kartę graficzną, tylko nie wiem czy jest sens do tego zestawu^^ Procesor nie jest za słaby czy inne podzespoły? Opłaca się kupić kartę graficzną do tego zestawu? A jak tak polecicie coś do 2000zł ? Tylko musi być od NviDA. Coś takiego by pasowało? 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-3060-gaming-x-12gb?gclid=CjwKCAjw5MOlBhBTEiwAAJ8e1ir-qKfrlN6hVyNF98EZD4YQMs-Ih1PwUV9tGHGmGS7Wvy2ONdpOEBoCTFgQAvD_BwE

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-gigabyte-geforce-rtx-4060-eagle-oc-8gb-dlss-3?gclid=CjwKCAjw5MOlBhBTEiwAAJ8e1rbEasfBQ75Es8amkDOW3S4tEAWcUOllvxj7VXkRDTaC2W-r9LomphoCONYQAvD_BwE

 

 

Czy lepiej coś innego, jak bym kupił to pociągnął by jakieś lepsze gierki? Gram tylko w 1920x1080, 4k nie gram. Duża jest różnica między 2 a 3 wentylatorami ? Jak by były 2 to też było by okej? Dziękuję ;) 

 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Pytanie, dlaczego tylko Nvidia? Jeśli korzystasz z enkoderów/dekoderów, np. do streamingu to tak, jeśli tylko gry to pytanie, czy DLSS i FG jest tak potrzebne? Niezależnie, do 2k styknie, a procesor... tylko 4 rdzenie bez HT, może się dławić, ale wtedy możesz ustawić limit klatek, a w przyszłości pomyśleć o zmianie platformy, ewentualnie zacząć od niej, lecz wtedy zostaniesz z 1050 Ti albo czymś słabszym od 3060.

 

Co do ilości wentylatorów przy chłodzeniu karty... trzy wentylatory będą dawały więcej chłodu, ale też i zajmą więcej miejsca, natomiast do kart o niższym TDP dwa wystarczą.

Nyczus3
komentarz
komentarz

Jakoś bardziej przystosowany jestem do nvidi, większość osób poleca właśnie karty tej firmy, a sporo ludzi zniechęcają readony. Dlatego jakoś bardziej im ufam tym, że od zawsze mam karty tej firmy i ciężko by było się przesiąść. Tym bardziej, że posiada DLSS bardzo poprawia wydajność tak słyszałem. Nie używam takich rzeczy tylko w sumie przeglądarka i gierki także z takimi programami nie mam styczności.  Czyli procesor też się zbytnio nie nadaje już? 60klatek to wystarczająca ilość jak by dało rade. Dziękuję, za odpowiedź, czyli poleciłbyś jakąś kartę graficzną, jak jest sens czy lepiej poczekać i w przyszłości wymienić cały komputer? Wiadomo dyski czy coś tam zostaną, ,ale tak pytam ogółem :). Dziękuję.

saharz8731
komentarz
komentarz (edytowane)

@Nyczus3 Mam radeona, i ich sterowniki to jakiś żart. Też znam parę osób którzy narzekają na te karty.
Wersja Eagle OC jest słaba i lepiej wziąć coś innego, sama karta 4060 też. Więc lepiej by było kupić np. 3060ti.
Też pytanie, jaki masz zasilacz.

Płyta główna nie wspiera PCIe 4.0, więc na takiej karcie jak 4060/4060ti może być o wiele słabsza wydajność niż od 3060ti przez obciętą szynę.

Edytowane przez saharz8731
  • Dobra wypowiedź 1
Jack Callahan
komentarz
komentarz (edytowane)

i5 gdzieś te 60 klatek wyciągnie, zależy w co grasz. Minusem też jest możliwa słaba responsywność systemu pod obciążeniem przy takim procesorze, bo 4 rdzenie bez HT... trochę już przeżytek i nadaje się to bardziej do starszych gier czy mało wymagających. Natomiast wymiana karty da boosta, lecz czkawki mogą być odczuwalne.

Odnośnie wymiany platformy, kwestia na czym Ci głównie zależy. Warto też sprawdzić z MSI Afterburner, co i jak bardzo nie domaga, bo może być tak, że procesor częściej tworzy problemy, lecz wymiana samego procesora nie da raczej lepszej wydajności w grach, a budżet pewnie ograniczony. ;) 

 

@saharz8731 Co do Radeonów, nie wiem jak jest w kartach współczesnych. Fakt, że gdy używałem kart Nvidii to jakoś nie miałem problemów, a obecnie mam karty od AMD już starsze, R9 270X i RX 570, i nie wiem czy to przypadek, że obie jakoś już wadliwe, ale obydwu się wysypują sterowniki. Szczególnie gdy grałem w Fortnite, tam miałem co chwilę wykrzaczanie się gry.

Edytowane przez Jack Callahan
saharz8731
komentarz
komentarz (edytowane)

@Jack Callahan Też mam RX570, ale znajomi mają te topowe karty i też problem ze sterownikami występuje... Nawet potrafi im czasem namieszać w teksturach w grze.
R9 270 również miałem, HD7870, HD8790M i te same problemy.

 

  

16 minut temu, Jack Callahan napisał:

ale obydwu się wysypują sterowniki.

dokładnie ten sam problem mam.. co kilka tygodni muszę instalować od nowa, ale to nawet najmniejszy  problem jest w porównaniu do innych rzeczy...

Edytowane przez saharz8731
Mogeto
komentarz
komentarz
3 godziny temu, saharz8731 napisał:

Płyta główna nie wspiera PCIe 4.0, więc na takiej karcie jak 4060/4060ti może być o wiele słabsza wydajność niż od 3060ti przez obciętą szynę.

Proponuję najpierw zerknąć na testy, a dopiero potem wypisywać.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-pci-express-scaling/27.html

Tutaj masz RTX'a 3080 który jest o wiele mocniejszy niż 4060Ti

Jak wiemy, 4060Ti jest skrojony do x8, a w komputerze autora pracowałby w trybie 3.0

W miejsce PCI-E 2.0 x16 możesz wstawić 3.0 x8 bo tryby te oferują taką samą przepustowość.

Strata do 4.0 x16 wynosi kilka procent.

Oznacza to, że przy słabszej karcie jaką jest 4060Ti, strata będzie wynosić 1-2%, albo nawet będzie zerowa.

Kłopot byłby wtedy gdyby 4060Ti był ciachnięty do x4, tak jak Radeon 6500XT.  Przy x8 nie będzie żadnego problemu.

Poza tym, doradzanie 3060Ti po premierze serii 4000 to strzał w kolano, bo tracimy wsparcie DLSS 3.0

  • Dobra wypowiedź 1
saharz8731
komentarz
komentarz
7 minut temu, Mogeto napisał:

Poza tym, doradzanie 3060Ti po premierze serii 4000 to strzał w kolano, bo tracimy wsparcie DLSS 3.0

DLSS 3.0 to nie wszystko.. Autor postu nie podał budżetu, lecz po jego propozycjach sądzę, że to są okolice 1.6k. Najtańsza 3060ti jest za około 1.6k a 4060ti za 1.9k, gdzie 3060ti ma podobną wydajność, a nawet niekiedy lepszą od 4060ti. Najrozsądniejszą i najtańszą opcją karty graifcznej serii 4000 była by 4070, lecz wychodzi poza budżet. Te 4060/4060ti to śmietniki w obecnej cenie.. Ratują ich te DLSS 3.0, które NAWET nie ma w większości gier. Więc po co ten generator klatek?

Jack Callahan
komentarz
komentarz (edytowane)

@saharz8731 do 2000zł został podany budżet, w pierwszym poście jest. ;)  

Edytowane przez Jack Callahan
saharz8731
komentarz
komentarz

@Jack Callahan Faktycznie, nie zauważyłem. Co nie zmienia faktu, że 4060ti w obecnej cenie jest nie opłacalna.

  • Dobra wypowiedź 1
Mogeto
komentarz
komentarz

Pozostaje pytanie do autora, czy chce kupić kartę typowo pod obecny komputer, czy może woli kupić na wyrost mocniejszą z myślą o wymianie procesora/płyty głównej.

Nyczus3
komentarz
komentarz

Dziękuję wszystkim za odpowiedź, raczej wolałbym pod obecny kupić jak jeszcze jakoś dawało by to radę. A jak w sumie niezbyt ma to sens, to może lepiej poczekam sobie jeszcze z tą kartą trochę pociągnę, to za jakiś czas kupie lepszy procesor i płytę główną, tak chyba najrozsądniej by było. Także można temat zamknąć dziękuję wszystkim za odpowiedzi, a w przyszłości odezwę się w sprawie nowego kompa ;]

Mogeto
komentarz
komentarz

Pod obecny komputer optymalny byłby GTX1650Super, ale biorąc pod uwagę fakt, że dopłata do 1660Super jest minimalna, lepiej już wziąć 1660Super. Przyrost na tle 1050Ti będzie bardzo duży.

https://allegro.pl/oferta/msi-ventus-1660-super-xs-oc-gwarancja-13993014012

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.