x-kom hosting

Jaki dysk dołożyć do komputera M2 z adapterem czy standardowy SATA?

Szyszaek
utworzono
utworzono

Zamierzam dodać do komputera nowy dysk, ponieważ w moim obecnym (SPCC M.2 PCle SSD) kończy się już miejsce. No i nie wiem, jaki dysk wstawić, moja płyta główna (MSI B560M PRO) ma tylko jedno wejście na dysk NVMe M.2, które już jest zajęte. No i teraz nie wiem jaki dysk (na pewno nie HDD, będzie służyć głównie do grania) powinienem dołożyć: normalny SATA na, który mam naturalnie miejsce czy szybszy NVMe M.2 przez adapter.
Z góry dziękuje za wszystkie porady.

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Zakładam, że masz grafikę dedykowaną? W tym wypadku nie podłączysz już do tej płyty adaptera PCIe x4, a USB nie da pełnej prędkości interfejsu plus miałbyś dysk na zewnątrz. Jeśli nie masz wielkiego parcia na szybkość to podłączenie dysku 2,5" SATA będzie rozwiązaniem wystarczającym, biorąc też pod uwagę, że gry i tak nie wykorzystują pełni potencjału dysków M.2. ;)

Szyszaek
komentarz
komentarz

@Jack Callahan Przepraszam, ale co to znaczy że mam grafikę dedykowaną?

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Tak, trochę to określenie niejasne dla tych, co go nie znają... :D Jest grafika zintegrowana, czyli obecnie układ znajdujący się w procesorze, lub dedykowana, czyli jako karta rozszerzeń, obecnie podłączana do PCIe. ;) 

AdmLp
komentarz
komentarz

Ta płyta ma 3 sloty PCIe

 

PCIe 4.0 x16 - 1 szt.
PCIe 3.0 x1 - 2 szt.

 

jak masz włożoną kartę graficzną to masz zajęty ten PCIe 4.0 x16

jeśli chcesz podłączyć drugi dysk nvme to powinieneś kupić adapter PCIe 3.0 x1 do nvme

 

PCIe 3.0 x1  ma maksymalny transfer 985 MB/s,

SATA III ma maksymalny transfer  600 MB/s.

 

przy czym ostatnio nowe dyski nvme są tańsze od sata o takiej samej pojemności

 

 

 

 

Szyszaek
komentarz
komentarz

@AdmLp Więc szybki NVMe nawet przez adapter będzie szybszy niż SATA, tak?

Jack Callahan
komentarz
komentarz

@Szyszaek będzie, lecz szczególnie w transferze losowym, czyli tych bardziej porozrzucanych danych. Maksymalne prędkości będą też większe, ale nie aż tak odczuwalnie. M.2 + adapter raczej będzie większym wydatkiem, ale przy ewentualnym przełożeniu dysku na złącze z pełną prędkością będziesz miał wydajniejszy model. ;) 

Osobiście jednak bym się nie palił na tą wydajność aż tak i wolał wziąć SSD 2,5", ale jeśli myślisz bardziej przyszłościowo to ok. :D

Szyszaek
komentarz
komentarz

@Jack Callahan Znaczy bo jest to bardziej przyszłościowe, ale teraz to te dyski są w bardzo podobnych cenach, często nawet NVMe są tańsze teraz. Jeśli mi wyjdzie i tak z adapterem tyle samo albo mała dopłata to już wolę tą nawet minimalnie większą prędkość.

 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Że tańsze bym nie powiedział, zależy może na którego producenta się patrzy. Natomiast fakt, że nie zdziwił bym się, gdyby za jakiś czas nie było już złącz SATA w tańszych płytach. ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.