x-kom hosting

Wymiana płyty głównej, procesora i pamięci RAM.

ulek_7
utworzono
utworzono

Cześć, 

Planuję w swoim komputerze upgrade płyty głównej, procesora oraz pamięci RAM, tylko nie wiem, jakie części kupić, aby współgrały one z resztą komponentów, a szczególnie z moją kartą graficzną - Asus GeForce GTX 1060 Phoenix 3GB GDDR5.

Elementy mojego komputera:

Pamięć RAM: Goodram 4x4GB 3000mhz IRDM X 

Obudowa: SilentinumPC Regnum RG1

Zasilacz: Antec VP-PC 500W

Karta graficzna: Asus GeForce GTX 1060 Phoenix 3GB GDDR5

Dysk: SSD Kioxia Exceria Plus G2 500GB M.2 PCIe

Dysk HDD: Toshiba 1TB 7200 obr. 64MB P300 OEM

Dotychczasowa płyta główna: MSI B350 PC MATE

Dotychczasowy procesor: AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie ma potrzeby wymieniać płyty głównej i pamięci RAM. Wgraj najnowszy bios do płyty głównej i po prostu wymień procesor na R5 5600 lub R7 5700X.

ulek_7
komentarz
komentarz (edytowane)

Chciałbym wymienić procesor również po to aby zmienić pamięć RAM, ponieważ na R5 1600 nie ma chyba już żadnych dostępnych pamięci kompatybilnych z dual channel i 3000 mhz z moją płytą główną, a na tym mi zależy. Moje aktualnie posiadane goodramy działają max w 2133 mhz.

Na stronie producenta mojej płyty głównej lista kompatybilnych pamięci ogranicza się do procesorów Ryzen trzeciej generacji, więc nie wiem czy R5 5600 lub R7 5700X przejdzie oraz jakie pamięci miał bym do jednego z tych dwóch procesorów kupić, tym bardziej że nie znajdę żadnej podpowiedzi i potwierdzenia prawidłowego działania na stronie producenta w liście kompatybilności (załącznik).image.thumb.png.bcd626ab48c16f9697da7154b05c74cc.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Przecież lista kompatybilności pamięci RAM na stronie producenta płyty głównej to tylko ułamek wszystkich modeli pamięci RAM dostępnych na rynku, producent nie jest w stanie fizycznie przetestować wszystkich modeli, poza tym co jakiś czas na rynek wychodzą nowe pamięci które też nie będą tutaj uwzględnione.

 

Ryzeny pierwszej generacji (czyli R5 1600) nie zawsze są stabilne przy prędkości 3000/2933 bo mają kiepski kontroler pamięci, a dodatkowo Ty masz aż cztery moduły co jeszcze bardziej obciąża kontroler pamięci. Jeżeli wymienisz procesor na R5 5600 lub R7 5700X problem ten zniknie i będziesz mógł spokojnie ustawić 4x4-3000 za pomocą profilu XMP, bo Ryzeny serii 5000 mają lepszy kontroler pamięci.

 

Przed wymianą procesora wgraj najnowszy bios, czyli 7A34vAN6(Beta version).  Płyta i pamięć RAM mogą zostać, jedynie procesor do wymiany.

ulek_7
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki, bardzo mi pomogłeś, ale tak się zastanawiałem i wydaje mi się że oba z zaproponowanych przez ciebie procesorów będą ograniczone przez kartę graficzną (bottleneck czy jakoś tak). Więc jeśli chciałbym w przyszłości zmienić również kartę graficzną z wejściem takim jaki mam na płycie głównej (PCle 3.0), to najlepszą opcją byłaby dla mnie wtedy karta MSi GeForce GTX 1660 Ti Ventus XS 6GB, a jeśli zmieniłbym płytę główną na taką z wejściem PCle 4.0, to mógłbym zamontować chociażby tańszego RTX 3060, który na benchmarkach pokazuje lepsze wyniki. I teraz pytanie co się bardziej opłaca?

Mogeto
komentarz
komentarz

Wersja PCI-E nie ma znaczenia, możesz bez przeszkód wstawić nawet RTX4070 który będzie pracował z pełną prędkością.

Nie wymieniaj GTX1060 na 1660Ti bo będzie za mały przyrost wydajności.

Spójrz na Sapphire Pulse 6700XT za 1800zł, w Twoim przypadku byłby dobrą opcją, jest mocniejszy niż RTX3060.

Jedyne co musisz zmienić to zasilacz, bo 500W będzie za mało pod taki zestaw.

ulek_7
komentarz
komentarz (edytowane)

Kupiłem już ryzen 5 5600 i zamontowałem do komputera, ale PC działa tylko kiedy jest wsadzona jedna kość ram, przy dwóch lub czterech chodzą tylko wentylatory ale nie ma obrazu, a na płycie świeci się dioda CPU lub wraz z nią dioda RAM. Próbowałem włączyć każdą z opcji z profilu Memory Try It! do 3000 mhz, ale to nic nie dało. 

Mogeto
komentarz
komentarz

Memory Try It to pakiet ustawień eksperymentalnych.

Uruchom komputer z tym jednym modułem RAM i pokaż zdjęcie z programu CPU-Z (zakładka CPU, Mainboard, Memory oraz SPD).

ulek_7
komentarz
komentarz

image.png.1f479bc2afa00ee13a1f2e24943fa64d.pngimage.png.1dab57b9f4e27bc7b2e3182aff4fbff6.pngimage.png.8a15d3f02555a0bb2be90ba35e9c8fd1.pngimage.png.d106411cfd7b82d5521bd0c1a9fb1500.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Wersję biosu masz dobrą. W którym slocie siedzi ten moduł 4GB? Sprawdź, czy jak wejdziesz teraz w bios i ustawisz profil XMP-3000, to komputer się uruchomi i w zakładce Memory przy pozycji DRAM Frequency pojawi się 1500Mhz.

ulek_7
komentarz
komentarz

Moduł siedzi w drugim slocie od procesora, a przed chwilą zauważyłem że jak włożę tą kość do trzeciego lub czwartego slotu to komputer nie odpala. Ustawiłem xmp 3000, komputer się uruchomił, a DRAM frequency to 1499.7 mhz.

Mogeto
komentarz
komentarz

Czyli jest dobrze, bo właśnie ma być te 1499,7Mhz.

Jeżeli moduł 4GB działa w drugim slocie od procesora, to go nie przekładaj. On ma być w drugim slocie (DIMMA2) tak jest napisane w instrukcji.

Uruchom kompa, włącz XMP, sprawdź czy jest 1499,7Mhz. Wyłącz, odłącz od prądu i dołóż kolejny moduł 4GB w czwarty, czyli ostatni slot i sprawdź czy będzie 8GB.

ulek_7
komentarz
komentarz

Po próbie uruchomienia wentylatory chodzą, ale nie ma obrazu i święci się dioda CPU.

Mogeto
komentarz
komentarz

To wygląda na jakiś problem konfiguracyjny.

To zrób inaczej. Odłącz komputer od prądu, wyjmij baterię z płyty głównej na godzinę i włóż, po czym spróbuj odpalić od razu z dwoma modułami RAM w drugim i czwartym slocie (DIMMA2 oraz DIMMB2)

ulek_7
komentarz
komentarz

Xmp 3000 zostawić włączone?

Mogeto
komentarz
komentarz

Bez różnicy. Baterię wyjmujesz po to, żeby zresetować płytę do stanu początkowego. Można też wyjąć i włożyć procesor do gniazda, czasem pomaga jeśli Dual Channel nie działa.

ulek_7
komentarz
komentarz

Minęła godzina, włożyłem baterię, wyjąłem i wsadziłem procesor i ciągle to samo, na płycie świecą się diody CPU i DRAM.

Niko222
komentarz
komentarz (edytowane)

@ulek_7 Może to wina tego ze źle wsadziłeś baterie lub procesor nie jest dokładnie umieszczony w gnieździe 

Mogeto
komentarz
komentarz

Pamięć RAM jest kompatybilna z tym procesorem, bo komputer wstaje przy 4GB Single Channel. Gdyby RAM był niekompatybilny, nie uzyskałbyś obrazu w żadnym wypadku.

Problem zaczyna się przy próbie uruchomienia Dual Channel.

Wejdź jeszcze w bios płyty głównej i ustaw ręcznie DRAM Voltage na 1.200v oraz zrób żeby Adjusted Dram Frequency wynosiło 2133. Zapisz i wtedy dołóż drugi moduł. Możesz z ciekawości włożyć go w pierwszy slot zamiast w czwarty.

W ostateczności można podejrzewać uszkodzony kontroler pamięci w procesorze, bo takie rzeczy też się zdarzają, ale przed zwróceniem procesora dla pewności lepiej byłoby zanieść do serwisu w celu przetestowania z inną pamięcią RAM.   Masz jeszcze tego R5 1600? Przy R5 1600 Dual Channel normalnie działa?

ulek_7
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie moge zmienić dram voltage, mogę zmienić coś tylko tam gdzie są znaki [ ]. 

Przy ryzen 5 1600 działa w dual channel do 2133 mhz.

IMG_20230629_235722.jpg

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie powinno tak być, że działa Ci max 2133, a przy wyższej prędkości komputer nie wstaje, bo przy R5 1600 prędkości takie jak 2800 powinny być bez problemu obsługiwane.  Piszesz, że ten problem występuje od samego początku. I teraz można zgadywać, czy wina leży po stronie płyty głównej, czy felernej pamięci. Podmienić pamięć będzie prościej niż wymienić płytę główną. Nie masz jakiegoś znajomego co pożyczy inny RAM do testu? Jak nie, to zanieść do serwisu i niech przetestują z innym ramem.

 

Kupować w ciemno nowy RAM to średni pomyśl jeśli okaże się, że winna jest płyta główna, także najpierw sugeruję upewnić się i przetestować z innym ramem.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.