x-kom hosting

Temperatury Ryzen 5800x

sitk0
utworzono
utworzono

Witam,
Około dwóch tygodni temu zakupiłem r5800x i mam problemy z temperaturami. Przy włączaniu się komputera temperatura to jakieś 70/80c, po czym na pulpicie na bezczynności wynosi jakieś 50c. Przy uruchamianiu przeglądarki czy np. jakiejś aktualizacji na steamie itp temperatury wynoszą około 65/70c. Kiedy zacząłem grać np w Diablo temperatury wynosiły też mniej więcej 70c. Na następny dzień temperatury już około 80/85. Po właczeniu już np Warzone 2 CPU grzał do 100/110c i wyłączało komputer. Pasta oczywiście nowa nałożona jak i zmniejszałem nieco napięcie w biosie i bawiłem się trochę curve optimizerem. Po tych zmianach mam nieco niższe temperatury bo na początku komputer wgl nie uruchamiał się, a jak się już uruchomił to w spoczynku miał 90c.
Chłodzenie mam SilentiumPC Navis RGB 240.  Nie mam już pomysłu co można zmienić żeby można było swobodnie pograć lub chociażby neta przeglądać bez stresu. Czy może to być wina np uszkodzonego zasilacza? Przy poprzednim procesorze zdarzały sie takie dni, że komputer nie chciał sie wgl uruchomić przez zbyt wysokie temperatury. Wyłączałem wtedy komputer całkowicie z prądu na pare godzin i po ponownym uruchomieniu wszystko działało jak należy.

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

Ten procesor taki jest, sam go posiadam i jest piekarnikiem, bez dobrego chłodzenia będzie gorący, ale coś poszło nie tak u cb bo to wygląda na źle zamontowaną pompę albo uszkodzoną. Ważne też jest jaką obudowę posiadasz.

sitk0
komentarz
komentarz

Tez myślałem o tym ze mogłem źle zamocować chłodzenie i kilkukrotnie poprawiałem co nic nie zmieniało. Samo chłodzenie jest stosunkowo nowe i przy poprzednim procesorze wszystko dobrze działało. 
Obudowa:

SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

Sławomir
komentarz
komentarz

Ewidentnie coś jest nie tak z chłodzeniem.. Na powietrznym chłodzeniu (Mugen 5) miałem niższą temperaturę na pulpicie niż Ty na tym AiO.

 

Jak masz zamontowaną chłodnice?

Radiator jest gorący przy takich temperaturach?

Węże są gorące?

sitk0
komentarz
komentarz

Jeden wąż jest gorący, jak i sama ta kostka na procesorze też się grzeje.

leelareso
komentarz
komentarz

Btw jaką płytę masz? I jakie napięcia  ci daje podczas gry? U mnie max 1.41v  przy booscie 5ghz

Sławomir
komentarz
komentarz

@sitk0 tylko jeden wąż jest gorący?

przy samej chłodnicy też jest gorący?

 

 

weź postukaj po blokopompce i sprawdź czy temp spadną

sitk0
komentarz
komentarz

MSI X470 GAMING PLUS.

Napięcia przed zmniejszeniem były coś w okolicach 1.35

leelareso
komentarz
komentarz

no nie wiem folię zabezpieczającą z bloku zdjąłeś?

sitk0
komentarz
komentarz

@Sławomir tak jeden wąż jest tylko gorący jednakowo na całej jego długości.

Stukanie pukanie nic nie zmieniło. Uruchomiłem teraz grę i przy włączaniu od razu wskoczyło na ponad 100c.

 

Sławomir
komentarz
komentarz

Wrzuć zdjęcie jak masz zamontowane to chłodzenie.

 

jak ułożona jest chłodnica.

 

sitk0
komentarz
komentarz

signal-2023-06-16-194254_003.thumb.jpeg.ec3e72597ba7ba23aadfbe1e931e9f9f.jpegsignal-2023-06-16-194254_002.thumb.jpeg.a07a8c04202cbd2ae56132b5b2905721.jpeg

Sławomir
komentarz
komentarz

Chłodnica sama w sobie, jest ciepła/gorąca? czy nie?

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

jak ściągałeś chłodzenie to pasta była dobrze rozłożona? I jak z  tą folią ;d

sitk0
komentarz
komentarz

Wszystko chłodne prócz tej jednej rurki. Jedyną rzeczą jaką teraz zauważyłem to jest to że chłodzenie mruga i te dwa wentylatory na górze zwalniają i przyśpieszają. Pracują w takim pulsującym trybie co wydaje mi się że wcześniej nie miało miejsca.

 

Sławomir
komentarz
komentarz

Jeśli woda nie nagrzewa chłodnicy, to może znaczyć że pompa jest skopana..

sitk0
komentarz
komentarz

@leelareso Tak dobrze była rozłożona i równomiernie. Zmieniałem nawet pare razy pastę i próbowałem różnych i bez zmian.

 

leelareso
komentarz
komentarz

możesz jeszcze zobaczyć czy powietrze nie utknęło w blokopompie, rozkręć ją i pomajtaj tak by powietrze poszło do radiatora na topie obudowy.

sitk0
komentarz
komentarz

Zacząłem trochę kręcić tymi wężykami. Momentalnie w spoczynku temperatura skoczyła do 90c. Troche postukałem od góry w radiator i temperatura spadła nagle na taką której jeszcze nie widziałem na tym procesorze czyli około 35c.

Sławomir
komentarz
komentarz

Coś blokowało przepływ, wątpię aby był to bąbel powietrza.. ale kto wie.

Weź kontroluj temperatury przez parę dni.

leelareso
komentarz
komentarz

może jakieś gluty się porobiły bo jakaś kijowa mieszanka zastosowana

sitk0
komentarz
komentarz

Aktualnie sprawdzam temperatury przy Diablo plus YouTube odpalony na drugim monitorze i temperatury maksymalnie 50c gdzie wcześniej były w okolicach 80. Wyglada na to ze faktycznie jakiś defekt w chłodzeniu. Będę kontrolować temperatury a jeśli nadal będzie się coś działo to trzeba będzie wymienić chłodzenie. Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.