x-kom hosting

Spadek wydajności w Minecraft na laptopie Lenovo L340-15IRH Gaming - prośba o pomoc

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Mogeto ,
elimssmile
utworzono
utworzono

Podzespoły:

  • Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-9300HF CPU @ 2.40GHz
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1050
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Dysk SSD Western Digital PC SN520 512GB
  • System operacyjny: Windows 11 Home 64bit

Problem:
Niegdyś, w 2019 roku, grając na dokładnie tym samym sprzęcie w minecrafta na najniższych ustawieniach, osiągałem 1700 FPS, jednak obecnie wartości FPS spadły do około 60 FPS. (Przy uruchomieniu tylko minecrafta i domyślnych procesów systemu)
Zastanawiam się, co mogło się zmienić i dlaczego jest gorzej.


Zrobiłem już kilka rzeczy, aby poprawić wydajność, takie jak:

  • Czyszczenie wiatraka.
  • Sprawdzanie, czy otwory wentylacyjne nie są zablokowane.
  • Ustawienie trybu wysokiej wydajności w ustawieniach zasilania.

Dodatkowo, podjąłem następujące działania:

  • Zaktualizowałem sterowniki mojej karty graficznej oraz innych podzespołów
  • Zamknąłem wszystkie niepotrzebne aplikacje w tle, aby zwolnić zasoby systemowe.
  • Sprawdziłem ustawienia graficzne w grze Minecraft i ustawiłem na minimalne.
  • Zmniejszyłem intensywność wizualnych efektów w systemie windows.
  • Przełączyłem się na tryb pełnoekranowy.
  • Zmniejszyłem rozdzielczość ekranu w ustawieniach gry.

Niestety, mimo podjętych działań, nadal doświadczam spadku wydajności, a moje FPS utrzymują się na niskim poziomie.

Używam laptopa "L340-15IRH Gaming Laptop (ideapad) - Type 81LK" od Lenovo
Na oficjalnej stronie mogę podejrzeć liste dostępnych części :)


Chciałem spróbować dołożyć 2 kości ramu takie jakie już mam (4 sloty, 2 wolne)
Ale w komputerze mam takie kości:
https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-samsung-4gb-ddr4-2666mhz-sodimm-12595631689
Taktowanie szyny pamięci 2666 MHz :placz:
Chciałem więc znaleźć jakieś kości z większym taktowaniem :)
I tu pojawia się problem, lenovo teoretycznie nie udostępnia informacji o swoich płytach głównych
(są one bardzo ograniczone) i nie wiem jakie taktowanie przyjmuje płyta główna?.

Podsumowując:
Potrzebuje pomocy ze znalezieniem informacji o maksymalnym przyjmowanym taktowaniu przez moją płytę główną i o znalezienie 4 kości ram z najwyższym taktowaniem jakie jest dostępne dla mojej płyty głównej :)

Moja płyta główna:
LENOVO BDPLANAR MBL81LKWINI59300HFGTX10503G0G

Z góry dziękuję za pomoc :)

xardas228
komentarz
komentarz
29 minut temu, elimssmile napisał:

Zastanawiam się, co mogło się zmienić i dlaczego jest gorzej.

Aktualizacje minecrafta, i to mówię zupełnie na serio. Jak zainstaluje trochę starszą wersję to jest dużo więcej fps.

30 minut temu, elimssmile napisał:

I tu pojawia się problem, lenovo teoretycznie nie udostępnia informacji o swoich płytach głównych (są one bardzo ograniczone) i nie wiem jakie taktowanie przyjmuje płyta główna?.

Crucial teoretycznie podaję nawet pamięci 3200 jako kompatybilne z tym laptopem, ale zmiana z 2666 na 3200 nie da zbyt dużo. Tutaj jest też informacja że jak wsadzisz szybsze ramy to bios i tak je spowalnia do niższych taktowań.

elimssmile
komentarz
komentarz

@xardas228 jeżeli chodzi o wyższe taktowanie to ja wiem, że w minecrafcie nic się nie zmieni ale na komputerze nie tylko gram ;) Da się jakośc odblokować, żeby bios nie spowalniał ramów?

elimssmile
komentarz
komentarz

@xardas228 Masz tu jeszzce wyniki z CPU-Z https://valid.x86.fr/ytre24 ogólnie caly czas gram na 1.8.8 :)

  • Rekomendowana odpowiedź
Mogeto
komentarz
komentarz

W laptopie z procesorem i5-9300HF oraz chipsetem H370 maksymalna prędkość ramu powinna wynosić 2666. Czyli gdyby włożyć szybsze niż 2666, to spowolnią do 2666. U Ciebie ograniczyli nawet do 2400 z niewiadomych przyczyn.

 

Z tego co widziałem, masz jeden moduł 8GB 2666 ale ustawiony na 2400. Tak czy owak dokup drugi identyczny moduł, będziesz miał łącznie 16GB w Dual Channel.

CPU-Z podaje, że masz Ramaxela

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamiec-ram-ddr4-ramaxel-rmsa3260me78haf2666-8gb-lgr

  • Dobra wypowiedź 1
  • 4 tygodnie później...
elimssmile
komentarz
komentarz

@Mogeto Dzięki za pomoc, rozkręciłem go i wyjąłem ram. Kupiłem taki sam.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.