x-kom hosting

Dysk HDD wyłącza się podczas uruchamiania gier

Wentylator123
utworzono
utworzono

Witajcie

Mam problem z dyskiem HDD Toshiba HDWD110, który wyłącza się i ponownie włącza podczas uruchamiania gier. Sytuacja wygląda tak, że gra się zaczyna ładować i gdy tylko poruszę postacią, to nagle dysk znika z systemu na ułamek sekundy i pojawia się ponownie. Oczywiście wspomniana gra również się wyłącza w tym czasie.

Zainstalowałem te same gry na dysku zewnętrznym WDC WD20SDRW-11VUUS0 i podczas uruchamiania gier nie ma żadnego problemu, nic się nie wyłącza.

 

Niebieska
komentarz
komentarz

Pokaż screen z CrystalDiskInfo, a zanim go dasz zmień Funkcje -> Funkcje zaawansowane -> Wartość RAW -> 10 [dec]

Wentylator123
komentarz
komentarz

CrystalDiskInfo_20230518131424.png

Niebieska
komentarz
komentarz

Widzę, że dysk ma błędy odczytu. Widzę ciekawą zależność, wartości parametrów 04, C0 i C1 są takie same co mówi o tym, że ten dysk nigdy normalnie się nie wyłączył tylko przez nagłe odcięcie zasilania. Sprawdź czy wtyczka od zasilacza dobrze jest wsadzona i jak masz możliwość, zmień ją na inną, wolną.

Wentylator123
komentarz
komentarz

Sprawdziłem wtyczkę i jest wsadzona pewnie. Oczywiście zmieniłem na inną, lecz problem nadal występuje.

Dla pewności sprawdziłem również drugi dysk (zewnętrzny) i tam gry włączają się prawidłowo. Zastanawiam się czy to nie ma związku z podłączeniem dysku, bo ten na USB działa prawidłowo.

Niebieska
komentarz
komentarz

To nie jest błąd portu SATA bo były błędy przy parametrze C7. Widzę, że to świeży dysk i moim zdaniem on ma uszkodzone gniazdo zasilania. Jak masz możliwość sprawdź go w innym kompie, ale ja bym na twoim miejscu go reklamowała.

Wentylator123
komentarz
komentarz

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia go na innym komputerze. Reklamacja również odpada, stąd właśnie moja prośba o pomoc na tym forum.

Czy takie uszkodzone gniazdo zasilania szwankuje tylko podczas uruchamiania gier? Gdy używam innych aplikacji zainstalowanych na tym dysku, ot choćby do oglądania filmów czy słuchania muzyki, to dysk pracuje normalnie.

Wentylator123
komentarz
komentarz

Przepraszam, że piszę post po postem ale nie wiem gdzie tutaj się edytuje swoje wypowiedzi.

 

Zauważyłem pewną rzecz, choć nie wiem czy ma ona jakieś znaczenie. Otóż dysk wyłącza się od razu przy grach, które mają duże wymagania sprzętowe. Przy grach słabszych problemu nie ma.
Postanowiłem to sprawdzić grając w grę Wiedźmin 3 oraz TheHunter Call of The Wild.

Grając na ustawieniach najwyższych dysk nie wyłącza od razu lecz po przebyciu pewnej odległości na mapie. Widać wtedy, że tekstury wczytują się z dużym opóźnieniem, aż w końcu gra się zawiesza i dysk się wyłącza na ułamek sekundy (chyba, że to nie dysk się wyłącza?)

Następnie uruchomiłem te same gry, lecz na ustawieniach najniższych i problemu nie było. Tekstury się wczytywały od razu, a dysk się nie wyłączał.

 

Jeśli to w dalszym ciągu problem uszkodzonego gniazda zasilania w dysku, to oczywiście nie będę już drążyć tematu. Niemniej jednak chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości.

xardas228
komentarz
komentarz

Odpal Windowsowy "Podgląd zdarzeń" wybierz typ zdarzenia błędy i pokaż co tam masz ciekawego jeszcze.

Wentylator123
komentarz
komentarz (edytowane)

@xardas228 Mam nadzieję, że to masz na myśli. Jeśli nie to napisz proszę dokładniej o co Ci chodziło.

Uruchomiłem grę bezpośrednio przed zrobieniem screenów tj. o 20:30

 

Odnośnie tych ostrzeżeń dotyczących dysku, to zauważyłem we wcześniejszym czasie bardzo dużo zdarzeń o identyfikatorze 51 tj. Podczas operacji stronicowania wykryto błąd urządzenia \Device\Harddisk0\DR8.

1.jpg

2.jpg

xardas228
komentarz
komentarz

Sprawdź jeszcze czy jak go obciążysz np. CrystalDiskMark to też zniknie.

Wentylator123
komentarz
komentarz

Obciążenie za pomocą CrystalDiskMark nic nie dało. Dysk się nie wyłączył.

Jutro podepnę inny dysk tej samej marki i ten sam model w miejsce tego dysku, zainstaluję i uruchomię na nim te same gry i dam znać czy problem występuje.

Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

Wentylator123
komentarz
komentarz

Podłączyłem ten drugi dysk i było dokładnie to samo. Jednakże krok po kroku doszedłem do źródła problemu.

Trochę wstyd się przyznać, ale zupełnie wyleciało mi z głowy żeby podłączyć dysk do innego kabla SATA, a ja ciągle podłączałem do innych wtyczek, ale na tym samym kablu.

Tak więc wychodzi na to, że coś jest nie halo z kablem od zasilacza. Dysk działa prawidłowo.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Niebieska
komentarz
komentarz
4 minuty temu, Wentylator123 napisał:

Tak więc wychodzi na to, że coś jest nie halo z kablem od zasilacza. Dysk działa prawidłowo.

Przypadkiem o tym nie wspominałam? :P

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.