x-kom hosting

ASRock b450m-hdv r4, brak regulacji wentylatorów?

Wodawproszku
utworzono
utworzono (edytowane)

Czy jest możliwość regulowania obrotów wentylatorów na tej płycie głównej. Zawsze używałem programu speedfan, jednak tutaj on nie działa. Zainstalowałem również ASRock Motherboard Utility, w którym niby jest możliwość regulacji obrotów ale i w tym przypadku nic się nie zmienia. Zaktualizowałem również bios i też nie pomogło. Jest jakieś obejście na ten problem? Czy jedyna możliwość to zewnętrzny kontroler?

 

Wentylatory są podłączone jak na schemacie poniżej. Tył i przód są takie same jednak odczyty rpm się różnią.

 

1.thumb.png.c54ed2d98832b3264b1c5e3d328bc707.png

 

 

2.jpg

xardas228
komentarz
komentarz

Przestań używać speedfana bo nie aktualizują go od 7 lat. Wentylatory masz PWM ? w sensie podłączane wtyczką 3pin czy 4 pin ? W przypadku wentylatorów 3pin nie masz kontroli nad obrotami. Mam tą płytę główną w komputerze na działce to zerknę w niedzielę czy jest tam kontrola obrotów w UEFI, ale powinna być chociaż częściowa typu profile: Silent etc.

leelareso
komentarz
komentarz
4 godziny temu, xardas228 napisał:

W przypadku wentylatorów 3pin nie masz kontroli nad obrotami

Kłamstwo, dużo płyt umożliwia kontrolę poprzez woltaż i da sie przez to regulować 3pin wentylatory.

xardas228
komentarz
komentarz

Faktycznie widzę że niektóre UEFI mają kontrolę DC obok PWM

Wodawproszku
komentarz
komentarz (edytowane)

Z poziomu Biosu da się regulować ale tylko 2, "CPU" i "Tył". Wydaje mi się, że niepotrzebnie robiłem update biosu. Można jakoś bezpiecznie zrobić downgrade do fabrycznej wersji i to sprawdzić?

Wodawproszku
komentarz
komentarz (edytowane)

Poustawiałem sobie w biosie i póki co kultura pracy zadowalająca. Jakby ktoś znalazł sposób na regulacje z poziomu win chętnie przeczytam. Póki co zostawiam jak jest. Dzięki.

leelareso
komentarz
komentarz

Regulacja z poziomu win to śmiech na sali tylko i wyłaczniee i bezproblemowo zrobisz to poprzez bios

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.