x-kom hosting

Lexar NM620 i Asrock b450 - pytanie o przyczyny braku kompatybilności

beve33
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam

Mam problem z działaniem dysku M.2 Lexar 620 NM  na płycie Asrock F4tality b450 Gaming  K - zapewne jest on spowodowany brakiem kompatybilności tego sprzętu ze sobą co zostało wylistowane w instrukcji MB. 

Pomimo tego dopytam jeszcze, nadzieja umiera ostatnia. O braku kompatybilności dowiedziałem się dzisiaj przypadkiem i minęły już 14 dni od daty zakupu, więc dysku nie zwrócę, jedynie na handel. 

 

Dysk od 15 dni działa jako dysk systemowy/rozruchowy. W ciągu tego okresu kilkukrotnie zawiesił mi się PC, obraz w monitorze zamierał w bezruchu ale dźwięk nadal leciał. Po restarcie dysku nie było widać w opcjach rozruchu. Nie mam podpiętych innych dysków, dlatego po kilku restartach cały czas trafiałem do Bios menu. 

Po wyłączeniu zasilania dysk wstawał i działał jak gdyby nic się nie stało. 

 

Zastanawiam się czy to na pewno jest problem ze wspomnianą kompatybilnością czy jednak jakaś wada fabryczna dysku. Czy ktoś fachowy mógłby potwierdzić którąś z teorii? Na czym polega ta niekompatybilność? Nie znalazłem wytłumaczenia. Wiadomość napisana z tego niekompatybilnego sprzętu, jakby na złość twórcom. 

 

Pozdrawiam

 

 

 

qustosz
komentarz
komentarz

BIOS zaktualizowany do najnowszej wersji w płycie głównej?

 

Podaj pełną konfiguracje komputera, wraz z Producentem, modelem i mocą zasilacza.

 

Daj zrzut z najnowszej wersji Crystal Disk Info.

beve33
komentarz
komentarz (edytowane)

 

Bios aktualizowałem przy zmianie Ryzena 5 2600 na 5600, nowszej wersji aktualnie brak

Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4 (w biosie przetaktowany na 3200)
AMD Ryzen 5 5600
SilentiumPC Fortis 3 140mm
MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8GB GDDR6
Seasonic Focus Plus 550W 80 Plus Gold
ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

 

CrystalDiskInfo_20230414215104.png

qustosz
komentarz
komentarz

Masz Tryb transferu w Crystal Disk Info. Pracuje dysk w PCI-E 3.0 x2, a obsługuje 3.0 x4. Według strony Asrocka masz 2 sloty  M.2:

 

Cytuj

1 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4), 1 M.2 (PCIe Gen3 x2 & SATA3)

W którym slocie masz wsadzony dysk oznaczony w instrukcji płyty głównej jako 1-szy czy jako 2-gi?

  • Dobra wypowiedź 1
beve33
komentarz
komentarz (edytowane)

@qustosz

Cytuj

Masz Tryb transferu w Crystal Disk Info. Pracuje dysk w PCI-E 3.0 x2, a obsługuje 3.0 x4. Według strony Asrocka masz 2 sloty  M.2:
W którym slocie masz wsadzony dysk oznaczony w instrukcji płyty głównej jako 1-szy czy jako 2-gi?

Rzeczywiście jest drugi slot ukryty pod kartą graficzną, przełożyłem dysk do slotu M2_1. Wcześniej był w M2_2. 

Czy to mogło powodować problemy? 

CrystalDiskInfo_2_bk.png

W odczytach z crystal nie widzę różnicy, tryb transferu podaje jakie są dostępne opcje ale nie pokazuje która jest wykorzystywana, chyba że czegoś nie widzę 

Niebieska
komentarz
komentarz

Nie widzę nic złego na screenie z CrystalDiskInfo.

beve33
komentarz
komentarz

Okej, a co z całym tym tematem braku kompatybilności podawanym przez producenta? To jest normalne że mimo tego dysk działa? 

Niebieska
komentarz
komentarz

Brak kompatybilności ma oznaczać, że dysk będzie działał, ale nie bezproblemowo. Masz radiator na dysku? Tego typu dyski lubią się grzać i wtedy "znikają". 

  • Dobra wypowiedź 1
beve33
komentarz
komentarz

Nie, ten dysk nie posiada radiatora. Niestety jest też obecnie bezpośrednio pod kartą graficzną w ciasne obudowej: Fractal Design Meshify C Biała TG


Dzięki za odpowiedzi, będę monitorować temperatury i ewentualnie podejmę jakieś działania w tym kierunku. 

Niebieska
komentarz
komentarz

Takie właśnie nagle znikanie jest często efektem przegrzewania dysku i gdy on ostygnie jest znowu widoczny.

qustosz
komentarz
komentarz
12 godzin temu, beve33 napisał:

Nie, ten dysk nie posiada radiatora. Niestety jest też obecnie bezpośrednio pod kartą graficzną w ciasne obudowej: Fractal Design Meshify C Biała TG

Nie wiem jaki masz dokładnie model płyty głównej, ale przy pierwszym slocie M.2 większośc płyt ma radiator od producenta płyty głównej. Jest on najczęściej przykręcany. Podaj dokładny model z pudełka swojej płyty głównej lub daj zrzut z CPU-Z zakładka Mainboard.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.