x-kom hosting

Problem z grami - wina zasilacza?

LOLAX
utworzono
utworzono (edytowane)

Witajcie, 

Od dłuższego czasu miewam problem z komputerem, który jest stosunkowo nowy, ma zaledwie kilka miesięcy. Podczas rozgrywki gry samoistnie mi się wyłączają po 5, 15, 30 minutach, czy nawet godzinie czasu, jest to kompletnie losowe. Najczęściej reset komputera pomaga, ale jest to stosunkowo mały zapas czasu. Czasami okno crasha informowało co jest przyczyną, najczęściej były to sterowniki karty graficznej. Po serwisie komputera nic się nie zmieniło, problem pozostał, tyle że nie dostaje informacji przyczyny crasha/wyłączenia gry.

 

Gry, które się wyłączają:

Immortal Fenyx Rising

Far Cry 4/5/6

RDR2

Max Payne 3

Seria Watch Dogs

Cyberpunk 2077

Wiedźmin III

jak i wiele innych

 

Gry w których nie spotkałem tego problemu:

CS:GO

Valorant 

League of Legends

Forza Horizon 5

znajdą się zapewne inne gry

 

Zaznaczę, że komputer ma zaktualizowany system, sterowniki do karty graficznej. Temperatury pokazuje normalnie, w Forzie jest to ok. 60* na karcie graficznej.

 

Specyfikacja mojego komputera:

Geforce RTX 3060 

16 GB RAM DDR4 na taktowaniu 3600

Procesor Intel Core i5-10400f 2,90-4,30 GHz 6 rdzeni

Płyta główna Z490-A PRO (MS-7C75)

Dysk SSD M2 jak i zwykły

Zasilacz Cooler Master MWE BRONZE 550

WIN 10 PRO

W razie potrzeby będę mógł podać dokładniejsze szczegóły specyfikacji. 

Ma ktoś jakiś pomysł? Co może powodować taki problem?

Gawel
komentarz
komentarz

Jak ci wyrzuca grę to zobacz czy w menadżerze zadań nie wisi proces gry ? Uruchom jakiegoś bechmarka np OCCT i poczekaj z 1 godz. Tak samo jakiś test pamięci może być nawet windowsa. XMP i Turbo masz włączone ? Do tego w lupce wpisz Podgląd Zdarzeń i zobacz ostatnie błędy 

Rozumiemy że gry i system oryginalny ?

  • 2 tygodnie później...
LOLAX
komentarz
komentarz

@Gawel Po crashu, w menadżerze nie widać żadnego procesu. Jeżeli chodzi o dyski, to jeden był dosyć stary, był z poprzedniego komputera, miał na sobie 6500 godzin użytkowania, także go od razu wyjąłem. XMP i Turbo są wyłączone, rozumiem, że chodzi o jakieś podkręcenie? A w podglądzie zdarzeń nie ma żadnych błędów z gier, system i gry oryginalne. 

Ktoś mi doradził, abym wyjął ten dysk, oraz odinstalowałem sterowniki karty graficznej za pomocą DDU no i oczywiście zainstalowałem na nowo najnowsze, problem na jakiś tydzień zniknął, ale znowu wrócił.

LOLAX
komentarz
komentarz

Hejka. Próbowałem wielu metod aby to naprawić, najdłużej udało mi się pozbyć problemu na jakiś tydzień czasu. Pisałem na innych forach, sugerowali, że problem może tkwić w zasilaczu. Komputer kupiłem jakoś w sierpniu poprzedniego roku, bez żadnego problemu korzystałem z niego przez max dwa miesiące, później zaczęła się zabawa z wyłączającymi się grami.

Także kieruje do was pytanie, jaki zasilacz byłby najlepszy do takiej specyfikacji:
 

GIGABYTE Geforce RTX 3060 

16 GB RAM DDR4 na taktowaniu 3600

Procesor Intel Core i5-10400f 2,90-4,30 GHz 6 rdzeni

Chłodzenie SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan

Płyta główna Z490-A PRO (MS-7C75)

Dysk WDC PC SN540 SDDPNPF-512G-1032

Komputer posiada trzy wiatraki z oświetleniem RGB

Aktualny zasilacz Cooler Master MWE BRONZE 550

 

Chyba, że problem może tkwić w czymś innym, macie jakieś propozycje?

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Problem dotyczy wszystkich gier? Wyłączają się po prostu tak, że widzisz pulpit Windowsa, czy wyłącza Ci cały komputer? Wyskakują jakieś bluescreeny?

 

Twój aktualny zasilacz wydaje się być w porządku - oczywiście można by go wymienić, ale sugerowałbym żeby jednak nie robić tego w ciemno. Czy masz możliwość pożyczenia od kogoś markowego zasilacza o co najmniej takiej samej mocy?

 

EDIT:

 

Ej, kolego, ale z tymi dublami to może nie przesadzajmy?

LOLAX
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie problem nie dotyczy wszystkich gier, przeważnie są to bardziej wymagające tytuły, chociaż napotkałem ten błąd w max payne 3 czy raz w rainbow six siege. Gry, które się nie wyłączają to CS:GO, VALORANT, LoL, oraz Rainbow Six Siege. 

Crash wygląda tak: gra zawiesza się na kilka sekund, słychać dźwięk z gry, natomiast ekran jest zfreezowany, gra się wyłącza nie dając żadnego komunikatu i widzę pulpit, jedyny komunikat jaki dostaje występuje przy RDR2, jest to ERR_GFX_STATE. Nie pojawią się żadne Bluescreeny. Niestety nie jestem w stanie przetestować innego zasilacza, pozostaje mi kupno innego.

 

Rzeczy, które były robione aby pozbyć problemu, został postawiony na nowo system, odinstalowanie sterowników do karty za pomocą DDU oraz ponowna instalacja do najnowszych, aktualizacja DirectX, aktualizacja BIOSu, reinstalacja gier, zmiana taktowania RAMu, był skanowany za pomocą FRST, lecz nie pokazuje konkretnego powodu wyłączenia gry. 

 

Informacja z FRST dotycząca RDR2:

Error: (04/19/2023 06:12:23 PM) (Source: Application Hang) (EventID: 1002) (User: )
Description: Program RDR2.exe w wersji 1.0.1491.18 przestał współpracować z systemem Windows i został zamknięty. Aby zobaczyć, czy jest dostępnych więcej informacji dotyczących tego problemu, sprawdź historię problemów w oknie Zabezpieczenia i konserwacja w Panelu sterowania.

Identyfikator procesu: ca4

 

Otrzymałem też taką wiadomość od osoby, która próbowała mi pomóc "

Generalnie nie zdziwiłbym się gdyby to MSI (MSI Companion albo MSI Center) bądź jakiś inny klient (Riot, Rockstar, GOG Galaxy, EA Desktop) gryzł się ze sterownikami i powodował zawieszkę gier."

 

Jeżeli chodzi o zdublowany post, dodałem go przypadkowo, próbowałem go usunąć ale nie miałem takiej możliwości, przepraszam.

 

FrogsterPL
komentarz
komentarz
1 godzinę temu, LOLAX napisał:

Jeżeli chodzi o zdublowany post

Chodziło mi o to, że masz już niemal identyczny wątek w innym dziale.

LOLAX
komentarz
komentarz

Okej rozumiem, mam pytanie, doradzili mi włączyć profil XMP, żeby ramy chodziły na deklarowana wartość 2666mhz. Trochę nie rozumiem, mam ustawione 2666MHz, jeżeli nie mam włączonego profilu XMP to może to powodować jakieś problemy przy grach? Tak jak między innych ich samoistne wyłączanie?

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.