x-kom hosting

Jak dobrać dysk SSD do laptopa

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Mogeto ,
grz_anka
utworzono
utworzono

Dzień dobry, 

Mój laptop ma chyba z 15 lat, chciałabym wymienić w nim dysk na SSD (bo ma "ten gorszy" na tym kończy się moja wiedza komputerowa ;)) 

 

Mój laptop to HP Envy 14 z serii beatsaudio

Załączam zdjęcie jego bebechów. Docelowo interesuje mnie wymiana Dysku na SSD właśnie i dołączenie RAMu z tym też jest problem. Proszę chyba tylko o poradę czego szukać i może jeszcze gdzie ;)

 

Wybaczcie jeżeli brudny, czy tam coś nie planowałam tego nikomu pokazywać :P

IMG20230407105447.jpg

IMG20230407105443.jpg

Mogeto
komentarz
komentarz

Tak, dyski mechaniczne czyli HDD to zmora laptopów. Pod system się nie nadają, jedynie jako magazyn danych.

Jeśli chodzi o zmianę dysku na SSD, tutaj sprawa jest prosta, możesz wziąć popularnego MX500 SATA3 o pojemności 250GB, 500GB lub 1TB w zależności ile potrzebujesz.

Co do rozbudowy pamięci RAM, najlepiej byłoby gdybyś pokazała zdjęcie z programu CPU-Z (zakładka CPU, Mainboard, Memory oraz SPD) wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.

 

 

  • Dobra wypowiedź 1
grz_anka
komentarz
komentarz

@Mogeto bardzo chętnie, jednak laptop odmówił współpracy i wymaga reinstalacji Windowsa, stąd moja myśl aby od razu wymienić dysk

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Tutaj jest dysk w wersji 500GB. Wersja 250GB jest symbolicznie tańsza, więc nieopłacalna.

https://allegro.pl/oferta/dysk-crucial-mx500-500gb-ssd-11407939146

A co do pamięci RAM, trzeba DDR3 o napięciu 1,5v ale jaka prędkość i opóźnienia pojęcia nie mam. Może ktoś inny to znajdzie. A jeśli nie, to zawsze możesz najpierw wymienić dysk i postawić system, a dopiero później sprawdzimy w programie jaki RAM trzeba, bo z tego co rozumiem, obecnie masz 4GB i chcesz aby było 8.

 

grz_anka
komentarz
komentarz

@Mogeto tak dokładnie;)

 

A co sądzisz o tym dysku ?

Dysk MSI Spatium M390 1TB SSD

Mogeto
komentarz
komentarz

Jak możesz, podlinkuj tego MSI

grz_anka
komentarz
komentarz

@Mogeto https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-wewnetrzne/dysk-msi-spatium-m390-1tb-ssd

Mogeto
komentarz
komentarz

Niekompatybilny. Jest pod złącze M.2, a Ty potrzebujesz pod SATA. 

Kształtem MX500 jest taki sam jak stary dysk, natomiast ten MSI M390 widać, że jest całkowicie inny z wyglądu.

grz_anka
komentarz
komentarz

@Mogeto w sumie racja xD wspominałam, że moja wiedza jest żadna ? Ale to dobrze, SATA ...no to pewnie najlepszą opcję zaproponowaleś na początku.

@Mogeto @Mogeto a co powiesz o tych funkcjach ? Znowu Twoja propozycja najlepsza ? XD czy nie pozostaje mi nic innego tylko po prostu kupić tego Cruciala ? XD 

Screenshot_2023-04-07-18-59-29-41_2c9606bce337650a539aceea20c7df58.jpg

Mogeto
komentarz
komentarz

Silicon Power A55 to półka "ściekowych" SSD.  Jeśli wolisz coś tańszego niż MX500, weź Crucial BX500, ale lepiej dorzucić do MX500 ponieważ ma pamięć DRAM i będzie to odczuwalne podczas korzystania z komputera.

grz_anka
komentarz
komentarz

@Mogeto @Mogeto nie nie wolę, właśnie MX500. Zdążyłam zapomnieć. Wybacz, że spamuje Twójego nicka ale nie umiem tego skasować xD

Mogeto
komentarz
komentarz

System Win10 pobierasz stąd i tworzysz instalkę na pendrive (opcja Pobierz narzędzie)

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Możesz go aktywować kluczem od Win7 z naklejki na obudowie laptopa.

 

Po instalacji systemu daj znać, to sprawdzimy temperatury. Jeśli będą przekraczać 80 stopni, trzeba będzie nałożyć nową pastę termo. Po drodze dołoży się też ramu. Po tym wszystkim laptop będzie śmigać jeszcze szybciej niż jak był nowy.

grz_anka
komentarz
komentarz

@Mogeto @Mogetonaprawdę wierzysz, że jestem w stanie takie rzeczy sama zrobić ? Myślałam, żeby go oddać do mądrzejszych tylko samej zająć się doborem odpowiedniego dysku. Zależy mi też na odzyskaniu danych ze starego. Mój system chłodzenia... Nie mam żadnego systemu chłodzenia można powiedzieć xD wiatrak wyjęty bo nie spełniał swojej funkcji tylko strasznie hałasował, obudowa tylna zdjęta, bateria wyjęta, podczas korzystania to jak stacjonarny na prądzie xD miałam nadzieję, że mają jakieś magiczne rozwiązania i na to. Tak jak wspominałam z 15 lat może mieć.

  • Rekomendowana odpowiedź
Mogeto
komentarz
komentarz

To o czym piszesz wskazuje na objaw starej pasty termoprzewodzącej. Jeśli pasta jest stara, system chłodzenia (czyli te miedziane rurki) nie odbierają ciepła z procesora. Wentylator w takim wypadku może kręcić się nawet na 100% a i tak to nic nie da. Trzeba wymienić pastę i podłączyć wentylator tak jak był.  Jest to najzwyklejsza konserwacja sprzętu którą trzeba powtarzać co 2-3 lata, nie co 15 lat xD

  • 1 miesiąc później...
grz_anka
komentarz
komentarz

Dzień dobry ! 

Mam już dysk, teraz bardzo proszę o dobranie RAMu ;)

 

(Pastę termiczną jestem wstanie zmienić sama ? Czy mogę coś popsuć ?)

Mogeto
komentarz
komentarz

Czy z drugiej strony tej pamięci RAM jest jeszcze jakaś naklejka? Czy tylko z jednej strony to co widać na zdjęciu?

Lub po prostu zainstaluj system i wtedy z programu CPU-Z odczytasz dane pamięci RAM.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.