x-kom hosting

B550 Aorus elite v2 - brak dzwieku, brak mozliwosci wyboru taktowania ram 3600, zniknął dysk SATA

miksior
utworzono
utworzono

Witam, 

Wczoraj złożyłem nowy komputer, specyfikacja na szybko: Gigabyte Aorus elite V2, Ryzen 5 5600, Raden RX 6600XT, 2x16 GB Corsair Vengeance LPX 3600, CL16, Zasilacz Seasonic 650W, dwa dysku, wpięty pod M2 - KC3000 1tb oraz drugi założony pod SATA MX500 1tb.

Zainstalowałem sterowniki (pobierane z oficjalnych stron producentów), jednak mam problemy, stąd szukam pomocy tu na forum:

  • Brak dźwięku z głośników - instalowałem driver Realtek, gdy podpinam przewód od głośników dostaje powiadomienie i klikam ze wejscie od glosników, wpinam się w wejście oznaczone jako Rear (macie pomysł co może byc nie tak?). Dodak tylko ze słuchawki podlaczone na przednim panelu obudowy dzialaja: 

image.png.19f44f40d979c5fd4a9f3d38b8ac8b1d.png

  • Wlozylem dwa dyski: KC 3000 pod M2 i drugi MX500 pod SATA. Widzialem oba po zainstalowaniu windowsa (wlasnie na partycji tego drugiego pod SATA pobralem sobie sterowniki). Sterowniki zainstalowalem jednak po zainstalowaniu sterownika grafiki przestalem nagle widziec dysk - probowalem podlaczyc jeszcze raz itp - czy to mozliwe ze sterownik grafiki gryzie sie z dyskiem?
  • Czy sa jakies dobre programy uzytkowe do konfiguracji sprzetu na plycie gigabyte lub ogolnie? Zainstalowalem te apki od gigabyte jednak np w App center w EasyTune nie moge wybrac czestotliwosc ram 3600 tylko jak widac mam do wyboru:

image.thumb.png.466ab5c0d3ab8cc576621d078619577e.png

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi - komputer składalem sam i raczej wszystko dobrze podlaczylem (sluchawki daja dzwiek, dysk na poczatku widzialem) wiec moze to cos ze sterownikami?

 

Pozdrawiam, 

Michał

qustosz
komentarz
komentarz

Czemu wpinasz głośniki w Rear czyli tylne? Ja bym podłączył w Line out czyli wyjście liniowe - przednie głośniki i powinno zagrać. Rear zagra jak ustawisz 5.1, ale nie w stereo.

  • Dziękuję 1
miksior
komentarz
komentarz

Faktycznie, glupi blad, serdecznie dzieki - pierwszy problem rozwiazany

qustosz
komentarz
komentarz (edytowane)

W BIOS/UEFi konfiguruj RAM, programy nie konfigurują w tamtym miejscu tylko dopiero jak odpalisz system działą konfiguracja w takim programie.

 

Zaktualizuj BIOS do najnowszej wersji. Te wgrywane fabrycznie są stare wersje i robią często problemy.

miksior
komentarz
komentarz

Czy na pewno musze robic update biosu? Patrze przez CPU - Z i bios ma date wydania nowsza niz te ze strony producenta:

image.thumb.png.0b13d636d7f057e59aedd54ea29d8d66.png

qustosz
komentarz
komentarz

F15d wgraj :) 

miksior
komentarz
komentarz

Niestety nie moge zaktualizowac BIOSu - dostaje error Invalid bios image - napisalem juz do supportu gigabyte i czekam co odpisza

 

Co ciekawe, w biosie widze ten dysk ze jest podlaczony (jasno widze MX500) natomiast w Moj komputer / zarzadzanie dyskami go nie ma

qustosz
komentarz
komentarz (edytowane)

Zobacz na pudełku od płyty głównej jaki ma nr Revision (Rev) i znajdź na stronie Gigabyte ten revision płyty w Download. Obok modelu płyty masz wybór na niebiesko i musisz sprawdzić czy twoja płyta to 1.0/1.1 czy 1.2

 

image.png.f15da0347aca9951963691efb919bf82.png

miksior
komentarz
komentarz

Sprawdzilem - mam rev 1.2, probowalem 2 wersje bios, w necie zerknalem ze jestem jedyny z takim bledem

qustosz
komentarz
komentarz (edytowane)

Dla Revizji 1.2 jest jedna aktualizacja BIOSu FB

 

image.thumb.png.6338ddf7bff1cded08baa15ef61fdc66.png

Według twojego zrzutu z CPU-Z masz wersje FB już wgraną.

miksior
komentarz
komentarz

Tak masz racje, natomiast ciekawe czy support odniesie sie do braku widzenia dysku, w biosie go widze :D

qustosz
komentarz
komentarz
45 minut temu, miksior napisał:

Tak masz racje, natomiast ciekawe czy support odniesie sie do braku widzenia dysku, w biosie go widze :D

Jak w BIOS widzisz dysk to co masupport Gigabyte do Windowsa? :P 

ahaed
komentarz
komentarz
Dnia 30.03.2023 o 18:22, miksior napisał:

Wlozylem dwa dyski: KC 3000 pod M2 i drugi MX500 pod SATA. Widzialem oba po zainstalowaniu windowsa (wlasnie na partycji tego drugiego pod SATA pobralem sobie sterowniki). Sterowniki zainstalowalem jednak po zainstalowaniu sterownika grafiki przestalem nagle widziec dysk - probowalem podlaczyc jeszcze raz itp - czy to mozliwe ze sterownik grafiki gryzie sie z dyskiem?

 

Miałem podobnie ostatnio na płycie Asusa po aktualizacji biosu. Wejdź w bios, poszukaj opcji: [Boot] - [Launch CSM]. I ustaw ją na: [Enabled].

  • 3 tygodnie później...
miksior
komentarz
komentarz

Hej, w koncu mialem chwile i poszperalem w biosie ale wciaz bez skutku, tzn ustawilem w biosie opcje ktora polecales na Enabled ale nic to nie dalo, kilka screenow z Biosa gdzie widać ze dysk w biosie jest widoczny ale w systemie juz nie...:

image.thumb.png.35634399a783ff68a6c25f3be9f71383.png

image.thumb.png.cecf391a3f874941fc328d9f2bcbe3da.png

 

Przeklikalem chyba caly BIOS i to jedyne opcje zwiazane z dyskami... Czy jest opcja ze to uszkodzona plyta glowna? jak mowie, na poczatku widzialem dysk dopoki nie zainstalowalem kompletu sterownikow

M1NIO
komentarz
komentarz

Ja miałem ostatnio taki case że płyta główna nie widziała dysku SSD, dopiero po przepięciu się do innego portu SATA wykryła i wystarczyło zainicjować dysk w systemie. 

miksior
komentarz
komentarz

Przepialem w inny port SATA i bez rezultatu - wciaz w BIOSIE dysk widze ale w systemie nie

M1NIO
komentarz
komentarz

Nawet jak wejdziesz w zarządzanie komputerem --> zarządzanie dyskami ? 

miksior
komentarz
komentarz

Tak - w zarzadzaniu dyskami widze tylko dysk wpięty w M2, na nim jest windows - niego zrobilem dwie partycje, jedna pod system, druga na pliki. Trzecia partycja to był dysk MX500 ktory wlasnie "zniknal"

miksior
komentarz
komentarz (edytowane)

Dodatkowo najsmieszniejsze jest to, ze np dysk widac w "inne urzadzenia" w windowsie:

image.png.8122b9b0c7f25203fd2b91f993845455.png

Support gigabyte mnie olal i odpisal zebym pytal supportu producenta dysku...

Dysk widac w menadzerze urzadzen ale w zarzadzaniu dyskami juz nie, chyba ze ja cos robie nie tak?

image.thumb.png.1fc96c0f1f581d5126f0e89345e19670.png

FanBiustu
komentarz
komentarz

cześć @miksior Nie jestem, w stanie Ci pomóc, ale zastanawiam się nad zakupem dokładnie takiej samej płyty. W związku z tym chciałbym Cię zapytać, czy jesteś zadowolony z wyboru? Czy z perspektyw czasu zmieniłbyś coś? BTW, planuję baaaardzo podobny zestaw - Ryzen 5 5600, RAM 2x16 GB Kingston Fury 3200, RX 6600

miksior
komentarz
komentarz

Dzis mialem chwile wiec przeinstalowalem system - oczywiscie po przeinstalowaniu dyski sa widoczne, nie znalazlem innego sposobu

@FanBiustu  tak, BIOS jest czytelny, plyta ma dobre opinie, rowniez w kontekscie karty dzwiekowej wiec z mojej perspektywy - amatora jest ok. Smiga z moimi pamieciami Corsair Vengeance 3600 / CL 16

  • Dziękuję 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.