x-kom hosting

Dodawanie ustawień administratora w win 10 poprzez wiersz poleceń CMD

Matt_Elo
utworzono
utworzono

Witam, w komputerze mam Windows 10 zainstalowany, a w nim moje konto Administratora. Stworzyłem sobie drugie konto lokalne testowe "48516". Drugie konto nie posiada uprawień administratora i jest kontem lokalnym o nazwie 48516.  Chcę sobie teraz dodać uprawnienia administratora poprzez wiersz CMD bez wchodzenia na moje konto główne. Oczywiście mogę wejść na moje konto główne i dodać uprawnienia przez ustawienia kont w systemie, albo przez wiersz poleceń CMD, ale chcę to zrobić w inny sposób bez dostępu do mojego głównego konta administratora. 

 

Najpierw próbowałem wejść z instalki win 10 do CMD. Uruchomiłem bootowalny pendrive i przy początkowych ustawieniach Windows uruchomiłem skrótem Schift+F10 wiersz poleceń. Wiersz miał główną ścieżkę: X:\windows\system32\cmd.exe, więc komendą: c: wszedłem na partycję C (moją główną z systemem). Po tym wpisałem do komenty: user localgroup Administratorzy 48516 /add. Wyświetliło się w tym momencie, że nie ma takie lokalnej grupy. A przecież stworzyłem konto lokalne bez uprawnień administratora o nazwie 48516. Więc dodałem to konto do grupy lokalnej wpisując: net localgroup 48516 /add. Po tym wyświetliło się: Polecenie zostało wykonane poprawnie. Następnie wpisałem: net localgroup Administratorzy 48516 /add. I wtedy udało się: Polecenie zostało wykonane poprawnie. Myślałem wtedy, że dodałem do konta lokalnego 48516 uprawnienia administratora, jednak się myliłem. Po wejściu na konto 48516 i próbie uruchomienia CMD z uprawnieniami administratora wyświetla się komunikat, abym podał hasło do konta z administratorem (moje głowne konto). 

 

Próbowałem też innej metody, czyli przez tryb awaryjny. Uruchomiłem komputer ponownie z włączonym klawiszem Schift. Potem uruchomiłem komputer z ustawieniami opcji rozruchu. następnie komputer się uruchomił na nowo i wyświetliło mi się opcje uruchomienia systemu, wcisnąłem opcje 6, czyli uruchomienie z wierszem poleceń cmd. W kolejnym kroku zalogowałem się na konto 48516 i uruchomił się natychmiast po wpisaniu hasła wiersz poleceń.  tam chciałem wpisać: net localgroup Administratorzy 48516 /add, ale wystąpił błąd nr 5, czyli pewnie brak uruchomionego wiersza poleceń bez uprawnień administratora. 

 

Teraz mam pytanie do was, czy da się w ogóle z instalki Windows i uruchomieniu wiersza poleceń dodać takie uprawnienie. Próbowałem to robić i nic to nie dało. Nie miałem uprawnień administratorskich na koncie 48516. Nawet po wyświetleniu się komunikatu, że polecenie zostało wykonane poprawnie. 

 

I drugie pytanie co robię źle, że w trybie awaryjnym wiersz poleceń uruchomił mi się bez administratora. Myślałem, że w trybie awaryjnym udaje się uruchomić CMD jako administrator. 

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc. 

eryk93
komentarz
komentarz

 

2 godziny temu, Matt_Elo napisał:

Chcę sobie teraz dodać uprawnienia administratora poprzez wiersz CMD bez wchodzenia na moje konto główne. Oczywiście mogę wejść na moje konto główne i dodać uprawnienia przez ustawienia kont w systemie, albo przez wiersz poleceń CMD, ale chcę to zrobić w inny sposób bez dostępu do mojego głównego konta administratora. 

Wyjaśnij nam w jakim celu chcesz, to zrobić, skoro z konta głównego bez problemu nadasz uprawnienia na drugim koncie?

Matt_Elo
komentarz
komentarz

W celu nauki czegoś nowego. To nie wydaję się trudne, już prawie to ogarnąłem ale coś nie wychodzi. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.