x-kom hosting

Jaki zasilacz do PC z kilkoma dyskami twardymi, do pracy 24/7?

FrogsterPL
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć. Poszukuję zasilacza do takiej (no, prawdopodobnie takiej) konfiguracji:

- Core i5 13400,

- początkowo 1x SSD M.2 + 4x HDD, docelowo prawdopodobnie 6 HDD i 2 lub 3 SSD M.2,

- karta graficzna zintegrowana (nie będzie osobnej),

- RAM 16 GB DDR5.

 

Komputer będzie działać w trybie ciągłym, zależy mi na czymś dobrym jakościowo - z japońskimi bebechami, możliwie długą gwarancją (2 lata też będą OK, ale każdy dodatkowy rok będzie mile widziany) i co najmniej 6 złączami SATA. Miałem na oku Seasonica CORE Gold GM 500W, ale on ma tylko 4 złącza SATA, więc odpada (EDIT: w innych źródłach piszą, że 6, ale i tak już wykupili z większości sklepów). Zasilacz powinien być modularny lub półmodularny i najlepiej z Moreli, ale inne sklepy też wchodzą w grę. Budżet - do ok. 400 zł, można odrobinę nagiąć, ale wolałbym nie przekraczać 450 zł - no chyba, że będzie NAPRAWDĘ warto za lepszą jakość. Poziom głośności nie jest jakoś super istotny - oczywiście fajnie żeby to było ciche, ale nie musi być rekordzistą w klasie - przy komputerze ktoś będzie przebywać maksymalnie przez kilka godzin w tygodniu.

 

Z oferty Moreli wpadły mi w oko te modele:

- BeQuiet Straight Power 11 450W lub 550W 80 Plus Gold - to już niebezpiecznie blisko 500 zł, no ale seria Straight Power jest jedna wyżej pozycjonowane od System i Pure Power. Gold, bo ma silniejszą linię 5V i lepsze oceny w testach od nowszego modelu 80 Plus Platinum.

- Thermaltake ToughPower GF 550W,

- FSP/Fortron Hydro GSM Lite Pro 550W,

- Corsair RM550x,

- Antec EarthWatts Gold Pro 550W,

- Chieftec Polaris 550 lub 650W (o dziwo 650W jest na Morelach tańszy o 50 zł).

 

Czy z tej listy coś prezentuje się szczególnie dobrze na tle innych?

 

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Trochę poczytałem i żeby już za bardzo nie kombinować, zostawiłem na liście dwa modele:

 

- BeQuiet Straight Power 11 550W 80 Plus Gold (BN281),

- SeaSonic Focus GX-550 (SSR-550FX).

 

Pierwszy jest zauważalnie tańszy, ale ma gorszą gwarancję - 5 lat zamiast 10. Z tego co widzę, SeaSonic jest najlepszą propozycją pod kątem elektrycznym (ale BQ też wypada bardzo dobrze) i ma 10 złącz SATA (BeQuiet bodajże 9), ale z tego co wiem, pojedynczy HDD w RAID potrafi podczas pracy brać 10-11W - a SeaSonic ma "tylko" 20A na linii 5V, podczas gdy BQ ma 24A (co jest pewną ciekawostką, bo nowsza jego odmiana z certyfikatem 80 Plus Platinum ma 22A). BQ w wersji 450W nie ma sensu, bo jest tańszy tylko o kilka złotych od 550W. Corsaira RM550x pomimo bardzo dobrych recenzji odrzuciłem, bo ma tylko 6x SATA - ZAPEWNE by to wystarczyło, ale wolę żeby był zapas. SeaSonic ma co prawda tryb półpasywny, ale na tle wentylatora BQ nie jest to jakąś istotną (o ile w ogóle jakąkolwiek) zaletą.

 

@rafalluz wybacz, że głowę zawracam, ale może byś tu mógł coś podpowiedzieć?

rafalluz
komentarz
komentarz (edytowane)

Be-quiet! cichszy pod obciążeniem, w idle wentylatora też nie usłyszysz, Seasonic dłuższa gwarancja, elektrycznie różnice nie są zauważalne.

 

Problemy z poborem mocy mogłyby być przy rozruchu - wtedy włączamy staggered spin-up, to trochę wydłuży rozruch, ale w założeniu to ma być 24/7, więc niewielki problem.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.