x-kom hosting

Zyxel GS2200-24P - nie można się zalogować.

wesolyyyy
utworzono
utworzono
Cześć.
Urządzenie to Zyxel GS2200-24P. Posiadam jedną sztukę, w drodze do mnie jedzie drugi identyczny. Kupiony przede wszystkim do PoE i obsługi sieci 1Gbps. Pracuje stabilnie i poprawnie.
I tak - wiem że by go uruchomić po resecie muszę podłączyć do niego komputer i ręcznie nadać sobie IP w opcjach karty sieciowej. Konfiguruję jego IP interfejsu po którym będzie widoczny w sieci i pod którym będę mógł min zarządzać podczas pracy. Konkretnie jest to 192.168.2.2 (router ma IP X.X.2.1). Ustawiam hasło administratora i login (Administrator, Administrator). Zapisuję, i przez kilkanaście minut faktycznie po wpisaniu w przeglądarce IP tego Zyxela mogę się zalogować do panelu. Ale po tym czasie wpisuję IP, wyświetla się monit o logowanie, ale zalogować się nie mogę bo hasło ciągle odrzuca jako niepoprawne. A doskonale wiem że jest poprawne bo logowałem się godzinę wcześniej tymi samymi danymi. Problem ten pojawia się za każdym razem po zresetowaniu urządzenia, robiłem to wielokrotnie ale ciągle problem powraca.
Ustawienia fabryczne przywracam wgrywając nowy soft po RS232 i konsolę. Próbowałem z kilkoma wersjami softu, w zasadzie wszystkimi dostępnymi w Internecie (na chomiku jest tego sporo).
Ktoś się spotkał z takim problemem i wie czym jest spowodowany? Może jakaś pamięć szwankuje? W razie potrzeby lutować umiem i kostkę mogę wymienić.
 

Bors
komentarz
komentarz

Cześć

 

 

Tak miałem podobnie z Planetem, i Microsensem (planet mnie zirytował i poszedł na żyletki) spróbuj jeszcze z przeglądarki incognito i testowo ustaw jakieś proste hasło admin admin po zalogowaniu tam powinna być informacja w użytkownikach żeby zapisać do ustawień switcha coś w rodzaju writem memory w cisco, i uruchamiaj go ponownie może zadziała, jak by pamięć szwankowała to również by konfig gubił np. vlan by wyleciał a adresacja by została albo by się nie uruchamiał do końca,

Te switche nie są specjalnie jakoś drogie jak masz siłę to możesz flesha przelutować.

wesolyyyy
komentarz
komentarz

@Bors

Czy jak przelutuję pamięć i wlutuję fabrycznie nową, to soft normalnie wgram przez RS232? Czy nie da rady bez jakiegoś softu obecnego?

Właśnie miałem podobnie - Chrome nie pozwalał się logować, ale Edge normalnie puścił. Potem i on nie pomagał.

Bors
komentarz
komentarz

Żeby wgrać soft potrzebujesz programator -nie wiem jaki jest rodzaj pamięci -ale jak różne przeglądarki nie odpowiadają sprawdź czy możesz SSH albo telnet wywołuje logowanie, być może że to jest coś z certyfikatami niezaufanych firm ewentualnie TSL stary, do takich testów polecam Firefoxa i tylko na incognito, Jeżeli consola będzie komunikat o logowaniu to znaczy że przeglądarka jest zapchana albo w menagerze poświadczeń coś wisi na tym samym adresie i się sypie.

wesolyyyy
komentarz
komentarz

@Bors

Programatora jako takiego nie mam, ale Arduino powinno dać radę.

Właśnie też mi sie wydaje że to problem z przeglądarką, bo jak się podłączę RS232 i odpalę konsolę to logowanie działa poprawnie.

Bors
komentarz
komentarz

To ja jeszcze bym z innego kompa próbował się podłączyć, co do samego programatora to jak nie jesteś pewny czegoś 100% a ma to długo działać to polecam lepiej zostawić i od najprostszych zaczął Ewentualnie Firwall.cpl i wyłącz defendera i jeszcze to sprawdź jak po consoli idzie to powinno dać rade

wesolyyyy
komentarz
komentarz

Znaczy się próbowałem łączyć się z telefonu, również Chrome, i efekty były takie same.

Jak się teraz zastanowię, to kończą mi się pomysły.

Połączenie przez konsolę i port szeregowy działało i pozwalało się normalnie zalogować, ale nie potrafię go używać. Jednak potrzebuję w miarę czytelnego GUI.

Bors
komentarz
komentarz

Ale to zaraz, rozumiem że się podłączysz i jak sesja się kończy to wtedy nie możesz się ponownie zalogować czy ciebie wyrzuca z GUI? 

I w jaki sposób zalogowałeś się telefonem do switcha

Bo o co mi chodzi jak nie chce się ponownie zalogować to gdzieś musi być przechowywany "ślad, log" logowania

Jeszcze jedno czy ty bezpośrednio switch-komputer podłączasz sie kablem i statycznie adresujesz eth. i wyłączasz wi fi podczas połączenia?

 

wesolyyyy
komentarz
komentarz

W momencie utraty możliwości zalogowania się do switcha, a gdy bardzo tego potrzebuję, przywracam go do ustawień fabrycznych poprzez wgranie czystego firmware przez port RS232 i konsolę TeraTerm. Wtedy, by połączyć się ze switchem muszę wyłaczyć wifi, podłączyć się kablem i statycznie ustawić parametry połączenia. Wtedy na domyślnym IP switcha mogę zalogować się danymi domyślnymi i switch automatycznie żąda zmiany tych danych na moje własne. Ustawiam sobie co potrzebuję (czyli w praktyce nic, bo do tej pory nie potrzebowałem). Zmieniam też IP konsoli konfiguracyjnej dla switcha z domyślnego 192.168.1.1 na adres X.X.2.2 (bo 2.1 to router, a sieć x.x.1.x to WAN routera). I teraz nie pamiętam w którym momencie dokładnie tracę możliwość zalogowania. Wiem, że router widzi na adresie x.x.2.2 GUI switcha, i na tym IP normalnie pokazuje mi się okno logowania do switcha. Wprowadzenie poprawnego hasła którego jestem pewien że jest poprawne skutkuje komunikatem, że jednak hasło niepoprawne. Spróbowałem przez Edge i poszło, ale to działało tylko chwilowo. W końcu nie mogę zalogować się przez żadną przeglądarkę. Spróbowałem logowania przez konsolę TeraTerm i podając prawidłowe moje dane normalnie mnie zalogowało, ale nie potrafię zrobić nic więcej bez ładnego internejsu - nie znam komend. W końcu z braku innych opcji wgrywam nowy soft i koło się zamyka.

Nie wiem nic więcej. 

Bors
komentarz
komentarz

Wiesz co jeszcze przychodzi mi do głowy, albo to ze firmware nie pasuje do tego switcha albo to że jest gdzieś w opcjach konfiguracji: backup, albo firmware jest zakładka o zapisaniu przy włączeniu albo zapisz jako konfiguracje domyślną, (nie wiem w jakim języku masz GUI) czasami samo zatwierdź nie jest jednoznacznym z zapisaniu całej konfiguracji trwale, co prawda ja w zyxelami miałem mało do czynienia, bo raptem firwall i jakiś switch ale podobne zachowanie mam w microsensie jak nie zmienię parametru w zapisie  znaczy wprowadzę zmianę ale jest wykonywana tymczasowo do jakiejś innej akcji w tedy poprzednia jest anulowana i dzieje się tak samo jak z tym hasłem -jak bym nie zmienił, dodatkowo ważne jest żeby używać przeglądarki która jest na 100% pewna i najlepiej która nie zapisuje historii i cashe. Jeszcze mam pytanie czy coś jeszcze innego również się zmienia np. adres który zmieniałeś albo hostname switcha? jakiś vlan ucieka?

Jeszcze pytanie czy jest możliwość ustawienia kilku użytkowników, Bo może tego admina zostaw i niech będzie jakimś tam hasłem, a ty stwórz nowego użytkownika z innym loginiem i hasłem ale na takich samych uprawnieniach.

I jeszcze jedno pytanie czy jak chcesz wrócić do ustawień kiedy możesz sie zalogować to zawsze wgrywasz nowy soft czy jakiś reset czy restart

wesolyyyy
komentarz
komentarz

Softów próbowałem 3 lub czterech. Kilka z neta, większość z chomikuj bo tam były. Obecnie używam wersji najnowszej czyli "GS2200-24P_4.00(BPN.4)C0". Miałem też BPN.1, 2 i 3. Na wszystkich efekt ten sam. Zachowanie o jakim mówisz, z zapisaniem konfiguracji jest też spotykane w switchach Cisco.

Teoretycznie jestem w stanie wymusić na przeglądarce niezapisywanie plików dla witryny switcha, ale z prób wynika że po usunięciu ciasteczek nadal zalogować się nie mogłem.

Vlanów nie miałem wtedy ustawionych (będę miał teraz, dlatego chcę mieć ciągły dostęp do switcha), ale z tego co zaobserwowałem nie ucieka kompletnie nic. Mam wątpliwości nawet czy ucieka hasło i login, bo jak pisałem - przez port szeregowy w konsoli mogę się normalnie zalogować ustawionym przeze mnie hasłem.

Tak, jest możliwość ustawienia 3 lub 4 użytkowników, i zrobiłem jak wyżej - fabryczne zostawiłem w spokoju, dodałem swoje jako drugiego użytkownika, efekt ten sam - żadne dane nie przechodzą.

Jak stracę dostęp to restart ani reset nie pomaga. Tylko ponowna instalacja softu która trochę trwa.

Bors
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeszcze jedno mi przychodzi do głowy, czy jak zmienisz użytkownika albo dane logowania to nie odcina http, ewentualnie jeszcze nie wiem czy próbowałeś wyłączyć firwalla defendera i całego security w lapki po zmianie tego hasła, powiem Ci ze mi też już się kończą pomysły ja jak bym był w desperacji to instalował bym jakiś inny soft z GUI który pasuje do zyxla jakiś tomato albo wrt ale nie wiem czy pasuje, albo jak nie masz specjalnie dużo konfigu to przeboleć to CLI powiem szczerze że ja w sumie z GUI to korzystam mało a tak to tylko CLI i jest spoko może trochę wolniej ale jakoś klarownie.

I może zwróć się typowo do jakiegoś Zyxel wyjadaczy u których taki problem rozwiązać to jedno zdanie :P

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.