x-kom hosting

Rozmiar na dysku

MORVILxv
utworzono
utworzono

Witam. Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi proszę czym różni się "Rozmiar" a "Rozmiar na dysku"? Wpisałem to na internecie ale tam piszą tylko o jakichś sektorach, ścieżkach, blokach i alokacjach i ja nic z tego nie rozumiem. Na przykład jeśli mam dysk o pojemności 512 GB to np jakiś plik zajmuje tak jak w "rozmiarze" czyli 2 KB, czy tak jak w "rozmiarze na dysku" czyli 18 KB? Wielkości podane były przykładowo, ale tak to mniej więcej podobnie to wygląda. 

ThreeG
komentarz
komentarz

Rozmiar to podstawowa miara rozmiaru plików, natomiast rozmiar na dysku to ilość miejsca jaką zajmują pliki na dysku, mając na uwadze minimalną wielkość klastra danego dysku. Jak to działa? W NTFS rozmiar klastra to z regułu 4kB.
Przykład: Mamy plik o rozmiarze 2kB, więc rozmiar na dysku to będzie 4kB. Dodatkowa informacja, że na jednym klastrze może być tylko jeden plik, więc mając np. 4 pliki o rozmiarze 1kB każdy, będzie potrzebne 4 klastry, więc rozmiarowo 4 pliki to 4kB, natomiast rozmiar na dysku to już 16kB

MORVILxv
komentarz
komentarz

to plik na dysku zajmuje więcej pamięci niż powinien? jakoś tego nie pojmuję. klastry, sektory, systemy plików chyba jestem niedouczony albo no nie wiem

ThreeG
komentarz
komentarz

W skrócie tak - "zajmuje więcej niż powinien". Ale różnica między rozmiarem plików a zajętym miejscem na dysku przy takim rozmiarze klastra jest tak nieznacząca, że nie warto na to zwracać uwagi.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.