x-kom hosting

Upgrade RAMu (DDR3) w starych laptopach

Keisim
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć wszystkim,

Chce zrobić mały upgrade starych laptopów (jeden nawet bardzo stary ale nie czuje potrzeby wydawania kilku klocków na nowy), i chciałem zapytać o poradę w kwestii RAMu. Jest dwóch pacjentów:

1. HP Pavilion DV6 6b66ew - stara przyzwoita maszyna z i7 na pokładzie , zintegrowaną grafiką oraz drugą dedykowaną Radeon 6770m, dyskiem upgreadowanym do SSD i 12GB RAM DDR3.
2. Asus F555L - i3 również oprócz zintegrowanej posiada dedykowaną grafikę, tym razem jest to NVIDIA GeForce 920M, dysk SSD, i 4GB ramu DDR3 (chyba L)

 

Pytania ogólne:

Częstotliwość:

Jak sprawdzić jaka jest max możliwa częstotliwość u mnie na lapku? Czy dobrać kości pod ten max czy po prostu kupować 1600 a częstotliwość i tak się dostosuje? 

Bios okrojony więc nie ma co myśleć o OC. Chyba ze jest opcja na nieautoryzowane biosy? Warto się tak bawić? 

 

Napięcie:

Jak wygląda sprawa z napięciem? Wiem ze wersje L są kompatybilne ale jak to działa? Jeśli gniazdo jest 1,5V a kości 1,35V to czy jest forsowane wyższe napięcie a one to po prostu wytrzymują czy napięcie jest zmniejszane do tego 1,35?

 

Pierwszy pacjent:

Znajdują się tu dwie kości, 4GB (chyba 10700) i 8GB (chyba 12800). Dopiero teraz zauważyłem ze 8 jest wersją z niższym napięciem (1,35V). Co ciekawe nie gryzą się. W tej chwili jestem w pracy ale wieczorem będę mógł podesłać scriny z CPU-Z (coś jeszcze polecacie?)

Sprawdziłem max capacity w CMD oraz w Powershell, wychodzi na to że mogę mieć tu max 16GB czyli dwie 8 mogłyby śmigać w dualu. Natomiast nie wiem jaką częstotliwość (i napięcie) dobrać. Warto kupić dwie 1,35V żeby mniej energii brały i mniej się grzały?

Czy lepiej dwie 8GB 1600 kupić, czy moze lepiej drugą taką samą 8 jak już posiadam?

Znalazłem na alledrogo kości w przyzwoitej cenie ale nie znam firmy. Mają niższe napięcie (ale skoro tamta działa to i te powinny) i niskie CL9.
https://allegro.pl/oferta/ripjaws-so-dimm-ddr3-8gb-1600mhz-1-35v-cl9-f3-1600-13360304358 

 

Drugi pacjent:

Też ciekawy pacjent, tu mamy dostępne tylko jedno gniazdo do którego mogę dodać RAM, również myśle o dodatkowym 8GB.

4GB które obecnie się w kompie znajdują są, wbudowane w płytę główną. Wygląda na to że tu potrzeba wersji L (u pierwszego pacjenta działają oba napięcia). 

Czy lepiej przerzucić 8GB od pierwszego czy dokupić z wyższą częstotliwością i lepszym CL? Właściwie te z linku powyżej powinny też pasować.

Nie mam tu problemu z kupnem do obu, to nie są wysokie koszty a stare kości albo wykorzystam albo sprzedam.  

 

 

Mavis Dracula
komentarz
komentarz

zainstaluj sobie Aida Extreme, najlepiej złamaną abyś miał dojście do wszystkich detali podzespołów, wtedy dowiesz się jakie pamięci i do ilu giga mobo obsługuje

Keisim
komentarz
komentarz

God bless Chomika ;)

 

Faktycznie AIDA64 duzo więcej ciekawych rzeczy pokazuje :) Załanczam screeny z AIDA64 i CPU-Z

 

Czyli jeśli dobrze rozumiem to:

Pacjent 1 może śmigać max na 1333MHz, czyli specjalnie 1600 nie ma sensu kupować. 

Co też znaczy że 8GB kość nie osiąga max swoich mozliwości. Dobrze rozumiem ze przy 1600 ma CL11 a jeśli idzie na 1333 to ma CL9?
Jeśli dobrze to rozumiem to dwie kości z linka powyżej powinny mieć dość niski CL, zgadza się?
Zna ktoś tą firmę? Te konkretne kości?

 

Pacjent 2 może już działać na 1600MHz. Tu chyba przełożę jednak tą 8GB kość od pacjenta 1

Jak to działa z jeśli są dwie kości z różnymi CL? Są używane tak jak faktycznie są na poszczególnych kościach czy ujednolica się to do wyższego CL?
Jeśli się ujednolicają to te wbudowane mają CL11 więc nie ma co kupować z mniejszym opóźnieniem. 

 

AIDA-Pacjent1.1.png

AIDA-Pacjent1.2.png

AIDA-Pacjent1.3.png

AIDA-Pacjent1.4.png

AIDA-Pacjent2.1.png

AIDA-Pacjent2.2.png

Pacjent1.1.png

Pacjent1.2.png

Pacjent1.3.png

Pacjent2.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.