x-kom hosting

Trzeszczenie Audio CD

Jacek3
utworzono
utworzono

Cześć, tu Jacek

 

To mój pierwszy post :)

 

Mam bardzo, bardzo dziwny problem z odczytywaniem płyt Audio CD w komputerze. 

 

Sprawdzałem już 3 napędy (2x ASUS i teraz LG) i kilka płyt, więc problem musi być w innych komponentach komputera.

 

 

Komputer (tak piszę ogólnie bo to nie problem napędu) ma problem z płytami audio. Przy odtwarzaniu słychać trzeszczenie/strzelanie, zarówno odtwarzając bezpośrednio (próbowałem programem Windows Media Player, foobar2000, a także Rhythmbox na Linuxie) jak i przy próbie zgrywania. Próbowałem różnych formatów: flac, mp3.

 

Ten sam efekt jest jeśli stworzę obraz płyty (przy pomocy Daemon Tools) i spróbuję odtworzyć lub zrippować obraz.

 

Sprawdzałem dla trzech różnych nowych, świeżo odpakowanych z folii, płyt CD, a także dla takiej którą udało mi się wcześniej zrippować na innym komputerze.

 

Podejrzewałbym problem software'owy, ale jeśli na Linuxie jest to samo...

 

Dodam że nie ma absolutnie żadnych innych problemów z dźwiękiem. Już zgrane pliki audio się odtwarzają, filmy, gry, youtube etc. wszystko działa. Płyty DVD z danymi też się odtwarzają, udało mi się zainstalować jakiś prehistoryczny program z płyty.

 

Załączam przykładowy plik audio zgrany z płyty: https://filedn.eu/lF7nGSaNWflf8J96AmQRORu/02. Kill the Raven.mp3

 

Zestaw:

Procesor AMD Ryzen 9 7900X, 4.7 GHz, 64 MB, BOX
Płyta główna Asus TUF GAMING B650M-PLUS WIFI
Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 5600MHz, CL40
Karta graficzna MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio 12GB GDDR6X
Zasilacz Asus ROG Strix 850W (ROG-STRIX-850G)
Dysk SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (LNM620X001T-RNNNG)

 

sprawdzane napędy CD
2x Napęd Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS
Napęd Lite-On iHAS122-14

 

Bardzo proszę o sugestie co robić!!

FrogsterPL
komentarz
komentarz

O kurde, nie spotkałem się wcześniej z czymś takim. A czy próbowałeś podłączać napędy innym kablem SATA i/lub do innych złącz SATA na płycie głównej? Teoretycznie można by też pokombinować ze zmianą przewodu zasilającego na inny, ale zacząłbym od przyjrzenia się kablowi transmisyjnemu.

Jacek3
komentarz
komentarz (edytowane)

Też o tym myślałem, ale niestety nie mam dodatkowych kabli pod ręką do testowania.

To jest ten napęd:

https://www.morele.net/naped-lite-on-ihas122-14-627120/

 

I obecnie jest podłączony przez specjalistów morele net do złącza zakreślonego na zielono:

image.thumb.jpeg.78abfefc60bd41667ef2b038f40fd43b.jpeg

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b650m-plus/

Obszar zakreślony na czerwono jest zakryty przez kartę graficzną, ale do złącz SATA pod spodem pewnie udałoby mi się dostać od drugiej strony.

 

To jest taki podwójny kabel, który łączy to pinowe USB z Sata. Podobny do tego, tyle że power i data idą w oddzielnych wiązkach.

USB 3.0 20 Pin Motherboard Header to 22 Pin SATA HDD SSD Cable - modDIY.com

 

Panel tylni zasilacza (Asus ROG Strix 850W (ROG-STRIX-850G) https://rog.asus.com/pl/power-supply-units/rog-strix/rog-strix-850g-model/spec/:

h732

Jak w inny sposób da się taki napęd podłączyć do tej płyty głównej? I jaki kabel dokupić, jak już mam zamawiać to zasilający od razu też żeby 2x nie płacić za przesyłkę.

 

Edytowane przez Jacek3
FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)
45 minut temu, Jacek3 napisał:

do złącza zakreślonego na zielono

Jak rozumiem, te napędy Asus sprawdzałeś także tym kablem, podłączając do złącza USB na płycie głównej?

 

45 minut temu, Jacek3 napisał:

niestety nie mam dodatkowych kabli pod ręką do testowania

Skocz do dowolnego sklepu komputerowego w okolicy. 95% szans, że będą mieć całe sterty kabli transmisyjnych SATA, prawdopodobnie nawet nieużywanych - i sprzedadzą za 2, 5, 10 zł. Jeśli to będzie coś nieużywanego, weź jeden, jeśli używane - dla pewności możesz ze dwa, do testów.

 

45 minut temu, Jacek3 napisał:

Panel tylni zasilacza

Tylny ;) Napęd powinien zostać podłączony do sekcji Peripheral-IDE/SATA/Molex zasilacza. Przewód powinieneś mieć w domu, np. w pudełku po zasilaczu, lub w miejscu gdzie składujesz drobiazgi, które dostałeś wraz z komputerem. Uwaga: do zasilacza nie można dokupić dowolnego przewodu zasilającego*, to musi być przewód konkretnie do tej marki/serii zasilaczy.

 

* - w sensie, przewód gniazdko-komputer jest zawsze taki sam, ale mi chodzi teraz o przewód łączący zasilacz z zasilanym przez niego elementem komputera - w tym przypadku napędem CD/DVD.

Edytowane przez FrogsterPL
Jacek3
komentarz
komentarz

Wśród kabli które doszły z zasilaczem nie ma żadnego SATA 15-pin.

Czy mogę zaryzykować kupno czegoś takiego:

https://www.morele.net/delock-sata-15-pin-pcie-6-pin-0-21m-zolty-82924-592164/ 

image.thumb.png.299d8f4ed4c7ad5463322b9767412d05.png

+ SATA taki

image.thumb.png.58c6caec14637be18639ddb2edd807c6.png

Wysyłam linki na morele, ale mogę podejść do jakiegoś stacjonarnego.

 

Czy kombinacja power z tego pinowego USB + data z innego slotu SATA na płycie głównej jest OK?

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Hmmm. Dobra, ja jednak w zasilaczach nie jestem na tyle pewny siebie, by Ci z całą pewnością siebie coś polecić czy odradzić w kwestii przewodu zasilającego. Poproszę tu o pomoc @rafalluz.

 

Przewód transmisyjny jak najbardziej będzie OK - producenta co prawda nie znam, ale to pewnie w większości i tak z jednej fabryki idzie, tylko w inne folie czy pudełka jest pakowane. A napęd CD/DVD nie ma dużych wymagań pod tym względem.

 

Tym niemniej, jeśli zamawiałeś nowy komputer typu "składak", wraz z usługą montażu, a sklep Ci tych kabli nie przysłał, to jest tu coś srogo nie tak. Spróbuj się do nich odezwać, że właśnie zdałeś sobie sprawę, że sklep tych kabli Ci nie dał, choć powinny być.

 

Pytanie brzmi: jakie kable do zasilacza sklep Ci przekazał? Ile ich było i jakich?

Edytowane przez FrogsterPL
Jacek3
komentarz
komentarz

Przepraszam, pomyłka. Źle prześledziłem gdzie biegną kable.

1. Kable do napędu nie idą do tego USB, tylko prawidłowo - do złącza SATA i do zasilacza

2. Dwa kable SATA były załączone (tyle ile powinno być), ale zapomniałem że oba już były zamontowane., jeden użyłem do podłączenia dysku SSD.

 

Serwis morele się już ze mną skontaktował.

Także wszystko jest, tylko problem pozostał. To wszystko jest nówka, zakup sprzed miesiąca, więc nie powinno być problemów.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
23 godziny temu, Jacek3 napisał:

To wszystko jest nówka, zakup sprzed miesiąca, więc nie powinno być problemów

Żebyś Ty wiedział, jakie czasem cyrki odchodzą w nowych sprzętach... :D A kable to akurat w przypadku dysków i napędów stosunkowo częste źródło problemów.

 

Skoro kable SATA masz dwa, to spróbuj je podmienić między urządzeniami i sprawdź, czy to coś zmieni. Jeśli nie to podłącz też napęd do innego gniazda SATA niż dotychczas.

Jacek3
komentarz
komentarz

Sprawdzałem już wszystkie kombinacje, nawet zdemontowałem kartę graficzną żeby wszystkie zakryte porty posprawdzać.

 

Mi to wygląda na jakiś brzegowy problem integracyjny. Wszystkie komponenty działają prawidłowo ale jakaś kombinacja płyta główna/ram/procesor nie współgra z płytami audio. Będę zamawiał napęd zewnętrzny na USB.

  • 1 miesiąc później...
Mavrik
komentarz
komentarz (edytowane)

Mi wygląda na zabezpieczenie płyty przed kopiowaniem.

Jak problem występuje na totalnie innym komputerze to jest j/w.

Edytowane przez Mavrik

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.