x-kom hosting

[PROBLEM] Problem z chłodzeniem wodnym na nowej płycie głównej

Enzix
utworzono
utworzono
Witam, nie tak dawno temu "zmodernizowałem" komputer zmieniłem Płytę główną z Aorusa b450 elite na Asusa TUF GAMING X570 Pro i Procesr z Ryzen 5 2600 na Ryzen 5 5800x3d
Problem polega na tym że komputer jest bardzo głośny, wiatraki odpalają się w niespodziewanych momentach na 100% Pompa mam wrażenie że też jest ustawiona cały czas na 100% na poprzedniej płycie głównej nie miałem takich problemów.
Co do chłodzenia jest to NZXT Kraken Z73 3x120mm
Na płycie mam takie wejście jak "AIO PUMP" natomiast jak dobrze pamiętam ja podpiąłem chłodzenie pod 4 pinowe CPU_FAN a samo złącze z chłodzenia jest 3 pinowe

FrogsterPL
komentarz
komentarz

A tak właściwie to dlaczego, choćby dla sprawdzenia, nie podpiąłeś Krakena pod złącze AIO PUMP? Kabel jest za krótki?

Enzix
komentarz
komentarz

Z tego co pamiętam jak montowałem PC, to tak jest za krótki lecz mogę to ponownie sprawdzić

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Sprawdź proszę. Jest taka możliwość, bo trafiłem na innym forum na post użytkownika, który skarżył się właśnie na zbyt krótki kabel swojego AIO i tym samym niemożność podłączenia do tego złącza.

Enzix
komentarz
komentarz

Czysto hipotetycznie uznajmy że się uda podłączyć to do złącza AIO PUMP, co wtedy z cpu fan?

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

O ile dobrze rozumiem to co wyczytałem w sieci, to nic - po prostu będzie wolne (ale poczekaj proszę, aż wypowie się jeszcze ktoś bardziej obeznany w chłodzeniu wodnym). Grunt, żeby chłodzenie dostawało zasilanie i działało prawidłowo. Zwróć uwagę, że istnieją nawet pasywne układy chłodzenia procesorów (czyli, mówiąc wprost, same radiatory) - one też nie są wpinane do CPU_FAN (ani do żadnego innego złącza, no bo jak) i nie ma z tym problemu. Trzeba jednakowoż zwrócić uwagę w BIOSie/UEFI, żeby nie była włączona opcja alarmu przy niedziałającym wentylatorze procesora - ale zgaduję, że masz to domyślnie wyłączone.

 

Może @anioł2009 coś tu podpowie?

anioł2009
komentarz
komentarz

Cpu_fan zostawiasz wolne. U mnie tez jest podłączone pod pump_aio

  • Dobra wypowiedź 1
Enzix
komentarz
komentarz

Dobrze, Panowie wniosek jest taki że podłączyłem pod aio pump i jest super odpaliłem komputer i nie bylo upierdliwego dźwięku jakby komputer miał odlecieć w kosmos natomiast problem jest taki żr wyskakuje mi CPU Fan Error

Dobra wyłączyłem w biosie Fan speed dałem na "Ignore", teraz nie pokazuje mi prędkości wentylatora, tak ma być?  "Fan n/a"

Bez tytułu.png

Też zauważyłem że temperatura dosyć szybko rośnie pomimo siedzenia na pulpicie z 39 do 55/60 nagle i spada

Dobra, test na OCCT zrobiłem, jest lepiej tak mi się wydaję choć pewny nie jestem czas pokaże, serdecznie wam dziękuję:) W razie czego napiszcie czy dobrze że zrobiłem ten Fan speed na ignore

anioł2009
komentarz
komentarz

W niektórych plytach trzeba dac ignore fan error zeby nie wywalalo błędu... Ot taki feature w razie awarii chłodzenia CPU. Jesli temp sa w porzadku to nic sie nie dzieje

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.