x-kom hosting

Uciekający RAM

webbersen
utworzono
utworzono (edytowane)

Pany, problem mam następujący.

Mam w lapku aktualnie 32 gb ramu (2x16). Niedawno dołożyłem 16 bo mi coś powoli chodził. Po dołożeniu ramu w sumie bez zmian.

W menadźerze zadań pokazuje mi, że procesy zjadają około 50% ramu, ale wylistowane procesy to może max 6 gb zabierają. Nie kumam o co chodzi. Dlaczego pokazuje mi, że około 15 gb jest w użyciu, a faktycznie jest może z 6 gb. Zanim dołożyłem ramu zjadało mi podobnie około 6 gb przy włączonych przeglądarkach i aplikacjach czyli około 50 % zasobów, tylko, że wtedy miałem 16 gb, a nie 32. O co tu może chodzić? Można to jakoś zoptymalizować?

 

Lenovo thinkpad x1 extreme 20MF000SPB

MZ.png

MZ2.png

anioł2009
komentarz
komentarz

A przeleć go Malwarebytes Antimalware... Bo czasem jakiś miner albo inny subprogram sie wciśnie i go nie widać w procesach

  • Dobra wypowiedź 1
webbersen
komentarz
komentarz

Niestety, ale brak poprawy. Coś tam znalazło, coś tam w kwarantanne poszło, ale dalej taki sam cyrk z tym ramem.

leelareso
komentarz
komentarz

zawsze możesz format zrobić

webbersen
komentarz
komentarz

Oczywiście, że mógłbym, ale tego to unikam jak ognia. Z 10 lat żadnego formata nie robiłem. Być może jest jakaś opcja by sobie pomóc bez takich drastycznych posunięć.

leelareso
komentarz
komentarz
10 godzin temu, webbersen napisał:

Z 10 lat żadnego formata nie robiłem.

Shame Facepalm GIF by MOODMAN bez komentarza

webbersen
komentarz
komentarz

@leelareso  rozumiem, że masz z tym jakiś problem, że wymieniam laptopy średnio co 1,5-2 lata i nie robię w nich formata (bo nie widzę takiej potrzeby)? Jak nie masz nic ciekawego do napisania co by pomogło to wstrzymaj się od komentarzy następnym razem.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

A sprawdzałeś w trybie czystego rozruchu systemu jaka jest różnica w użyciu ramu? Być może jakaś aplikacja niesystemowa ma wyciek pamięci. No i na tym zrzucie przeglądarka Brave sporo używa ramu. Dla porównania u mnie Opera ma ok. 800-900 MB użycia ramu a u Ciebie jest 3k MB. Ile jest otwartych kart przy takim użyciu?

anioł2009
komentarz
komentarz

Ja bym w tym momencie wyłączył brave'a i aplikację tradingową i sprawdził zuzycie ramu. 

webbersen
komentarz
komentarz

Taa u mnie to norma, że Brave tyle wciąga, zazwyczaj mam około 10 zakładek + wtyczki. Dużo lepiej chodzi niż Chrome (niedawno się przerzuciłem).

Ogólnie to, że Brave i TradingView drenują mi pamięć to jest dla mnie akceptowalne, bo to są konieczne apki do pracy, bardziej mnie zastanawia gdzie reszta ramu "ucieka".

 

Po włączeniu kompa bez tych apek wygląda to nastepująco. Zużycie około 20% - 6gb ramu. Dalej wydaje się to zbyt dużo jak na standardowe aplikacje w tle oraz windows.

 

Zastanawia mnie również fakt, że w momencie posiadania 16gb ramu i tym samym obciążeniu apkami (w podobnych konfiguracjach z zużyciem) "żarło" około 50 % ramu, po dołożeniu kolejnych 16 gb dalej zużywa około 50%.

11.png

22.png

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

18-19% użycia pamięci to jest norma przy uruchomionych aplikacjach autostartu ale bez przeglądarki internetowej. Jak sam widzisz te 2 aplikacje co wyłączyłeś zjadają  u Ciebie ok. 30% pamięci (15,4 - 6 = 9,4 GB) a nie 4,5 GB jak by wychodziło z kolumny pamięć z 1 zrzutu. Dlatego po zsumowaniu użycia wszystkich procesów z kolumny pamięć zawsze wyjdzie sporo mniej niż rzeczywiste użycie ramu.

webbersen
komentarz
komentarz

Ok, jestem w stanie założyć, że menager zadań przekłamuje wyniki i te apki pobierają więcej ramu niż rzeczywiście wskazuje na to program, ale dalej w takim razie dziwi mnie fakt, że przy podobnych działaniach przed dołożeniem 16 gb ramu pobieranie miałem podobne czyli na poziomie 50%. Tego już nie jestem w stanie logicznie wytłumaczyć :)

anioł2009
komentarz
komentarz
33 minuty temu, webbersen napisał:

Zużycie około 20% - 6gb ramu. Dalej wydaje się

Wydaje się .. to normalne zużycie ramu przy tylu procesach. Podejrzewam że apka tradingowa ma subprocesy które zżerają ram.

toska78
komentarz
komentarz

Autorze, procentowe użyciu ramu na świeżo uruchomionym systemie (z identycznymi aplikacjami autostartu) będzie mniej więcej takie samo zarówno przy 16 jak i 32 GB ramu. To nie działa tak że przy 16 GB ramu na świeżo uruchomionym systemie było np. 20% użycie ramu to przy 32 GB ramu będzie to 10%.

webbersen
komentarz
komentarz

Tylko, że ja nigdzie nie napisałem, że chodzi o pracę na świeżo uruchomionym systemie z aplikacjami autostartu. Chodzi o to, że podobne zużycie ramu czyli 50% było przy 16gb korzystając normalnie z systemu i aplikacji w tym przede wszystkim Brave i TradingView. Więc wydaje mi się rozsądne i logiczne,  że korzystając z tych samych aplikacji, które pobierają w przybliżeniu tyle samu ramu po dołożeniu ramu x2 pobór pamięci będzie na dużo mniejszym poziomie, a nie na takim samym. Takie tez było moje założenie przy zakupie kolejnej kości 16 gb.

anioł2009
komentarz
komentarz

Niektore aplikacje maja ustawiona alokacje ramu w procentach na stale np 20% i teraz logiczne ze 20% z 32gb bedzie wiecej zajete niz przy 16gb.

webbersen
komentarz
komentarz

Niektóre to znaczy jakie? Akurat Brave i TradingView? Trochę nie chce mi sie w to wierzyć. Jaki sens w takim razie miałoby dokupywanie ramu skoro zużycie dalej byłoby to samo i nie uzyskalibyśmy poprawy wydajności?

W sensie nie podważam, nie mam odpowiedniej wiedzy żeby to zanegować, ale jest to dla mnie  po prostu nielogiczne.

anioł2009
komentarz
komentarz

Nie kazdy uzywa akurat tej samej aplikacji tradingowej wiec zakup ramu ma sens... Nie ma co doszukiwac sie drugiego dna skoro ich wylaczenie przywrocilo normalne wartosci zuzycia ramu 

Gawel
komentarz
komentarz

System sam sobie przydziela zasoby. Jak masz go więcej to system będzie go wykorzystywał. Ja bym sprawdził w trybie czystego rozruchu ile pobiera. Do tego przegląd autostartu, znając życie jak to laptop to jest od groma aplikacji producenta nikomu nie potrzebnych. Do tego aplikacje ze sklepu to co niepotrzebne to uninstall 

webbersen
komentarz
komentarz

Ogólnie co niepotrzebne już poleciało dawno, ale zrobię jeszcze bardziej dokładne czystki.

Bardziej mnie martwi zużycie menadżera okien windows, to już nie jest normalne przecież :D 

Pewnie jakis bug, menadzera wyłącze i będzie ok, ale niepokojące to zużycie.

 

33.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.