x-kom hosting

Problem z Overdrive i rozmyciem kolorów w ASUS TUF Gaming VG34VQL1B

Shark44
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam serdecznie,

Jest to mój pierwszy post na tym forum.

Poskładałem nowy komputer i od początku mam problem na pewno z monitorem jak w tytule (który trafi na reklamację) ale zastanawiam się czy to tylko monitor jest winowajcą.

Sepc komputera:

 

Procesor - i5 12400F

Chłodzenie - bi quiet Pure Rock 2 120mm

Płyta Główna - ASUS TUF Gaming Z690 PLUS D4

Karta graficzna - Gainward RTx 4070Ti

Dysk - Kingstone KC3000

RAM - Kingstone Fury Renegade RGB DDR5 2x16GB 3600 MHz CL16

Zasilacz - Seasonic GX-750 80Plus gold

Monitor - ASUS TUF Gaming VG34VQL1B

 

Gdy jest włączona funkcja w monitorze Wariable Overdriwe (fabrycznie 60%) ale nie ma znaczenia czy 20 czy 100 pojawia się problem jak na poniższych zdjęciach i filmach (chodzi o niebieską lub innego koloru poświatę na krawędziach przedmiotów czy postaci podczas ruchu kamerą). Dodam, że ten efekt występuje nawet w pulpicie ruszając otwartym oknem folderu czy jakiejś aplikacji. Dopiero wyłączenie tej funkcji (ustawienie na 0) pozbywa się tego efektu, ale wtedy występuje ghoting znacznie większy niż przy włączonej funkcji Overdrive. I z tego powodu monitor wędruje na reklamację.

 

Ale dodatkowo występują inne efekty które moim zdaniem nie powinny się pojawiać. 

 

Podczas ruchu np. za palcami postaci podąża taka smuga ciemnego koloru (co widać na załączonym zdjęciu), podczas ruchu stóp gdy postać chodzi wokół stóp są czarne cienie (to na załączonym filmie.

 

Wszystko co opisałem wyżej obrazują filmy z YT do których linki zamieszczam poniżej. Proszę Was o opinię czy wszystkiemu jest winien monitor i nie działająca funkcja Overdrive czy może, za część tych problemów może odpowiadać coś innego? Jeżeli tak to co? Czy to kwestie sprzętowe czy raczej softowe. 

Dodam, że przed napisaniem tego posta zrobiłem wiele we własnym zakresie, aktualizacja sterowników karty graficznej i monitora, podłączanie kilku kabli HDMI i w końcu zakup kabla DP 8k, sprawdzanie tej samej gry na lapotobie i jednocześnie na monitorze (na laptopie brak problemów z Overdrive, a na monitorze występują. Efekty z nowych gier tj. Cyberpunk i Death Stranding sprawdzone na 6 letnim TV tam te efekty z cieniami czy czarnymi kolorami za palcami występują w minimalnym stopniu, oczywiście na TV nie ma problemu z poświatą podczas ruchu bo nie ma on funkcji Overdrive. 

 

Filmy na YT;

Czarne cienie przy stopach podczas chodzenia - 

 

 

Czarne smugi za palcami postaci - 

 

 

Włączona funkcja monitora Overdrive  gra z PC - 

 

 

Włączoba funkcja monitora Overdriwe, gra z PS5 - 

 

 

 

 

 

Monitor niebieska poświata 1.JPG

Poświata 2.JPG

Monitor czarne smugi.JPG

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.