x-kom hosting

Pamięci RAM Kingston Fury Beast 16GB (x2) 5200MHz - nie działa profil XMP

TomPro500
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam wszystkich, odświeżyłem wreszcie swój komputer po paru latach, obecna konfiguracja to:

- procesor Ryzen 9 7900 (bez X)

- płyta MSI pro b650-p Wi-Fi 

- pamięć jak w temacie, czyli Fury Beast 32 GB 5200MHz w dwóch kościach od Kingstona (model kompatybilny z tą płytą główną, załadowane w odpowiednie gniazda)

 

Komputer działa, ale tylko przy taktowaniu RAMu na poziomie 4800 Mhz, włączenie profilu XMP-1 powiduje, że komputer zawiesza się po kilkudziesięciu sekundach pracy (czasem jeszcze podczas ładowania Windows, zwykle zaraz po załadowaniu). Nigdy nie konfigurowałem pamięci poza włączaniem automatycznych profili XMP, więc nie bardzo wiem, co w takiej sytuacji zrobić;-)

 

BIOS zaktualizowany do najnowszej wersji. 

spioszeq
komentarz
komentarz

Jeśli tylko na xmp się wiesza to albo zmniejsz taktowanie, albo zwiększ opóźnienia. Spróbuj odpalić jeszcze xmp na singlu 1 kości, potem na drugiej zamień sloty w dualu z b na a i na odwròt. Mi irdmy nie idą na xmp i sprzedawca nie robił problemòw ze zwrotem w razie co.

  • 1 miesiąc później...
GrabaX
komentarz
komentarz

@TomPro500 Udało ci się rozwiązać ten problem? Mam podobnie na moim R5 7600X, te same pamięci chcą działać tylko na 4800mhz.

qustosz
komentarz
komentarz

Zaktualizuj BIOS UEFi do nowszej wersji. Wersje fabrycznie wgrane są stare i są problemy.

Niebieska
komentarz
komentarz

Przede wszystkim, w których gniazdach masz wsadzone pamięci? A2 i B2? (czy tam 2 i 4?)

TomPro500
komentarz
komentarz (edytowane)

@GrabaX Tak, udało mi się. Musiałem zmienić dwa ustawienia - SoC/Uncore OC Mode trzeba było ustawić na "disable", moja płyta główna z jakiegoś powodu przy każdej zmianie ustawień taktowania włącza tę funkcję i druga sprawa - musiałem ręcznie ustawić częstotliwość FCLK na 1733 MHz. Przy ustawieniu "auto" nie dało się korzystać z komputera. 

@qustosz Wszystko zaktualizowałem, nie za wiele to dawało. Pomogła dopiero zmiana FCLK z domyślnie ustawiającego się przez płytę na 2000 MHz, na 1733 MHz, co jest - jak znalazłem w sieci - podstawową wartością dla tego procesora. Podobnie trzeba u mnie pamiętać o wyłączeniu funkcji SoC/Uncore OC Mode. 

@Niebieska Jak wyżej. Udało mi się wszystko uruchomić, choć przy okazji kosztowało mnie to zakup innej pamięci - obie jednak działały poprawnie dopiero po zmianie wcześniej wspomnianych ustawień w Biosie.

  • Dziękuję 1
qustosz
komentarz
komentarz

Na płycie Asusa wybierasz profil dla pamięci, zapisz i działa, oczywiście dopiero na BIOS 1410 niby oznaczony jako Beta, ale najnowszy. Fajnie, ze Tobie się udało. :) 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.