x-kom hosting

Problem z rozruchem systemu po zmianie wielkości partycji

gregorjan
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, wczoraj zmieniłem wielkość dwóch partycji programem AOMEI Partition Assistant i teraz przy każdym uruchomieniu systemu pokazuje mi taki komunikat:

 

image.thumb.jpeg.fbdf3385b96684076ac9b85626ff5752.jpeg

 

po wybraniu Enter mogę uruchomić system niby normalnie:

 

image.thumb.jpeg.c586d86e4d929f212fcf50ecfd9a3da5.jpeg

 

Jak to naprawić?
System mam na C, ale zmieniałem wielkość D i E, systemowej i ukrytych nie ruszałem.
Program wykonał niby poprawnie zmianę wielkości, zrestartował kompa i wszystko było ok. A dziś po włączeniu ten komunikat.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja bym najpierw zrobił to co jest napisane w punktach 1, 2 i 3. Punkt 1 dotyczy uruchomienia komputera z nośnika instalacyjnego. Skoro przy każdym uruchomieniu sprzętu włącza się ten menedżer rozruchu, coś się przestawiło w systemowych plikach rozruchowych.

gregorjan
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie mam nośnika instalacyjnego, jedynie backup systemu zrobiony za pomocą Ashampoo Backup. A gdzie te pliki rozruchowe się mieszczą, może bym porównał z kopią?

 

Kilka tygodni temu zmieniałem wielkość partycji systemowej tym samym programem i też wystąpił podobny błąd:

 

image.thumb.jpeg.9502931bb2642e2de728c51d19800f3c.jpeg

 

Jednak występował tylko przez 2 rozruchy, potem jakby się coś samo naprawiło i następne uruchomienia były ok.

toska78
komentarz
komentarz

Kwestia jest taka że jeśli system był instalowany przy podłączonym 2 dysku (niesystemowym) bootsector mógł być zapisany na tym 2, niesystemowym dysku. Po zmianach partycji na tym 2 dysku bootsector mógł został przeniesiony w inne miejsce przez co normalne uruchomienie systemu (bez menedżera rozruchu) jest niemożliwe mój link.

gregorjan
komentarz
komentarz

System był instalowany przy podłączonym 1 dysku.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

A możesz przywrócić system z tego backupu zrobionego z użyciem Ashampoo Backup? Bo jeśli nie to bym skombinował zrobienie pendrive'a jako nośnika instalacyjnego systemu. Z niego uruchomić komputer i wybrać opcję Napraw tak jak jest na zdjęciu z menedżera rozruchu. A jak to nie pomoże to wykonać te komendy w cmd z powyższego zalinkowanego tematu.

gregorjan
komentarz
komentarz (edytowane)

Teoretycznie mogę przywrócić system z użyciem Ashampoo Backup, ale nigdy tego nie robiłem więc boję się co mi przywróci - czy sam system czy całą partycję. Od zrobienia kopii minęły ze 2 tygodnie i trochę pozmieniało się na partycji systemowej (jakieś programy i katalogi doszły/zostały usunięte). Mam w backupie dostęp do całej kopii partycji więc mogę przywrócić/sprawdzić pojedyncze pliki/katalogi. 

Naprawy raczej nie mogę zrobić z nośnika instalacyjnego bo jest to system modowany, więc niby nie wskazane jest używanie poleceń typu sfc scannow bo mogą popsuć to co zostało zmodyfikowane przez twórcę.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie chodzi o sfc /scannow tylko o:

 

Cytuj

1. Bootrec /fixmbr

2. Bootrec /fixboot
3. Bootrec /ScanOs
4. Bootrec /RebuildBcd

 

Przeglądałeś w ogóle ten zalinkowany temat? Tam jest mowa też o innych poleceniach ale najpierw trzeba by te sprawdzić.

gregorjan
komentarz
komentarz

Przed sprawdzeniem tych komend sprawdziłem jeszcze funkcję Odbuduj MBR w programie AOMEI Partition Assistant i po pierwszym restarcie dalej był ten błąd, ale przez kilka kolejnych rozruchów już go nie było. Nie wiem czy problem został rozwiązany, ale póki działa to na razie nie będę w tym grzebał.

  • Super 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.