x-kom hosting

Jakie chłodzenie do 13700K pracującego 24/7 - powietrzne czy wodne?

tajbrek
utworzono
utworzono

Mam prośbę do forumowych ekspertów o poradę dotyczącą doboru chłodzenia do komputera wykonującego intensywne prace obliczeniowe 24/7/365.

Zestaw z procesorem i7-13700K i 128 GB RAM będzie działał pod stałym wysokim obciążeniem (wykorzystane będą wszystkie rdzenie i wątki, najlepiej powiedzmy na poziomie około 90% zużycia CPU).

Brak OC. Brak korzystania z GPU.

 

Najwyższym priorytetem jest ograniczenie głośności, drugim priorytetem jest ograniczenie poboru energii.

Istnieje możliwość zmniejszenia obciążenia CPU w celu polepszenia kultury pracy.

 

Nie mam ścisłego limitu budżetu.

Mam świadomość skrócenia żywotności chłodzenia działającego w takim trybie, nie jest problemem okresowa wymiana.

 

Czy w takim zastosowaniu ma sens chłodzenie cieczą?

Czy lepiej wybrać chłodzenie powietrzne?

 

Będę wdzięczny za rekomendacje konkretnych modeli.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Cena/jakość AF 360 II tylko nie do każdej obudowy wejdzie, kwestia jaka reszta sprzętu.

 

W teorii Noctua D15 też da radę schłodzić 13700K ale ten Arctic będzie wydajniejszy i nawet cichszy.

  • Dziękuję 1
tajbrek
komentarz
komentarz
14 godzin temu, UnnamedPlayer napisał:

Cena/jakość AF 360 II tylko nie do każdej obudowy wejdzie, kwestia jaka reszta sprzętu.

Wstępnie myślę o obudowie Corsair 4000D Airflow (453x230x466 mm). Będzie pasować?

 

Nie mam jeszcze konkretnych pomysłów na płytę główną i zasilacz, o to będę chciał zapytać w osobnym wątku po dokonaniu wyboru chłodzenia.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Do 4000D Airflow tylko na front ale tez odejdzie Ci kilka cm na GPU także trzeba pilnować długości karty 

image.png.881822ee9b8565dc1a2206355bef152f.png

 

https://pcpartpicker.com/b/fXy48d

 

  • Dziękuję 1
tajbrek
komentarz
komentarz (edytowane)
Dnia 21.02.2023 o 12:41, UnnamedPlayer napisał:

Do 4000D Airflow tylko na front ale tez odejdzie Ci kilka cm na GPU także trzeba pilnować długości karty 

 

Widzę, że niestety ten model 360 (3x120) jest bardzo słabo dostępny na rynku.

Czy wersje 280 (2x140) lub 240 (2x120) wystarczą do schłodzenia 13700K?

Edytowane przez tajbrek
UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Ja bym niżej jak 280 nie schodził 

 

W konputroniku masz Navisa F360 ale nie przemawia dla mnie kultura pracy i długość gwarancji bo tylko 3 lata gdzie w Arcticu masz aż 6 lat.

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.