x-kom hosting

Problem z nowym monitorem

deniquefin
utworzono
utworzono

Cześć. 
Potrzebuję pomocy z nowym monitorem. 
Dokładnie ten model: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-gigabyte-m32qc-32-2560x1440px-165hz-1-ms-curved
Z zastrzeżeniem, że to wersja m32qc, nie g32qc a, której jest wiele recenzji w internecie.
Ten model g32qc ma dużo recenzji (pozytywnych) i jest droższy, ale ktoś mi pisał, że między nimi nie ma różnicy i brać tańszy.

Po podłączeniu kablem display port monitor do komputera (procesor i7-6700k + RX 6700XT) ustawiłem 165hz w windowsie, z pomocą jakiegoś filmu na youtube dostosowałem mniej więcej opcje w menu monitora i rozpocząłem testy.
Straszne rozczarowanie. Przesiadłem się z jakiegoś starego wieloletniego monitora Fujitsu Siemens 23 cale FHD 60hz i... jest gorzej.
32 cale, 2k i zakrzywiony ekran robią wrażenie, ale od strony technicznej wychwytuję wiele błędów i słabą jakość.
Przykładowo ustawione różne tapety na pulpit w formacie 2k wydają się niewyraźne i widać piksele. 
Netflix i HBO Max, różne filmy czy seriale wyglądają niewyraźnie, mają moim zdaniem nie do końca naturalne kolory, do tego filmy nie są płynne, jakby lekko zacinało.
Internet światłowodowy 1gb/s podłączony do komputera kablem, na starym monitorze nie było takich problemów.
W grach też jest coś nie tak. Kolory nienaturalne, rozjeżdżają się, jest ten efekt smużenia mocny. Po zabawie opcją overdrive najlepiej wypada jej całkowite wyłączenie, ale nie eliminuje smużenia.
Przykładowo w CS GO mając kamerę ustawioną na jakąs białą tablicę, przy ruchu kamerą rozmywa się żółty cień za tą tablicą. Inne ciemniejsze elementy też pozostawiają ciemne smugi.
Ogólnie nie mam kosmicznych wymagań, wiem że monitor 32 cale 2k i 165hgz za 1500zł to budżetowy wybór i nie biorę high-endowego produktu w tej cenie.
Ale jednak poza większym rozmiarem i zakrzywioną matrycą liczyłem też na skok jakości obrazu ze względu na 2k, nowszy model i tak dalej. A jest gorzej.
Filmy ogląda się niekomfortowo, gra się dziwnie, bez przyjemności. Obraz niewyraźny, kolory wydają się dziwne, nienaturalne, momentami widać jakieś piksele, brak ostrości. 
Ciężko mi to jakoś zobrazować i opisać, ale czy to normalne? Byłem zapewniany, że jakość i ostrość obrazu przy 2k i 32 calach będzie podobna lub lepsza jak przy 23 calowym monitorze z FHD, a mogę stwierdzić, że jest gorzej. Do tego dziwne zachowania obrazu tak jak poniżej na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=380IdbA6mao

Walczyć z ustawieniami czy czymkolwiek innym czy zwrócić? Niestety nie znam się i nie mam doświadczenia. Nie potrafię ocenić, czy to wina niskiej ceny, wyboru matrycy, marki, a może wadliwego produktu. 

zbiku90
komentarz
komentarz

Prawie wszystkie panele VA smużą mniej lub bardziej. Jeśli na starym monitorze tego nie było i kolory były lepsze to pewnie był IPS i takiego polecam poszukać.

Film na YT prywatny, nie otwiera się.

ekhart0
komentarz
komentarz

@zbiku90 @zbiku90


Wrzucam jeszcze raz. Przy zmianie karty efekt flesza. Do tego piksele z boku ramki od youtube, taka biała poświata i ogólnie jeśli patrzę na cokolwiek to wydaje się w pikselach. 
 

 

Tutaj inny film, włączyłem film na HBO, na poprzednim monitorze, ale w zasadzie każdym sprzęcie z jakiego do tej pory korzystałem, jakość była OK. 
Na tym monitorze jakość taka, że dałoby się obejrzeć, ale jednak słaba, męcząca. Jakbym dorwał jakiegoś streama albo pobrał z Torrentów w 2010 roku. 
No i jak widać - na czarnych fragmentach dzieją się jakieś totalnie dziwne rzeczy.

 



Tutaj screen z gry Hogwarts Legacy.



Ten sam screen zrobiony telefonem. W grze jest dużo lepsza jakość (choć też miewam zastrzeżenia), ale kiedy screen z tej gry wyświetlam z folderu to jakość jest fatalna, zupełnie inna i cała w pixelach, szczególnie ciemne fragmenty. Nawet teraz, gdy wyświetla mi się tło forumpc, widzę na nim piksele.
Problem z pikselami i słabym obrazie powtarza się przy przeglądaniu facebook'a, oglądaniu filmów, meczów, zdjęć, tapeta o rozdzielczości 2k ustawiona na pulpit również jest przeciętnej jakości. 



Mam też tak, że większość stron wyświetla mi się nie na pełnym ekranie, a po jego środku, z jakby mniejszą rozdzielczością. To normalne dla monitorów 32 cale?

Już któraś osoba doradza mi IPS. Mam tylko nadzieję, że uda mi się ten monitor zwrócić. Zamówiłem go w Media Expert przez internet, ale opłaciłem i odebrałem w sklepie.
Nie martwić się tymi wszystkimi IPS Glow i srebrzeniem, którym tak straszą?
Uznałem, że te wszystkie błędy to nie może być norma dla tego typu ekranów i po prostu mam jakiś słaby egzemplarz, więc może pochopnie zamówiłem na promocji  to:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-benq-mobiuz-ex3210r-31-5-2560x1440px-165hz-1-ms-curved?gclid=Cj0KCQiA6LyfBhC3ARIsAG4gkF9KaI7VWH1gOgyyD0wdgfqzxDmmrWpYBf8Im1b-X4MsWoH-50c_Ht8aAlAREALw_wcB

Myślicie, że to wszystko to wina jakichś ustawień? Mi to wygląda na generalnie źle dobraną rozdzielczość, ale normalnie w systemie mam ustawioną zalecaną 2560x1440. 
Głupio by było zwracać, gdyby się okazało, że jestem laikiem i jakichś prostych ustawień nie ogarnąłem. Bo mówię - według mnie to co widzę na ekranie nie może być standardem dla matryc VA, bo wątpię, by ktokolwiek w ogóle je brał pod uwagę. To po prostu wygląda słabo i co to za 2k co wygląda dużo słabiej niż FHD. A te opcje w monitorze z różnymi trybami czy bawienie się jasnością, overdrivem i innymi pomaga ze smużeniem, ale nie z jakością wyświetlania.

zbiku90
komentarz
komentarz

1440p na 32" ma trochę mniejszą gęstość pikseli niż 1080 na 23" więc jeśli monitor jest w takiej samej odległości od oczu obraz może być gorszy i mniej ostry.

ekhart0
komentarz
komentarz

Rozumiem, ale dalej są to spore (według mnie) odchyły od jakiejś normalnej jakości.
Może coś związanego z kartą graficzną i nie współpracuje z monitorem? Macie jakieś pomysły? 
Zmieniłem w ustawieniach wyświetlania windowsa profil kolorów na srgb (miałem dwie opcje do wyboru) i zauważyłem jakąś poprawę, w jakości obrazu + ciemne elementy już się aż tak nie pikselizują. Dla przykładu: gram w Hogwarts Legacy i jakość jest niezła, choć taka dosyć niewyraźna moim zdaniem, gdy np. sobie to porównam z poprzednim graniem na FHD 23 cale czy na jakimkolwiek filmiku z gry na YT. Ale jest niezła, czepianie się szczegółów. Tylko kiedy zrobię screena i obejrzę go w galerii to np. ciemna peleryna jest w strasznych pixelach, fatalna jakość. Kiedy zmienię na ten profil srgb całość wydaje się dużo ładniejsza, bardziej ostra, no bardzo ładny obraz (nawet mam wrażenie, że dużo lepszy niż w samej grze), ale akurat ciemna peleryna, która wcześniej była w tych pikselach jest po prostu tak przyciemniona, że jej niemal nie widać.
Ktoś ogarnia o co może chodzić?

zbiku90
komentarz
komentarz

Ok na coś mnie to naprowadziło.

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/dh3-007

Sprawdź czy w ustawieniach sterownika masz ustawione Full RGB.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.